ELEKTRA ŻYJE!

Załącznik 1 [źródło Facebook - Marvel's Dardedevil]

Źródło: Facebook – Marvel’s Dardedevil

W tym tygodniu Internet obiegła wieść, że stacja Netflix wybrała odtwórczynię roli Elektry Natchios w drugim sezonie serialowych przygód Daredevila. Angaż otrzymała Elodie Yung, francuska aktorka, którą dwa lata temu zobaczyć można było w filmie „G.I.Joe: Odwet”. Z tej okazji postanowiliśmy pokrótce przypomnieć Wam, kim jest Elektra i jaką rolę pełni w życiu Matta Murdocka.

Źródło: Filmweb.

Źródło: Filmweb.

Elektra zadebiutowała w 1981 roku, w „Daredevil” vol. 1 #168, napisanym i zilustrowanym przez Franka Millera, i szybko stała się jedną z kanonicznych postaci komiksu o Człowieku Nieznającym Strachu.

Źródło marvel.wikia.com

Źródło marvel.wikia.com

Jako córka greckiego ambasadora w USA, studiowała politologię na uniwersytecie Columbia, na którym Matthew poznawał tajniki prawa. Między dwójką szybko zrodził się gorący romans, jednak ich drogi rozeszły się po tragicznej śmierci ojca dziewczyny. Podobnie jak Matta, bolesna strata zepchnęła Elektrę na ścieżkę zemsty, z tą różnicą, że w przeciwieństwie do ukochanego, zamiast oczyszczać miasto ze zła i występku, przyłączyła się do organizacji zabójców, znanej jako „Dłoń” (jednego z członków „Dłoni” zobaczyć mogliśmy w akcji w 9 odcinku pierwszego sezonu serialu).

Źródło: zbiory własne autora.

Źródło: zbiory własne autora.

Polskiemu czytelnikowi Elektra jest zapewne lepiej znana z miniserii „Daredevil: The Man Without Fear”, wydanej przez TM-Semic w 1995 roku pod szyldem MEGA MARVEL. Poznajemy ją tam jako ekscentryczną studentkę, z którą Matt wdaje się w romans.

Źródło: zbiory własne autora.

Źródło: zbiory własne autora.

„Ekscentryczna” jest tu słowem bardzo łagodnym, bo w historii napisanej (a jakże!) przez Millera, a zilustrowanej przez Johna Romitę Jr., Elektra jeszcze przed utratą ojca zdradza cechy psychopatii, mordując ludzi z zimną krwią. Jej relacja z Mattem, bardziej niż miłość młodych ludzi, przypomina niebezpieczną grę, której tylko ona zna zasady.

Źródło: zbiory własne autora

Źródło: zbiory własne autora

Warto jednak nadmienić, że w Polsce grecka zabójczyni debiutowała jeszcze wcześniej, bo w 1989 roku w solowym komiksie „Elektra”, nakładem wydawnictwa AS Editor. Był to przedruk pierwszej księgi miniserii „Elektra The Complete Saga”, przedstawiającej losy panny Natchios po opuszczeniu USA, a przed ponownym spotkaniem z Mattem, wtedy odzianym już w czerwień. Komiks ukazał się w kolorze, w olbrzymim nakładzie i do tej pory można go znaleźć na internetowych aukcjach w bardzo niskich cenach. Gdyby ktoś miał wątpliwości, za scenariusz odpowiada oczywiście Frank Miller.

Źródło: Filmweb

Źródło: Filmweb

W filmie „Daredevil” Marka Stevena Johnsona z 2003 roku w postać Elektry wcieliła się Jennifer Garner. Aktorka powtórzyła rolę w 2005 roku w filmie zadedykowanym samej zabójczyni. Dziś o obu tych produkcjach zdecydowanie lepiej zapomnieć.

Pozostaje mieć nadzieję, że Elodie Yung spisze się lepiej niż jej poprzedniczka, a drugi sezon „Daredevila” nie tylko nie ustąpi w niczym pierwszemu, ale wręcz przebije go jakością wykonania i samą historią. Co do Elektry, Yung wystąpiła już raz w czerwieni i pod kątem wizualnym na pewno nie będzie można narzekać!

Źródło: Filmweb.

Źródło: Filmweb.

Dariusz Stańczyk

,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *