Uniwersum Incala - Saga o Incalu

Wszystko zaczęło się od drukowanych w odcinkach w magazynie komiksowym "Heavy Metal" przygód Johna Difoola, na początku lat 80-tych. Później przygody te zostały zebrane w sześciu albumach. Seria o Incalu zyskała ogromną popularność i prawie natychmiast trafiła do kanonu komiksu europejskiego, a to był dopiero początek...

Saga o Incalu to klasyczna space opera. Podobno Jodorowsky zobaczył we śnie dwie piramidy (ciemną i jasną) złączone ze sobą i płynące przez kosmos. Stąd wziął się pomysł na którym została oparta cała saga. Piramidy Incala reprezentują dulaność rzeczywistości i związane z tym konflikty - światło i ciemność, piękno i brzydotę, górę i dół, co nieodparcie przypomina yin-yang. Głównym bohaterem serii jest John Difool, prywatny detektyw klasy R. Chociaż właściwie nie do końca jest to prawdą, ponieważ popełniłbym wielki błąd pomijając nieodłącznego przyjaciela Johny'ego - Deepo. Deepo jest latającym stworzeniem, przypominającym skrzyżowanie nieopieżonego kurczaka z pterodaktylem i jest kimś więcej niż tylko ulubionym zwierzątkiem Johnny'ego. Jest jego nieodłącznym towarzyszem i przy okazji wprowadza dużo elementów humorystyczny do tej miejscami ponurej serii.
W pewnym momencie Deepo zaczyna nawet mówić po połknięciu Incala Światła i staje się prorokiem, którego kazań słuchają tłumy ludzi ;>. Co ciekawe, to właśnie humor służy bardziej wyrazistemu ukazaniu okropności miasta w którym przyszło żyć naszym bohaterom. Bowiem świat w którym rozgrywa się akcja opowieści wcale nie jest zabawna, wręcz przeciwnie...

Duża część akcji rozgrywa się we wspomnianym już Mieście, w którym rządzi Prezydent, wraz ze swoją armią Garbusów, a także Arystokraci, którzy kierują poczynaniami Prezydenta. Generalnie można wyróżnić trzy warstwy społeczne zamieszkujące miasto, a są to: Arystokraci, bogaci i wpływowi, których wyróżnia halo (aureola), unoszące się nad ich głowami. Wbrew temu, co mogłoby to sugerować, nie są wcale święci. Znani są na przykład z tego, że często w holokamuflażu (dzięki któremu wygldają jak ktoś zupełnie inny) odwiedzają Red Ring - dzielnicę rozpusty. Oczywiście jako szlachetnie urodzeni z góry patrzą na zwykłych ludzi, okazując im swą wyższość i pogardę na każdym niemal kroku. Druga, największa grupa, to zwykli obywatele. Panowanie nad nimi utrzymywane jest dzięki terrorowi wprowadzanemu przez zastępy Garbusów prezydenta, oraz łatwodostępności środków odurzających. Do codziennosći miasta należą krwawe masakry na ulicach, które niezmiennie transmituje Telewizja 3D, będąca jedną z najbardziej popularnych masowych rozrywek. Drugą z wielkich rozrywek miasta jest wspomniany już Red Ring, dzielnica wyrzutków społecznych (do których są także zaliczani mutanci wśród których wychował się Johny). Tu za pieniądze, można dostać niemal wszystko, od narkotyków, do dziewcząt w dowolnej "konfiguracji" (oui!). I to właśnie te szumowiny społeczne, stanowią trzecią grupę zamieszkującą miasto.

Cała saga składa się z trzech cykli. Historycznie jako pierwsza powstała środkowa część tryptyku, składająca się z sześciu albumów, w której to serii John Difool zostaje wciągnięty w sprawy Incalu. Na początku jest on nieciekawym osobnikiem, wiodącym nudne życie, a poznajemy go w chwili, kiedy leci głową w dól, aby zakończyć swój żywot w Jeziorze z Kwasem, ponieważ zosał wyrzucony z mostu w Alei Samobójców. Na szczęscie nigdy jednak tam nie dolatuje... Wraz z rozwojem akcji można dostrzec znacące zmiany w przedstawianiu przez autorów postaci Johny'ego. Z przeciętnego detektywa i nieudacznika przemienia się on w prawdziwego herosa. Zmienia się zarówno jego postępowanie ale i wygląd zewnętrzny. Pod koniec drugiej serii, John nie wygląda już jak ofiara losu, ale jak prawdziwy macho ;>. Pierwsza część tryptyku, (czyli seria "Przed Incalem"), składa się także z sześciu albumów i opowiada o młodzieńczych latach Johna i trudnym dojrzewaniu w dzielnicy Red Ring pośród mutantów i wyrzutków społecznych. Dowiadujemy się w niej skąd wziął się Deepo i jak John został prywatnym detektywem klasy R. Ta część sagi kończy się dokładnie w miejscu, gdzie zaczyna się druga, tzn. lotem w Aleii Samobójców. Trzecia część tryptyku opisuje przygody Johny'ego i jego nieodłącznego przyjaciela Deepo po wydarzeniach związanych z Incalem.

W Incalu po raz pierwszy pojawiły się postacie, które stały się punktami wyjścia, do powstania jescze dwóch komiksowych serii rozgrywających się w Uniwersum Incala, a są to Techno-Technosi na czele z Technopapierzem oraz postać Metabarona. Technosi zajmują się m.in. wykorzystywaniem (recyclingiem) organów, pochodzących od osób zmarłych (błeee...), a w tajemnicy oddają cześć Mrocznemu Incalowi, który ma ich poprowadzić do przejęcia władzy nad światem. Natomiast Metabaron, jest najlepszym i niezwyciężonym w całej galaktyce wojownikiem, który zarabia jako najemnik, pracując na usługach tych, którzy zapłacą najwięcej.

Rzadko się zdarza, aby autor bazując na pomysłach z jednej serii stworzył całe Universum, które będzie niebanalne, a prawie wszytkie historie będą równie ciekawe jak oryginał. Jodorowskiemu się to udało. Obok sagi o Incalu (tworzonej we współpracy z Moebiusem i Janjetowem), także dwie pozostałe serie są naprawdę bardzo dobre. Seria "Technokapłani" powstała przy współpracy z Janjetovem i mamy w niej okazję zgłębić tajmnice społeczności Technosów. Druga seria to "Kasta Metabaronów", którą narysował Juan Gimenez. W tej serii dowiadujemy się skąd wogóle wzięli się Metabaronowie i poznajemy burzliwe dzieje ich rodu.

Incal to historia wielopłaszczyznowa i wielowątkowa. Trudno dokładnie opisać tą serię, trzeba ją po prostu przeczytać. W tym artykule naszkicowałem tylko ogólny zarys bogatej w zdarzenie fabuły, nie przedstawiając wielu ciekawych wydarzeń i postaci. Jeśli można o tej serii powiedzieć coś pewnego to na pewno to, że nie jest kierowana do dzieci (piszę te słowa, bo niestety w Polsce nadal pokutuje przekonanie, że kolorowe książeczki z obrazkami przenaczone są tylko dla naszych milusińskich). Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że ta klasyczna już europejska seria komiksowa zostanie wydana także w naszym rodzimym języku i także u nas zyska wiernych czytelników.

aegirr

Notki o autorach

Alexandro Jodorowsky - Urodzony w Chile w 1929 r. Awangardowy reżyser i scenarzysta, znany z takich filmów jak np. "Święta góra". W 1975 miał reżyserować film "Diuna", na podstawie słynnej książki F. Herberta, jednak ostatecznie realizacja tej wersji nie doszła do skutku (jakiś czas pózniej film został zrealizowany przez Davida Lyncha). W 1980 Jodorowsky rozpoczął wraz z Moebiusem prace nad serią o Incalu. Jest także autorem scenariuszy do wielu innych komiksów w tym do serii "Technokapłani" i "Kasta Metabaronów".

Jean Giraud (Moebius) - Urodzony w 1938 r. Francuz. Jeden z najbardziej znanych europejskich rysowników. Ma na koncie wiele znanych komiksów m.in. "Arzach", "Incal", "Blueberry". Współracował też z branżą filmową tworząc projekty graficzne do takich filmów jak : "Alien" (reż.R. Scott), "Tron", czy niezrealizowana "Diuna". Z Jodorowskim spotkał się przy okazji przygotowań do realizacji filmu "Diuna" do którego Moebius, wraz z H.R.Gigerem (tym od Alienów), tworzył projekty plastyczne.

Zoran Janjetov - Urodzony w 1961 r. Jugosławianin. Jodorowsky rozpoczął z nim współpracę, gdy Zoran miał 20 lat. W 1989 roku rozpoczęli razem prace nad serią "Przed Incalem". W 1998 Zoran zaczął rysować serie "Technokapłani".

 

Spis albumów wchodzących w skład serii o Incalu wg chronologii wydarzeń:

Seria "Przed Incalem" - Jodorowsky, Janjetov

- Adieu le pere
- Détective privé de "Classe R"
- Croot
- Anarchopsychotiques
- Ouisky, SPV et homéoputes
- Suicide Allée

Seria "Incal" - Jodorowsky, Moebius

- L'Incal Noir
- L'Incal Lumiere
- Ce qui est en bas
- Ce qui est en haut
- La Cinquieme Essence - 1 Galaxie qui songe
- La Cinquieme Essence - 2 La Planete Difool

Seria "Po Incalu" - Jodorowsky, Moebius

- Le Nouveau reve

A prócz tego jeszcze album "Tajemnice Incala".

aegirr