XIII

"XIII" to niesamowity, sensacyjny komiks duetu Vance (rysunki) i Van Hamme (scenariusz). W Polsce do dziś ukazało się 9 albumów serii. We Francji natomiast ukazał się już 14 album ("Secret Dafence"). Jeśli chodzi o rysunki Vance'a to nie można mieć tutaj większych zastrzeżeń, bardzo realistyczna kreska w tym komiksie może wychodzić tylko na lepsze. Sportretrowanych jest także wiele szczegółów. Rysownik w albumie "SPADS" minimalizuje na kawałku gazety następną stronę komiksu. Portretuje także siebie jako pilota wojskowego podczas "Stanu Czerwieni" - wielkiej militarnej akcji obejmującej prawie całe Stany Zjednoczone.

Scenariusz stoi na najwyższym światowym poziomi, no bo czego innego można było się spodziewać po tak słynnym scenarzyście. Twórca innych komiksowych bestsellerów rynku frankofońskiego, tj. "Largo Winch", "Władcy Chmielu", "Thorgal", "Szninkiel" czy ostatni hit "Western" staje na wysokości zadania. Fabuła komiksu wciąga niesamowicie. Nigdy czytelnik nie wie co może mu przynieść lektura kilku następnych stron. Widoczne są tam niesamowite zwroty akcji. Komiks sam natomiast porównywany jest do serii powieści Alberta Ludluma o Bournie - tytułowym bohaterem wielu swoich powieści, który podobnie jak i nasz bohater cierpi na amnezję. Jest człowiekiem, który za wszelką cenę stara się odnaleźć swoją prawdziwą tożsamość, poznać przeszłość. To jest właśnie główny i najważniejszy motyw komiksu ciągnący się przez wszystkie części.

Pierwsze pięć albumów od "Dzień czarnego słońca" do "Stan Czerwieni" stanowi pewną zamkniętą całość. Nasz bohater zostaje znaleziony na skraju morza przez pewne starsze małżeństwo. Niemalże konającego człowieka ratuje Marta - były lekarz, która decyduje się na natychmiastową trepanację czaszki. Główny bohater nie wie o sobie nic, jedyne co go zastanawia to tajemniczy tatuaż na ramieniu - rzymska liczba "XIII". Jak się później okazało są to cyferki w tajnej organizacji mającej na celu dokonanie zamachu stanu.

Z czytaniem kolejnych albumów dowiadujemy się coraz więcej o życiu głównego bohatera. Cały czas ktoś czycha na jego życie (najczęściej zawodowy morderca na zlecenie Mangusta). XIII musi uciekać ze swojego domniemanego domu, szuka swojej żony, ucieka z zakładu psychiatrycznego, należy do elitarnego oddziału "SPADS", bierze udział w "Stanie Czerwieni", szuka swojej przeszłości w małym, malowniczym miasteczku Greenfals, wreszcie na zlecenie samego prezydenta szuka numeru I. Nasz bohater także miał już wiele domniemanych osobowości - znany był jako Alan Smith, Jake Shelton, Steve Rownland, Ross Tanner, ostatnio jako Jason Fly.

W komiksie nie brakuje także pięknych kobiet i ciekawych postaci drugoplanowych czy nawet epizodycznych. Największa przyjaciółką (?) XIII jest czarnoskóra Major Jones, która nie raz potrafiła wybawić go z ogromnych kłopotów. W komiksie do jego szeroko pojętych przyjaciół należą: Generał Carrington, Pułkownik Amos, Betty Barnowsky i Markiz Armand. Miał także przez długi czas swoich zagorzałych wrogów: wcześniej wspomnianego Mangustę, Calvina Waxa, władze miasteczka Greenfals.
Ogólnie komiks jest najlepszy w swojej klasie. Stanowi poniekąd wzór komiksu sensacyjnego. Autor zapowiada, że całość zamknie się prawdopodobnie w 16 - 17 albumach, na które z utęsknieniem czekamy. Ciekawostką w serii natomiast jest tom XIII, który musiał być wyjątkowy, choćby ze względu na nazwę. W nim jest zestawienie faktów w postaci wycinków gazetowych, czy dokumentów państwowych dotyczących poprzednich części, oczywiście fantastycznie spreparowanych przez autorów. Jednym słowem: gorąco polecam.

Spis tomów:

1) Dzień czarnego słońca (1984)
2) Tam, gdzie zmierza Indianin (1985)
3) Wszystkie łzy piekła (1986)
4) SPADS (1987)
5) Stan czerwieni (1988)
6) Akta Jasona Fly (1989)
7) Nocą 3 sierpnia (1990)
8) Trzynasty kontra jeden (1991)
9) Ocalić Marię (1992)
Niewydane jeszcze w Polsce
10) El Cascador (1994)
11) Trzy srebrne zegarki [Trois Montres d'argent] (1995)
12) Sąd [Le Jugement] (1997) 
13) The XIII Mystery - Śledztwo [The XIII Mystery - l'Enquete] (1999)
14) Tajna obrona [Secret Défense] (2000)

Frycek