Universum Incalu - Saga o Metabaronach

Othon von Salza

Historia, którą chcę wam dzisiaj przedstawić, opowiada burzliwe dzieje rodu Castaców, którzy od pokoleń żyli na niewielkiej i mało znaczącej planecie o nazwie Marmola. Ich tajemnicą był dziwny olej skalny zwany epyfitem (epythite). Mnie osobiście trochę przypomina Arrakis z "Diuny" F. Herberta, z jej bezcennym melanżem(ale to tak na marginesie). Chyba najważniejszym bohaterem całej sagi jest Othon Metabunkiervon Salza. To przez niego bowiem, ród Castaców został wplątany w dramatyczne wydarzenia, w wyniku których pojawili się Metabaronowie. Zresztą to właśnie Othon był pierwszym z Metabaronów i to on stworzył implanty i broń, w które wyposażani byli jego następcy. Zbudował także Metabunkier, latającą fortecę Metabaronów.

Aktualny Metabaron

Saga o Metabaronach, została stworzona przez panów Alexandro Jodorowsky'ego (scenariusz) i Juana Gimeneza (rysunki). Praktycznie nie ma wspólnych wydarzeń z sagą o Incalu. Elementami łączącymi te dwie są jedynie niektóre postacie i miejsca. Kluczową postacią jest tu aktualnie panujący Metabaron, Janus-Janaktóry jak już wspomniałem w poprzednim artykukule po raz pierwszy pojawił się w "Incalu ciemności". Postać ta stała się "punktem wyjścia" do stworzenia przedstawionej tu historii. Poza nim, występują tu jeszcze inne znane z Incalu postacie n.p. Technoksiężą i ich Technopapierz, a także Janus-Jana - dwoje bliźniaków syjamskich, będących władcami Cesarstwa.

Cała historia ma swój początek, gdy wysłannicy Cesarstwa przybywają na Marmolę po marmur. Othonowi podczas ładowania skalnych bloków na ich statki przytrafia się wypadek - zostaje przygnieciony wielkim marmurowym blokiem.Walczący Othon Jego życie zostaje uratowane przez ziomków, którzy podnoszą wielki kamienny blok, ale na światło dzienne wychodzi ich największa tajemnica - epyfit, tajemniczy olej skalny, który sprawia że wszelkie potraktowane nim przedmioty lewitują. Pożądliwe Cesarstwo, chce zapanować siłą nad tym niezwykłym skarbem, ale ród Castaców staje do walki w obronie Marmoli i jej bezcennych zasobów. W starciach, walcząc ginie żona Othona, a on sam łamie obydwie nogi swojemu synowi Bari'emu, aby powstrzymać go od pójścia w ślad za matką, na pewną śmierć. Zdesperowanej kilkutysięcznej grupce Castaców, udaje się w końcu odeprzeć zmasowany imperialny atak, a wiadomość o ich niezwykłym wyczynie błyskawicznie rozchodzi się po galaktyce. Na Marmolę przybywa cesarska delegacja, aby negocjować z Othonem i Barim. W wyniku negocjacji Othon staje się posiadaczemBari astronomicznej fortuny i dostaje dla swojego rodu zupełnie nową planetę do zamieszkania. Tak przedstawia się początek fabuły tej obfitującej w niezwykłe wydarzenia sagi, której wydarzenia rozciągają się na wiele lat i kilka pokoleń Metabaronów. Każdy z nich szkolony jest za młodu na wojownika i są w tym najlepsi. Całe ich życie to walka w kolejnych wojnach i bitwach po stronie tego, kto zapłaci najwięcej za usługi najlepszych wojowników w galaktyce. Nad całym klanem ciąży też rodzaj klątwy która sprawia, że żaden z Metabaronów nie może zaznać szczęścia i spokoju.

Lothar  (z prawej) i Tonto

Narratorem całej historii jest robot Tonto, który opowiada dzieje rodu Castaców innemu robotowi o imieniu Lothar. W żadnym wypadku nie są one bezdusznymi maszynami, wręcz przeciwnie - mają swoje osobowości i uczucia. Lothar jest niecierpliwy iElektrogram i Tonto wszystko bardzo przeżywa, Tonto natomiast jest bardziej powściągliwy. Tonto i Lothar przebywają w Metabunkrze czekając na powrót swojego pana, aktualnie panującego Metabarona. Chociaż nie ma go już od bardzo dawna, posłuszne maszyny nadal wypełniają powierzone im funkcje. Chociaż nie mają od swego pana żadnych wiadomości, to w pewien sposób jest obecny w Metabunkrze, a to za sprawą swojego elektrogramu. Elektrogram to rodzaj hologramu, uaktywniany w razie bezpośredniego niebezpieczeństwa grożąHonoratacego Metabunkrowi, mogący stanąć do walki w jego obronie, kierując bojowym statkiem Metabaronów (Metacraft). Tonto należał do Metabaronów od pokoleń i służył jeszcze pierwszemu z nich, tzn. Othonovi. Był świadkiem większości wydarzeń związanych z rodem Castaców, o których opowiada Lotharowi. A opowieść jest naprawdę długa i ciekawa. Obfituje w niezwykłe sytuacje i wydarzenia. Lotharowi nieraz zdarza się przepalić z wrażenia jakąś diodę w swoich obwodach ;) i trudno mu się dziwić. Czytając kolejne albumy cyklu, poznajemy nieszablonowe pomysły Jodorowsky'ego i jego kunszt scenarzysty.Steelhead Rzadko trafiają się bowiem tak zgrabnie napisane opowieści. I tak mamy tu na przykład chłopca, który będąc jeszcze w łonie matki zostaje trafiony pociskiem, wypełnionym epyfitem, przez co później musi nosić magnetyczne buty, aby nie lewitować w powietrzu. Mamy też jego Matkę Honoratę, wysłanniczkę wiedźm Shabda-Oud, w której sercu ukryta jest bomba, będąca zabezpieczeniem, przed jej ewentualnym nieposłuszeństwem. Jest też inny Metabaron, zwany Stalowogłowym (Steelhead), którego głowy pozbawił własny ojciec tuż po narodzinach. Ten sam Stalowogłowy, bezwzględny i bezduszny wojownik zakochuje się w końcu w pięknej kobiecie, której ojca zabija...

To tylko kilka z licznych i niezwykłych wątków metabarońskiej sagi. Saga o Metabaronach nie jest czystą "space operą" tak jak Incal. Dużo tu elementów upodabniających tą serie do baśni. Jest to komiks, którego główną siłą jest scenariusz Jodorowsky'ego, który po raz kolejny pokazuje tutaj na co go stać, tzn., że jest naprawdę dobrym scenarzystą. Nie oznacza to oczywiście, że komiks jest źle narysowany (chociaż przez cały artykuł praktycznie nic nie wspomniałem o wkładzie Gimeneza w to dziełko). Wręcz przeciwnie, Juan Gimenez bardzo dobrze wywiązał się ze swojego zadania, tworząc całą galerię ciekawych postaci, co tworzy doskonałą spójną całość, ze scenariuszem Jodorowsky'ego.

Plansze autorstwa Gimeneza

Artykuł ten powstał w oparciu o sagę wydaną w USA przez Humanoidos Publishing. Całość liczy sobie 16 albumów każdy po 25-30 stron (co połączone w całość daje ponad... 400 stron!).

aegirr

 

W wydaniu oryginalnym saga składa się obecnie z siedmiu 68-stronicowych tomów (cały czas się ukazuje). W takich tomach już wkrótce poznamy tę serię po polsku. Dotychczas wydano:

1. Othon le Trisaieul
2. Honorata la Trisaieule
3. Aghnar le Bisaieul
4. Oda la Bisaieule
5. Tete d'Acier l'Aieul
6. Dona Vicenta Gabriela de Rokha l'Aieule
7. Aghora le Pere-mere

Jarek Obważanek