Batmana wizyta (nie) towarzyska

No tak, Egmont w ataku. W sumie, czegoż można by się spodziewać, nie sądzicie? Ten wydawca nie dość, że zaczyna zwiększać wpływy, to na dodatek oferta jest stale wzbogacana o coraz ciekawsze tytuły. Tak, tak, Egmont wchodzi na nasz rynek z zeszytami poświęconymi Mrocznemu Rycerzowi. Nie jest to co prawda pierwszy ukłon w stronę Batmana (pamiętny "DKR" i "DKR2"), lecz chyba najbardziej efektowny. Tym razem nie będzie ani kiepskiego tłumaczenia, które z arcydzieła zrobiło koszmarna miernotę (za tłumaczenie bierze się Jarosław Grzędowicz, który znany jest nam z prac nad "Usagi Yojimbo"), ani średnich lotów kontynuacji żerującej na popularności pierwowzoru. Nie, tym razem mamy do czynienia z prawdziwym zalewem dobrych tytułów.

"Ego" nie jest opowiadaniem, do którego zostaliśmy przyzwyczajeni przez TM-Semic. Dużo łatwiej określić jest go jako opowieść psychologiczną. Bruce Wayne musi stawić czoła winie i wyrzutom sumienia po tym, jak doprowadził do śmierci niewinnej rodziny. Prócz wewnętrznych zmagań z samym sobą musi stanąć naprzeciwko ucieleśnieniu swego alter-ego - mrocznemu Batmanowi. Ten komiks pozwala wgłębić się w psychikę Mrocznego Rycerza, zrozumieć jego wewnętrzne rozterki i to, co nim kieruje w jego postępowaniu.

"Year One" był już przeze mnie omawiany w numerze 3/4 KZ i wystarczy do niego zerknąć. :D

Seria "Black & White 2" jest kontynuacją znanego nam z propozycji TM-Semic "Black & White" (Wydanie Specjalne #19-20). Stanowi ona zbiór krótkich opowiadań napisanych i rysowanych przez bardziej i mniej znanych twórców komiksowych. Prawdziwa gratka dla oka i umysłu.

Kolejne dwa zapowiadane tytuły wydane zostały w serii "Elseworlds", umieszczającej znanych nam bohaterów w nietypowych dla nich czasach i rolach. Seria ta stanowi swoiste wejrzenie w alternatywne rzeczywistości, pokazujące jak zmiana nawet najmniejszego faktu jest w stanie wpłynąć na losy wielu osób. Tytuły prezentowane w serii "Elseworlds" nie wchodzą w skład normalnej linii czasowej, lecz mimo to prezentują niezwykle ciekawe historie i są naprawdę warte zapoznania się z nimi.

"Gotham by Gaslight" przenosi nas do roku 1888, do momentu, gdy młody Bruce Wayne powraca z Londynu do rodzinnego miasta. Po nastaniu nocy, w przebraniu nietoperza sieje postrach w sercach złoczyńców do momentu, gdy jego serce samo zostaje przeszyte grozą. Wszystko wskazuje na to, że Gotham ma nowego mieszkańca - jest nim Kuba Rozpruwacz, zostawiający swój krwawy ślad na jego ulicach. Podejrzenie pada na młodego Wayne'a. "GbG" jest mrocznym kryminałem, pełnym trzymającej w napięciu akcji i nie pozwalającym się oderwać, ani na chwilę od czytania. Ma w sobie to coś, co najbardziej pociąga wielu w Batmanie - klimat.

Ostatni z zapowiadanych przez Egmont tytułów to "The Doom That Came To Gotham", którego autorem jest sam Mike Mignola, twórca m.in. serii "Hellboy". Jak łatwo się domyślić, komiks wypełniony jest magią, demonami i przepowiedniami, zaś klimat jest tak wyczuwalny, że można go niemal ciąć nożem. Bruce Wayne, który po śmierci rodziców stał się podróżnikiem, odkrywa na Antarktydzie szczątki pradawnej istoty. Tym samym wprawia w ruch tajemniczą machinę przepowiedni i działań, która doprowadzi do pojedynku Batmana z mrocznym magiem i prastarym demonem, pragnącym odzyskać swoją moc. Czy warto po ten tytuł sięgnąć? Dajcie spokój. Mignola. Jasne że tak :D

Po przejrzeniu oferty Egmontu, aż chce się sięgnąć do kieszeni i wysupłać te zaoszczędzone z trudem drobniaki. I aż chce się zasugerować Emgontowi, co mógłby jeszcze wydać. Dlatego pozwolę sobie króciutko wspomnieć o tytułach, które warto (moim skromnym zdaniem) przeczytać:

"A Death in the Family" to bez wątpienia jedna z najbardziej poruszających opowieści o Mrocznym Rycerzu. Zawiera ona zebraną w całość historię, opisującą śmierć pierwszego Robina. Mimo, iż komiks ten powstał już dawno temu, jest on przykładem doskonale przeprowadzej intrygi, która nie pozwala nam oderwać się od czytania nawet na chwilę.

"Turning Points" jest powstałą w 2001 mini serią, prezentującą w nowy sposób pięć punktów zwrotnych w historii Batmana. Jest doskonałym źródłem zapoznania się z tym, co kreowało Mrocznego Rycerza i jego legendę.

"Ras Al Ghul" jest wydaniem zbiorczym, zawierającym w sobie wznowienie historii przedstawiajacych spotkanie i pierwsze pojedynki Batmana z wielowiekowym przeciwnikiem Ras Al Ghulem. Doskonały komiks, który pozwala lepiej poznać Demona, jego piękną córkę Talię i fascynującą historię ich, zdawałoby się nieustających, zmagań z Brucem Waynem.

Ostatni z proponowanych przeze mnie tytułów - "Bat Outlaw" - opowiada historię wprowadzenia do Gotham stanu wyjątkowego. Oskarżenie Batmana o zabójstwo pozwala na przejęcie kontroli nad miastem przez siły wojskowe, co rozpoczyna polowanie na Mrocznego Mściciela. Batman, Robin, Nightwing, Catwoman, Huntress i komisarz Gordon muszą w tajemnicy połaczyć swoje siły, aby uniknąć prześladowań i odkryć, co naprawdę kryje się za działaniami najemników. Jest to przykład komiksu na poziomie, który wyraźnie pokazuje, co odróżnia Batmana od tych, których ściga i jak przebiega linia, której nigdy nie może przekroczyć.

Tomasz "Klos" Kłos