List III - To, co niewidoczne

Drogi Przyjacielu,

Nie otrzymałem co prawda jeszcze odpowiedzi na mój poprzedni list, jednakże wiem, że ciekaw jesteś pewnie dalszych wyników mej pracy. Otóż przez kilka ostatnich dni studiowałem losy i charakterystykę mężczyzny znanego pod pseudonimem Niewidzialny Człowiek! Cóż to za podły gagatek! Nie przedłużając jednak przesyłam Ci kopię moich dokumentów na jego temat, które przykazałem sporządzić dla Ciebie. Bądź zdrów i pewien, że napiszę jeszcze.

Niewidzialny Człowiek

Prawdziwa tożsamość: Dr Hawley (John?) Griffin

Uwaga: jego prawdziwego imienia nie można ustalić z całkowitą pewnością. Według jego akt uniwersyteckich, które otrzymała Panna Wilhemina Murray od swego przełożonego przed wyruszeniem w celu werbunku, nosi on imię Hawley (jednakże istnieje podejrzenie, że ten szaleniec Moore nadał mu to imię na cześć Dr. Hawley'a Crippen'a, który otruł swą żonę w 1910 i był jednym z najsłynniejszych angielskich kryminalistów owych czasów). W innych okolicznościach przypisywano mu imię John (film "The Invisible Man", 1933). On sam mówi o sobie jednak zawsze tylko Gryffin, lub Niewidzialny (Człowiek).

Specjalność: Permanentna niewidzialność, nie obejmująca jednakże ubrania, ani nie przetrawionych jeszcze pokarmów.

Historia: W 1891 roku jako 22 letni doktor Griffin porzuca medycynę na rzecz studiów nad fizycznym fenomenem "nauki o świetle" i opuszcza Londyńskie uczelnie, aby pracując w Chesilstowe na posadzie asystenta odnaleźć po pół roku wysiłków ogólną formułę geometryczną, mającą cztery wymiary, a dotyczącą ogólnej zasady barw i łamania się światła. Myśl ta pozwoliła na rozpoczęcie poszukiwań metody zniżenia u ciał stałych indeksu łamania się światła do indeksu powietrza - słowem sposobu na uczynienie dowolnej materii niewidzialną.

Mija jednak jeszcze kolejnych 6 lat nim Griffin wyprodukuje w końcu swe serum. Pochłonięty pracą zaczyna osuwać się w obłęd, a gdy zaczyna mu brakować pieniędzy okrada swego ojca z funduszy, które powierzyli mu inni ludzie i doprowadza tem samym do jego samobójstwa. Śmierć rodzica nie obchodzi w ogóle ogarniętego już wówczas obsesją bliskiego finału swych badań doktora.


Na ilustracji Niewidzialny Człowiek

Koniec końców oskarżony przez sąsiadów o bycie wiwisekcjonistą (przeprowadzanie sekcji było w owym czasie zakazane i surowo karane) musi wypróbować na sobie swoje dzieło (przemiana okazuje się bardzo bolesna) i ucieka, podpalając po drodze laboratorium i niszcząc tem samym wszelkie możliwości odtworzenia swej pracy.

W przebraniu człowieka doświadczonego ciężkimi obrażeniami (w ciemnych okularach, cały w bandażach, spod których wystaje tylko sztuczny nos 1) zaszywa się w Bramblehurst w celu prowadzenia dalszych badań i stworzenia specyfiku pozwalającego na odwrócenie przemiany, gdyż jak przekonuje się permanentna niewidzialność jest niezmiernie uciążliwa.

Jego wybuchowy charakter doprowadza wkrótce do odkrycia jego tajemnicy i zmusza go do ponownej ucieczki, podczas której z przymusową pomocą włóczęgi imieniem Marvel dokonuje serii bezwzględnych przestępstw i terroryzuje kilka niewielkich miasteczek.

Będąc w apogeum swej furii próbuje przejąć strachem i mordem władzę w pewnym mieście proklamując iż "Burdock nie podlega już więcej królowej, podlega mnie - terrorowi. Jest to nowa epoka: panowania niewidzialnego" 2.

Ginie jednak w końcu zatłuczony przez rozwścieczony tłum. Po śmierci jego ciało staje się znów widzialne ukazując motłochowi albinosa o rubinowych oczach - ciało zgodne z jego własnym siebie opisem.

A jednak: Jak wykazują akta uniwersyteckie Griffina posiadane przez pannę Murray nie był on albinosem. Musiał on przeczuwać, że jego plany podboju mogą się nie udać i mieć już przygotowaną odpowiednią osobę, skoro rozgłaszał swoje bielactwo. Prawdopodobnie tłum ujął wówczas podstawioną mu przez Griffina ofiarę, dzięki śmierci której chciał on zatrzeć za sobą wszelki ślad.

Po niefortunnych wydarzeniach ukrył się on w Edmonton w Zakładzie Poprawczym Dla Krnąbrnych Dziewcząt Panny Rosy Coot3. Zamieszkując tam nawiedzał nocami sypialnie starszych dziewcząt i jako "Duch Święty" kopulował z nimi powodując "niepokalane poczęcia". Ośrodek ten zamieszkują również: Olive Chancellor4, Katy Carr5 oraz Becky Randall6.

Zostaje tam pochwycony w trakcie gwałtu na młodej osóbce imieniem Pollyanna7 przez Nemo, Quatermaina i Wilheminę Murray.

Przewieziony do ośrodka odosobnienia zgadza się dołączyć do Ligi w zamian za ułaskawienie i ewentualnie lekarstwo na jego obecny stan.

Uwagi: Griffin jest niezwykle niesympatycznym i niebezpiecznym socjopatą, który uważa się za lepszego od pozostałych istot ludzkich (typowy przykład egocentryka z zaburzeniami osobowości), czym zawsze tłumaczył swoje bezwzględne posunięcia i przestępstwa. Ten niebezpieczny megaloman jest na krawędzi załamania psychicznego, co sprawia, że łatwo ulega wybuchom złości. Trudno stwierdzić jednoznacznie czy jego stan spowodowany został przemianą w Niewidzialnego, wcześniejszymi skłonnościami, czy strychniną, którą zażywał w trakcie swych prac w celu odświeżenia organizmu, a która może powodować niepohamowaną agresję.

Griffin zostawił za sobą kilka rzeczy, o których być może zapomniał, a które mogą odegrać jeszcze jakąś rolę w dalszych jego losach:

1) Włóczęga Marvel, a obecnie właściciel małej szynkowni w Port-Stowe, Anglia posiada jego zacyfrowane księgi dotyczące niewidzialności i innych odkrytych cudów, które przegląda nocami w samotności.

2) W trakcie swych badań pierwszego uczynił niewidzialnym pewnego kota, który uciekł mu w zaułki Londynu. Widzialne pozostały jednak jego oczy (na skutek tapetum - warstwy barwnikowej siatkówki tylnej części oczu kotów), czyniąc go podobnym do kota z Cheshire ("Alicja w Krainie Czarów" - Lewis Caroll). Griffin podejrzewał śmierć owego kota z rąk jakiegoś ulicznika, lecz na przypuszczeniach się skończyło.

3) Trzy zapłodnione przez niego uczennice (a może i cztery jeśli zapłodnił Pollyannę) z Zakładu Poprawczego Dla Krnąbrnych Dziewcząt Panny Rosy Coot powiją któregoś dnia dzieci. Kto wie, czy nie przejmą one daru ojca?


Na tym kończę mój dzisiejszy lisy do Ciebie i wyglądam z niecierpliwością Twojej odpowiedzi. Co myślisz o tem wszystkim? Czas wracać do badań.


Twój druh,

Dr Kurczakov

 

1 Patrz strona 118

2 Do tych planów odnoszą się zapewne jego słowa ze strony 49, panel 2

3 "The Pearl" - erotyczna powieść wiktoriańska, której autor pozostał anonimowy - 1879 - patrz strona 36, panel 1;
Napis nad wejściem- Schadenfreude pochodzi z języka niemieckiego i oznacza "szczęście jednej osoby uzyskane kosztem smutku drugiej"

4 Feministka i prawdopodobnie lesbijka z "The Bostonians" - Henry James, patrz strona 37, panel 2

5 "What Katy Did", "What Katy Did At School" i "What Katy Did Next" - Susan Coolidge, patrz strona 37, panel 2

6 "Rebecca of Sunnybrook Farm" i "More About Rebecca" - Kate Douglas Wiggin - patrz strona 37, panel 5

7 "Pollyanna" - Eleanor H. Porter, patrz strona 40

 

Literatura oryginalna:
"The Invisible Man" (1897) - Herbert George Wells

W Polsce wydane nakładem Biblioteki Groszowej pod tytułem "Niewidzialny" około 1925

Filmografia:
1. The Invisible Man (1933)
2. The Invisible Man Returns (1940), rozwinięcie nieautoryzowane
3. Invisible Agent (1942)
4. The Invisible Man's Revenge (1944), rozwinięcie nieautoryzowane
5. Abbot and Costello Meet the Invisible Man (1951), komedia
... znane też jako Meet the Invisible Man
6. The Invisible Man (1958), serial telewizyjny
... znane też jako H.G.Wells' Invisible Man, pełny tytuł edycji na rynek WB
7. The Invisible Man (1975)
8. The Invisible Man (1975), seria telewizyjna
9. Gemini Man (1976), wersja telewizyjna
... znane też jako Code Name: Minus One
10. Gemini Man (1976), seria telewizyjna
11. The Invisible Man (1984), wersja telewizyjna
12. Chelovek-nevidimka (1984)
13. The Invisible Man (2000), wersa telewizyjna
14. The Invisible Man (2000), seria telewizyjna
15. The Hollow Man (2000), uwspółcześnione