Wróblewski z wysp

 

W 1986 roku, nakładem wydawnictwa "Sport i Turystyka", ukazał się pierwszy "kolorowy zeszyt" z serii "Hipotezy". Jej zadaniem było przedstawienie czytelnikowi, "w oparciu o najnowsze badania i osiągnięcia nauki", różnych wersji rozwiązań zagadek z historii ludzkości. Na początku zaprezentowano opowieść autorstwa Wiesławy Wierzchowskiej (scenariusz) i Zbigniewa Kasprzaka (rysunki) pt. "Zagłada Atlantydy". Komiks ten prawdopodobnie nie cieszył się dużą popularnością, ponieważ na opublikowanie jego drugiej części trzeba było czekać aż dwa lata. Wydawnictwo nie zdecydowało się jednak na zamknięcie serii i w 1989 ponowiło próbę zainteresowania nią czytelnika. Zamysł pozostał ten sam, autorka scenariusza również. Jedyną zmianą było zastąpienie Zbigniewa Kasprzaka przez Jerzego Wróblewskiego na stanowisku rysownika.

"Tajemnica Wyspy Wielkanocnej" to najsłabszy graficznie komiks tego rysownika, jaki widziałem. Duże (zazwyczaj tylko trzy na stronie) kadry, są bardzo ubogie w szczegóły. Najczęściej wypełniają je jedynie twarze postaci rozmawiających na tle kolorowych plam, lub smętnych krajobrazów. Drugi plan, jeśli w ogóle się pojawia, jest bardzo niewyraźny, a całość sprawa wrażenie rysowanej w pośpiechu. Odnoszę wrażenie, że Wróblewski potraktował pracę nad tym albumem jak zwykłą chałturę, którą trzeba wykonać, a potem o niej zapomnieć. Komiks ten wypada szczególnie blado w porównaniu z innym tytułem z tego samego roku, do którego rysunki wykonał.

"Legendy wyspy labiryntu", wydane przez Krajową Agencję Wydawniczą, to 64 stronicowy komiks, będący adaptacja kilku mitów greckich. W tym wypadku ilustracje Wróblewskiego, do scenariusza Stefana Weinfelda stoją na wysokim poziomi. Od razu widać, że rysownik poświęcił temu tytułowi sporo czasu i uwagi. Przygody antycznych bohaterów, ilustrowane kreskę znaną chociażby ze "Skradzionego skarbu" czy "Hermana Corteza" ogląda się z przyjemnością. Porównując obie "wyspy", można miejscami odnieść wrażenie, że rysowały je dwie różne osoby.

Również pod względem scenariusza "Tajemnice Wyspy Wielkanocnej" musza ustąpić pola opowieściom z Krety. Trzeci (i jak się okazało ostatni) komiks z cyklu "Hipotezy" to nudna historia o spadkobiercach dawnej cywilizacji, którzy po przybyciu na tytułową wyspę podbili słabiej rozwiniętych tubylców. Poza głównym motywem, a więc zaprezentowaniu teorii na temat powstania kamiennych posągów, mamy jeszcze wątek miłosny, który jednak sprawia wrażenie dodanego na siłę. Nieciekawe postacie, rozwlekłe i sztucznie brzmiące dialogi dopełniają obrazu tego komiksu.


kadr z komiksu "Tajemnice Wyspy Wielkanocnej"

Z kolei "Legendy" to zdecydowanie jeden z najbardziej udanych komiksów Weinfelda. W dużym stopniu jest to na pewno zasługa świetnego materiału wyjściowego, ale trzeba przyznać, że scenarzysta zręcznie poskładał go w jedną całość. Z komiksu znikneły też denerwujące opisy tego, co można zobaczyć na rysunku, a dialogi nie są tak "drewniane" jak we wcześniejszych pracach tego autora. Cała opowieść rozgrywa się wokół postaci Dedala, który posądzony o zamordowanie swojego ucznia ucieka na wyspę Kretę. Tam szybko zaskarbia sobie łaski króla Minosa, który wkrótce powierza mu niezwykłe zadanie.


kadr z komiksu"Legendy wyspy labiryntu"

"Legendy wyspy labiryntu" to komiks, który się nie zestarzał, tak jak nie zestarzały się greckie mity. Jego lektura jest wstanie zapewnić klika minut dobrej rozrywki, a dodatkowym plusem jest fakt, że sceny przemocy (nieliczne zresztą) zawsze są właściwe, uzasadnione i przedstawione w bardzo delikatny sposób. Komiks ten można więc bez obaw dać do przeczytania dziecku. Zainteresuje one je z pewnością w większym stopniu niż "Legendy Wyspy Wielonocnej", którego to albumu nie polecam nawet najzagorzalszym fanom twórczości Jerzego Wróblewskiego.

dasst

 

Tajemnica Wyspy Wielkanocnej.
Wydawnictwo: Sport i Turystyka
Rok wydania polskiego: 1989
Liczba stron: 32
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
Cena z okładki: 390 zł

Legendy wyspy labiryntu.
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Rok wydania polskiego: 1989
Liczba stron: 64
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie
ISBN: 83-03-02800-6
Cena z okładki: 750 zł