|
"Kaznodzieja" tom 10: "Wojna w słońcu"
Najobszerniejszy z wydanych dotychczas przez Egmont tomów, prezentuje dwie oddzielne historie: pierwszą, poświęconą agentowi Starrowi i drugą, będącą kontynuacją głównej opowieści.
"Prywatna wojna" stanowi przedakcję dla głównej fabuły serii i opowiada o losach agenta Starra, począwszy od roku 1972 gdy, jako członek niemieckiej formacji antyterrorystycznej, uczestniczy w akcji odbijania zakładników z rąk terrorystów na lotnisku w Hamburgu, aż po nawiązanie kontaktu z organizacją Graala. Wyjaśnione zostają również motywy, dla których organizacja zaczęła interesować się osobą wielebnego Custera.
Czytelnik ma okazję przyjrzeć się z bliska potężnej organizacji, jej korzeniom, metodom działania i celom, które jej przyświecają. Jednak najcenniejsza w tej opowieści jest możliwość, jaką Ennis daje czytelnikowi, zajrzenia w głąb psychiki agenta Starra, poznania celów, do których zdąża i, co ważniejsze, jego motywacji. Nie jawi się przez to lepszym człowiekiem, ba, w dalszym ciągu kawał z niego drania. Jednakże przez poznanie sposobu jego myślenia podejmowane przezeń działania nabierają konsekwencji i (choć nieco wypaczonego) sensu.
Pozostałe części zamieszczone w tomie to już chronologiczna kontynuacja głównej linii fabularnej serii. Uprzednio otwarte wątki, a wraz z nimi ich bohaterowie, zmierzają w stronę pustynnej doliny i "apokaliptycznej" kulminacji. ("Pewnego razu", "Chodźcie i zgińcie", "Niszczyciel światów").
Rzecz jasna, prawem serii nie ma powodu spodziewać się zakończenia przygód naszych bohaterów. Narastające od wielu odcinków napięcie zostaje rozładowane i Ennis wraca do swojej ulubionej formuły opowiadając o dalszych losach każdej z kluczowych postaci w trzech, niezależnych, przeplatających się równolegle historiach: w konwencji czarnego humoru (pech agenta Starra), humorystyczno-optymistycznej (szczęście wielebnego Jessiego) i obyczajowej (Tulip i Cassidy).
W tle wszystkich części serii rozgrywa się historia zawrotnej kariery Gębodupy jako wykonawcy estradowego, zwieńczona snem rzeczonego, w którym wreszcie znajduje akceptację ze strony ojca. Nie pierwszy raz Ennis postanowił zwieńczyć obszerną, wieloodcinkową opowieść, w której warzą się losy świata groteskowym akcentem, ujmując tym samym powagi całości. Tak na wszelki wypadek, bo mimo wszystkich przerysowań postacie wciąż, w swym działaniu i podejmowanych decyzjach pozostają przerażająco realistyczne.
Łukasz "Krux" Kruczkowski
"Kaznodzieja" tom 10: "Wojna w słońcu"
Tytuł oryginału: "Preacher: War in the Sun"
Scenariusz: Garth Ennis
"Prywatna wojna"
Rysunki: Peter Snejbjerg
Kolory: Grant Goleash
"Pewnego razu", "Ty i ja przeciwko światu", "Chodźcie i zgińcie", "Niszczyciel światów", "Złe ziemie", "Dla ludzkości", "Ugębodupiony świat"
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Pamela Rambo
Okładka albumu i okładki rozdziałów: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 2006
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 240
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 59 zł
| |