Persepolis "Historia dzieciństwa"
Komiksy, które poruszają swoim obliczem czytelnika, już dawno przestały kojarzyć się nam z hordą napakowanych superbohaterów. Może album Marjane Satrapi nie dla wszystkich jest wartościowym dziełem, ale na pewno nie można przejść obok niego obojętnie.
"Historia dzieciństwa" jest pierwszym tomem opowiadającym o dzieciństwie i dorastaniu autorki. Marjane Satrapi przyszło żyć w targanym politycznymi i społecznymi niepokojami Iranem. W krótkich nowelkach stara się ukazać uczucia młodej dziewczyny, której charakter kształtował się w dobie przełomowych zmian w kraju. Reżym Szacha, rewolucja islamska, prześladowania, czy fundamentalizm były nieodłącznymi elementami życia Marji. Autorka wspomina również wiele innych wątków swojego życia. Chęć zostania prorokinią, liczne "pogawędki" z Bogiem, czy dyskusje z wujkiem Anuszem.
Autobiograficzne wspomnienia Satrapi stanowią przekaz obyczajów i historii Iranu. "Persepolis" jest skierowany do wszystkich, a zwłaszcza do czytelników, dla których problemy świata islamskiego są rzeczą nieznaną. Historię postrzegamy oczami małej dziewczynki, która sama nie mogła pojąąć wszystkich okropności ówczesnego reżymu. Satrapi doskonale zarysowuje kontrast między zwykłymi obywatelami Iranu, a fanatykami religijnymi, których poglądy szczelnie bronią się przed zachodnimi dogmatami. Jak wielkie panowały represje można spostrzec w dość komicznym wątku przemycania plakatów przez granicę albo sprzedawaniu kaset magnetofonowych na tzw. czarnym rynku.
Bez wątpienia "Persepolis" można nazwać pamiętnikiem z młodzieńczych lat Satrapi. Pamiętnikiem podanym czytelnikowi w wersji obrazkowej, łączącym w sobie dwa elementy. Pierwszym z nich jest historia Iranu, a drugim emocjonalne refleksje autorki ze sporą dozą humoru, stanowiące swoisty komentarz do całej sytuacji. To jej poglądy na życie poznajemy i do nich musimy się ustosunkować. Od strony graficznej album stylem przypomina mi "Hiroszimę". Prosta, czarno-biała kreska jest wystarczającym instrumentem w kreowaniu nowelek. Materiał zgromadzony w albumie doskonale nadaje się na zekranizowanie życia Marjane Satrapi. Tym bardziej z niecierpliwością czekam na kolejny tom "Persepolis".
Marcin "Motyl" Andrys
Persepolis
Tytuł: "Historia dzieciństwa"
Scenariusz: Marjane Satrapi
Rysunek: Marjane Satrapi
Wydawnictwo: Post
Ilość stron: 160
Data wydania: 04.2006
Cena: 27,00 zł
Inne opinie:
Zgadzam się w pełni, tylko "Persepolis" bije graficznie "Hiroszimę" na głowę. Obie te historie łączy ukazanie dramatycznych wydarzeń z punktu widzenia dziecka, jednak wydaje mi się, że wizja Satrapi jest nam kulturowo bliższa (choć nie tak druzgocąca jak komiks Keiji Nakazawy).
Arek "xionc" Królak
|