W Rosji strzelają do dziennikarzy
Nie jestem ani rusofilem, ani rusofobem, jednak z prawdziwym smutkiem przyjmuję do wiadomości, że u naszego sąsiada i partnera gospodarczego wolność słowa jest ograniczana przy pomocy broni. Nie ma to związku z dalszą częścią tego wstępniaka, ale uznałem że należy od tego zacząć.
Komiksy są tematem mniej drażliwym i wszystko na co naraża się nasza redakcja to wrogie komentarze na forach dyskusyjnych (maila od czytelnika KZ jeszcze nigdy nie dostałem, częściej pisali do mnie fani Andreasa znający i odwiedzający stronę "Rork i inni").
A przy okazji - czy wiecie jaka jest najwidoczniejsza różnica kulturowa między Polską i Francją (właśnie wróciłem z urlopu w Montpellier)? Otóż Francuzi nie jedzą pietruszki. Nawet nie wiedzą, że ma ona korzenie. Dla Francuza "persil" to natka, która można posypać kanapki, lub dodać do potrawy.
Co w numerze? Przede wszystkim - serwisy. To temat bliski wszystkim fanom, ale jeszcze nie zebrano chyba takiego kompleksowego porównania najpopularniejszych miejsc w sieci. Kingquest postanowił wypełnić tę lukę i przedstawiamy Wam jego raport.
W dziale Specjal - przykłady rysunków Pawła "Pablo" Grześkówa. Pablo wysłał nam sześcioplanszowy komiks "Kapitan Wino" o przygodach superbohatera nadużywającego alkoholu. Poprosiliśmy go o coś krótszego i w innych klimatach, i oto co nam zaproponował. Muszę przyznać, że jego konsekwencja zrobiła na mnie wrażenie.
Po raz trzeci polecamy najlepsze naszym zdaniem komiksy z różnych stron świata wydane w Polsce, choć w sekcji Europa był to trudny dylemat. Za dużo dobrych komiksów (jeśli mogę to tak ująć).
W sekcji "Przed Premierą" tjall pisze o komiksowej adaptacji powieści Gaimana, która była literackim odwzorowaniem serialu TV, do którego scenariusz stworzył Gaiman. Więc dla poukładania, kolejność była taka: serial, powieść, komiks, recenzja. Zapraszam do lektury.
Zagranica to dział, który nam wyrósł w ostatniej chwili, głównie dzięki aktywności Motyla, choć pojawił się też (ponownie) tjall z tekstem o irackim zoo. Motyl koncentruje się na superherosach, jednak żeby zainteresować wszystkich napisał też o komiksie obyczajowym "Scott Pilgrim". Odnotowuję powrót historii obyczajowych na łamy Kazetu (czy mykupyku to czyta?)!
Magazyn w tym numerze bardzo ciekawy. Najpierw - najnowszy tekst Chmiela o roli narracji w komiksie amerykańskim. Tego tekstu nie muszę nikomu polecać. Na łamy, po kilku numerach przerwy, powrócił też Seba i to z nie byle czym, bo z wyczerpującym tekstem na temat polskiego ultraekologa-anarchisty - Likwidatora. Nie wiem jak Wy, ale ja poczułem nagłą chęc zakupu najnowszego albumu Ryszarda Dąbrowskiego. Michał Siromski - tym razem nietypowo o grze komputerowej Punisher. Dla mnie bomba - uwielbiam tego bohatera i nic tak mnie nie odpręża jak wypruwanie wirtualnych flaków. A zaprezentowane screeny też wyglądają zachęcająco. I last but not least - graves kontynuuje swój cykl o zaskakujących przedrukach komiksów francuskich. Przyznam, że nie zapamiętałem przygód Papilia z łamów ŚM.
Następnie Pekaef - przypominam, że to skrót od "prasa, książka, ruch", nie... - pomyłka "ef" pochodzi od słowa "film". To chyba jeszcze Pooky wymyślił (przy okazji - Sławek, jeśli to czytasz, wyślij mi swój numer telefonu). Potraktowaliśmy te zagadnienia całościowo - ja piszę o książce i o prasie, czyli o albumie "(A Suivre)" Nicolasa Fineta, która traktuje o popularnym magazynie belgijskiego Castermana, natomiast tjall wziął na warsztat nowy serial amerykański "Heroes", który ma nawiązania bardzo komiksowe. Na ten temat ostrzył sobie też zęby nasz stary felietonista Kurczak (hmm, Kurczak ostrzył zęby - to jakoś nie brzmi). Jednak tjall był szybszy, a Kura obiecał napisać do nas niedługo o nowych pozycjach pochodzących z US.
Felieton to prawdziwy hicior - Ron Jeremy, który był związany z magazynem "Produkt" od pierwszego numeru wyjawia prawdziwe powody upadku tego zasłużonego magazynu, aby zakończyć dywagacje, które co jakiś czas rozkwitają na różnych forach. Czy uda mu się przekonać wątpiących? Przekonajcie się! Tekst ten był zapowiadany już od numeru 39, więc część osób pewnie straciła nadzieję, że ujrzy światło dzienne (jak choćby słynny pdf z publicystyką).
W końcu recenzje - znów postaraliśmy się opisać możliwie szeroki zakres komiksowego światka, jednak nie da się ukryć, że dział recenzji nie jest obszerny. Natomiast nikt nie powinien skarżyć się na krytykowane tam (w pozytywnym sensie) komiksy - ffreak opisuje tytuły mangowe - te lepsze i te gorsze, aegirr nadesłał recenzję najnowszego dzieła Bilala, a ja napisałem o trzech komiksach z różnych stron świata (ale tym razem bez mangi).
Na koniec parę ogłoszeń: redakcja KZ poszukuje osób (w sumie jedna wystarczy) do włączenia się do prac redakcyjnych, w szczególności do działu recenzje (najchętniej do receznowania pozycji z Polski i USA). Proszę wysyłać teksty na adres redakcji - [email protected]
Proponujemy także publikacje Waszych prac na naszych łamach. Interesują nas krótkie historie: rysunki, paski, pojedyncze plansze. Próbki Waszego talentu proszę także wysyłać na adres redakcji (uwaga: chodzi o próbki, nie o całe albumy!)
Wiadomość do wydawców - jeśli jesteście zainteresowani patronatem medialnym
Waszych komiksów i innych związanych publikacji na łamach KZ - proszę o kontakt
emailowy (ten sam adres). Obejmiemy patronatem komiksy, które znamy, które
podobają nam się lub uważamy, że powinny one zostać wydane. Nie oczekujemy
żadnych gratyfikacji ani darmowych egzemplarzy. Oczekujemy za to znaczka KZ
poleca (np. z tyłu okładki), oczywiście za porozumieniem z redakcją. Zapraszamy
do współpracy!
I na koniec - magazyn KZ nawiąże współpracę ze sponsorem - prowadzenie magazynu internetowego wiąże się z opłatami za serwer. Innych kosztów nie mamy, dochodów po prawdzie też nie.
Arek Królak
[email protected]
|