Kozure Okami Tom 4

Samotny Wilk i Szczenię: Dzwonnik Tsuji

Kozure Okami (ponoć należy pisać "ookami" lub "oukami") to jeden z najlepszych mangowych cykli, jakie są obecne na naszym rynku. Jest to też największy publikowany obecnie hit wydawnictwa Mandragora. Nie od rzeczy będzie też napisać, że tomik czwarty jest chyba najbardziej udany ze wszystkich, jakie się dotąd ukazały.

Popularność cyklu bierze się zapewne z dużego przywiązania do detali ukazywanego świata - znacznie bardziej skrupularnego niż w innych popularnych samurajskich seriach: "Miecz Nieśmiertelnego" czy "Kenshin". Na to nakłada się rewelacyjna kreska Goseki Kojimy, niezwykle plastycznie obrazująca nawet drobne detale ze scenariuszy Kazuo Koike. Wszystko to podane jest w bardzo strawnym, mistycznym sosie, który doskonale pasuje do opowieści w realiach historycznych, choć pewnie byłby niestrawny w czymś bardziej współczesnym.

Na tomik składają się cztery opowieści. Tytułowa: "Dzwonnik Tsuji Genshichi" to rewelacyjna prezentacja ważnego w tym okresie dziejów fachu - dzwonnika. Okazuje się, że praca ta wymagała znacznie szerszych umiejętności niż tylko sprawne szarpanie za sznur. Dzwonnik musiał bowiem w trudnych czasach potrafić przedrzeć się do dzwonnicy przez szpalery wroga, a także bronić swego stanowiska przed szturmującym nieprzyjacielem. Tutaj właśnie na scenę wkracza nasz protagonista, który swój morderczy fach mógłby sprawnie pogodzić z obowiązkami dzwonnika. Czy coś wyjdzie z tych zamiarów - warto przeczytać tę historię, by się o tym przekonać.

Kolejny rozdział - "Szumowiny" opisuje starcie szermierza z bandą opryszków. Kiedy pozbawi ich życia, wnet wyrusza w dalszą drogę.

"Ostatnie podrygi zimy" to opowiadanie poświęcone głównie Daigoro. Jednak komiks ten nie byłby tak ceniony przez czytelników, gdyby Samotny Wilk i tu nie wypruł komuś trzewi.

I ostatnia, najciekawsza chyba opowieść, w której wytatuowana kobieta stawia czoła hipnotycznemu zabójcy. Ten kto wyjdzie żywy z tego starcia zostanie przepołowiony mieczem Ogami Itto.

To, czego nieco brakuje mi w tym cyklu, to jakieś połączenie wielu przewijających się tu wątków. Schemat płatnego zabójcy wykonującego bezdusznie kolejne zlecenia po jakimś czasie może się wyczerpać. Poza tym Ogami jest zbyt wyrazistym bohaterem, by całą jego egzystencję ograniczyć do wtykania miecza w ludzkie karki. Na razie jednak autorzy doskonale wywiązują się ze swej roboty, więc czytelnikom pozostaje oczekiwanie na kolejny tom serii.

Szkoda, że w słowniczku na końcu brak wszystkich użytych w komiksie zwrotów japońskich (nawet tak ważnych dla fabuły jak: "shishogan"). Wyjaśnienie, że coś było wytłumaczone w tomie poprzednim nie do końca mnie przekonuje, bo mogę przecież czytać komiks w metrze, zamiast w domu, nie mówiąc o tym, że nie muszę posiadać wszystkich poprzednich części w swojej kolekcji, skoro sprzedawane są osobno.

Arek Królak

Tym razem do gustu najbardziej przypadła mnie historia, w której głównym bohaterem jest mały Daigoro. To oczywiste, że chłopiec wychowywany w niesłychanie trudnych, lecz również niebezpiecznych warunkach, przejawia niezwykłe, wyróżniające go od innych dzieci zachowania. Właśnie na to naszą uwagę zwraca tutaj autor. Mam wrażenie, że to tylko przedsmak tego, co zobaczymy w kolejnych tomikach serii.

Jakub "Tiall" Syty

Przyznam szczerze, nie czytałem... po polsku i nie zamierzam, bo całą serię już dawno zebrałem po angielsku. Tak mi się to spodobało, że nabyłem i nabywam kolejne serie tego tandemu.

Timof

"Kozure Okami Samotny Wilk i Szczenię"
Tom 5 Dzwonnik Tsuji
Sc: Kazuo Koike
Rys: Goseki Kojima
Przekład: Cezary Komorowicz
Okładka: Frank Miller, Lynn Varley
Posłowie: Witold Nowakowski
Wydawnictwo: Mandragora
Rok wydania: grudzień 2006
Publikacja prasowa: Manga Action 1971
Wydawca oryginału: Koike Shoin
Rok wydanie oryginału: 1995
Stron: 312
Druk: cz-b-szary
Cena: 19,90 zł