"Śmiercionośni"

 

Łukasz Ryłko był dwukrotnie nagradzany za swoje komiksy na Łódzkim Międzynarodowym Festiwalu Komiksu (2005, 2006). Wydany przez Kulturę Gniewu albumik "Śmiercionośni" potwierdza, że były to wyróżnienia jak najbardziej zasłużone.

Komiks jest zbiorem siedmiu krótkich epizodów, które łączy element kapelusza zmieniającego swoich właścicieli. Tematyce komiksu daleko od banału. Łączy ona w sobie lekką, rozrywkową formę z odrobinę refleksyjnym charakterem. Każda z historii wnosi pewien element do całości. Każda jest również, a może przede wszystkim, osobną jednostką narracyjną - posiada własny punkt zwrotny, konkretny finał. Autor zaczyna mocno, motywem zemsty, by równie mocno skończyć, spinając album przy wykorzystaniu kompozycji klamrowej.

Artysta z doskonałym wyczuciem podszedł do tworzenia komiksu niemego. Każda z opowiadanych historii ma odpowiednie tempo, nie nudzi, zmusza do aktywnego czytania. To nielada umiejętność zaprosić czytelnika do gry, której celem jest możliwie najpełniejsze odczytanie tego, co chce się powiedzieć, przy jednoczesnym nie znudzeniu go. Ryłko wybrnął z zaplanowanego zadania doskonale.

Kreska w "Śmiercionośnych" jest charakterystyczna, bardzo staranna, dobrze wyważona. Komiks jest czarno-biały, lecz jego druk na szarym papierze dodał rysunkom dodatkowego klimatu. Styl Ryłko w pewien sposób przypomina grafiki ilustracyjne książeczek dla dzieci. Odnoszone wrażenie jest o tyle słuszne, że autor zajmuje się wykonywaniem ilustracji do książek. Przygotował między innymi obrazki do książek publikowanych przez amerykańskie wydawnictwo 7th Voyage Production. Podglądając, z jaką pieczołowitością artysta rysował obrazki w albumikach, w których dawał autografy, można dojść do przekonania, że na każdym kadrze albumiku dał siebie wszystko. Tym przyjemniej wertuje się kolejne strony komiksu w poszukiwaniu co ładniejszych grafik.

Uważam, że warto zapoznać się ze "Śmiercionośnymi". Zaprezentowany w nich kunszt narracyjny i artystyczny Łukasza Ryłko pozwala z optymizmem myśleć o przyszłości polskiego komiksu.

Jakub Syty


"Śmiercionośni"
Scenariusz: Łukasz Ryłko
Rysunki: Łukasz Ryłko
Wydawca: Kultura Gniewu
Data wydania: 10.2007
Liczba stron: 76
Format: 16,4 x 23,2 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł