Wybrane nowości z Francji
Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.
LUTY 2009
Z lutowych pozycji wydanych przez le Lombard uwagę polskiego czytelnika przyciągnąć może jedynie piąte integralne wydanie serii "Michael Vaillant". Przygody jednego z popularniejszych na Zachodzie kierowcy wyścigowego przez krótki okres czasu na rodzimym rynku zaszczepić próbował Motopol - Twój Komiks. Z nienajlepszym skutkiem.
Spośród jedenastu wydanych w lutym przez Dargaud pozycji na uwagę zasługuje przede wszystkim drugi album serii "Antares" tworzonej przez Leo. "Antares" jest trzecim cyklem rozgrywanym w Światach Aldebarana. Polski czytelnik miał do czynienia z oryginalną serią najpierw dzięki wydawnictwu Siedmioróg (dwa pierwsze albumy: "Zagłada" i "Blondynka"), a obecnie dzięki wydawnictwu Egmont, które postanowiło wydać kompletny cykl "Aldebarana" w kolekcji Science Fiction.
Z nowości uradowani mogą być miłośnicy przygód Rantanplana, psa pojawiającego się regularnie w przygodach kowboja szybszego od własnego cienia. Wydawnictwo wznowiło drugi album serii ("Betisier 2" do scenariusza Fayche'a i Letrugie'ego, z rysunkami Morrisa i Janviera) oraz wydało nowy album ("Chien d'Arret" do scenariusza Fauche'a i Letrugie'ego, z ilustracjami Janviera).
Ponadto opublikowany został drugi zbiorczy album "Cygana" autorstwa Smolderena (scenariusz) oraz Mariniego (rysunki).
Nakładem wydawnictwa Glenat ukazał się zbiorczy album serii "Le triangle secret", liczący sobie, bagatela, czterysta dwadzieścia-cztery strony. Autorem scenariuszy jest Covnard, ilustracjami zajmowała się grupa artystów. "Tajemnica trójkąta", która nie zadomowiła się na długo na polskim rynku, ukazały się bowiem jedynie dwa pierwsze albumy jej pierwszego cyklu ("Ewangelia szaleńca" i "Młodzieniec w całunie"), na rynku frankofońskim cieszy się niesłabnąca popularnością.
Vents d'Ouest zaproponowało swoim czytelnikom między innymi drugi album humorystycznej serii "Karl et Klee": "A jamais ennemis". Jest to humorystyczny komiks rozgrywający się w realiach Dzikiego Zachodu. Bohaterowie przedstawieni zostali pod postacią zwierząt, co umożliwiło autorowi (Silvio Speca) szczególną zabawę konwencją.
Drugi album "Krän Univers ": "Love lovemidou!" autorstwa Hérenguela (scenariusz) oraz Loyveta (rysunki) nawiązuje bezpośrednio do serii, którą w Polsce zaprezentować chciał Amber. Skończyło się na trzech albumach z pięciu. Humorystyczny cykl odpryskowy przedstawia przygody barbarzyńcy w krzywym zwierciadle. Komiks jest zbiorem jedno-planszowych historyjek.
Wydany przez Soleil album "Le gardien du feu": "Goulven" autorstwa Debois'a (scenariusz) i Sandro (rysunki) jest pierwszą częścią komiksowej adaptacji książki Anatole'a le Braz'a. To naznaczona piętnem namiętności psychologiczna opowieść o zabójstwie dokonanym w latarni morskiej.
Casterman wznowił opublikowany pierwotnie w roku 1930 album "Les Aventures de Jo et Zette": "Le Manitoba ne répond plus" Herge'ego. Jo i Zette to rodzeństwo, które przeżywa ciekawe przygody podróżując przez świat wraz z ich małpką Jocko. Seria zawiera się w trzech historiach wydanych w pięciu albumach.
Światło dzienne ujrzał również osiemnasty album serii "Une enquete de l'inspecteur Canardo": "Le fille sans visage" Sokala. Warto przypomnieć, że trzynasty epizod humorystycznego kryminału pod tytułem "Ręce niani splamiła krew" wydał w Polsce Siedmioróg. Tymczasem na Zachodzie detektyw Kaczor prowadzi kolejne śledztwa.
W ramach serii Mini Corto wydano również dwa starsze albumy "Corto Malteze" Pratta: "Fable de Venice" oraz "Corto Maltese en Sibérie" - oba albumy dobrze znane polskiemu czytelnikowi dzięki wydawnictwu Post. Tyle tylko, że na rodzimym rynku zaprezentowane w większym, to znaczy oryginalnym formacie europejskim.
Jakub Syty
Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.lelombard.be
www.dargaud.com
www.glenatbd.com
www.ventsdouest.com
www.soleilprod.com
www.bd.casterman.com
|