Wybrane nowości z Francji

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w "formacie europejskim", oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

KWIECIEŃ 2009

Poniżej prezentacja niektórych komiksów wydanych w kwietniu na rynku francuskim w podziale na wydawnictwa



W kwietniu szacowna oficyna L'Association zaprezentowała trzy komiksy, w tym kolejny album autobiograficzny mistrza Edmonda Baudoina. Opowiada on o Meksyku, miłości, śniegu i rysunku będącym magistralą między wszystkimi zjawiskami. Album spotkał się z życzliwym przyjęciem czytelników.

Drugi tom trylogii Gregoire Carke, jednego z młodych autorów związanych z wydawnictwem opowiada o dziecku imieniem Icho, zamieszkującym wspólnie z dziwaczną rodziną średniowieczną Japonię.

Trzecia propozycja przedstawia Wujka Ho - samozwańczego filozofa Zen prezentującego słowa kończące się fonetycznie na "o" w encyklopedii adresowanej do młodzieży.

 



W ramach kolekcji Sakka, Casterman opublikował dwudziesty-trzeci już tom "Miecza Nieśmiertelnego", w którym Manji spotyka ponownie znanego polskim czytelnikom lekarza Ayame Burando, podczas gdy Anotsu Kagehisa z trójką poruczników przeprowadza zajazd zamku Edo i rozbija straż szoguna.

"Chiny" to kolejna po "Japonii" i "Korei" antologia Castermana poświęcona wybranemu krajowi. W połowie są to prace mieszkających w Państwie Środka rysowników, w połowie prace artystów francuskich, którzy na potrzeby projektu spędzili po 10 dni w różnych chińskich miastach. Czekamy teraz na "Polskę" (to żart).

"New York Mi Amor" to zbiór komiksów Tardi'ego, jest tu pełen album "Zabójca Karaluchów", opublikowany pierwotnie w 1984 i trzy krótkie historie nie wydane wcześniej w albumach. Scenariusze stworzyli Benjamin Legrande i Dominique Grange.

"9 miesięcy" to komiks o młodym mężczyźnie imieniem Colin, który cierpi na bezsenność, a jego żona wkrótce ma urodzić. W trakcie przejażdżki za kierownicą swojego Chevrolet Chevelle 1968 odnajduje się nagle w innym świecie, a tajemniczy osobnik imieniem Tino rozmawia z nim przez radio samochodowe.

 


Cinquiemem Couche zaprezentował w kwietniu jeden album, ale dość ciekawy - "Myśli [Reliefy]" to zapis snów autora (William Henne). Cechą szczególna tego albumu jest to, że każdy sen został przeniesiony na papier przy wykorzystaniu innej techniki graficznej (farby akrylowe, akwarele, ołówek, itd.).

 

Piąty, przedostatni już tom jednej z ambitniejszych komiksowych serii szpiegowskich Stephena Desberga (autora "Gwiazdy Pustyni") przenosi nas na pięć kontynentów - wszędzie tam agent CIA Floyd Whitman, który sprzymierza się wbrew naturze z mafia rosyjską, zanurza się w meandry amerykańskiej polityki w opowieści skonstruowanej z precyzją szwajcarskiego zegarmistrza.

Drugi tom drugiego cyklu "Apokalipsomanii" opowiada o tym, jak Jacob Kandahar przenosi się w czasie, aby odkryć obcą cywilizację.

W ramach zasłużonej serii "Long Courrier" ukazał się wysmakowany graficznie album Alexandre'a Clerisse "Oszukać Śmierć", w którym Marcel, emeryt i wdowiec, odnajduje na cmentarzu trąbkę, która przypomina mu o czasach wojny.

Dargaud wydał w tym miesiącu jeszcze co najmnej trzy inne ciekawe komiksy, ale po ich stronie trudno mi się nawiguje, więc tym razem poprzestanę na tych tytułach.

 


Delcourt, jak co miesiąc, zaprezentował wybór ciekawych tytułów. Jednym z nich jest pierwszy tom nowego cyklu Yanna i Edith pod tytułem "Les Hauts de Hurlevent d'Emily Brontë", w którym pan Earnshaw wychowuje ubogiego przybłędę jak własnego syna, co doprowadzi ten skrawek izolowanej ziemi do prawdziwej burzy miłości i nienawiści.

Piąty tom popularnej serii "Okko" zatytułowany "Cykl powietrza" autorstwa Huba opowiada o pojedynku młodego ronina z potężnym przeciwnikiem i jego próbie pomocy niememu dziecku pani Mayudama.

"Śpiew Siewki" Behe i Surcoufa to opowieść o śmierci i odnajdywaniu siebie. Po odejściu matki Guilhem wraca do rodzinnego miasteczka, ale nie odnajduje się w towarzystwie ojca i siostry. Odjeżdża bez pożegnania, ale podejmuje decyzje o dołączeniu do swojego ojca na Grenlandii, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji tej decyzji.

"Porażenie Splotu Ramiennego" - mam nadzieje, że trafiłem w polską nazwę schorzenia, bo to termin medyczny, to przypadłość występująca przy trudnych porodach, która zdarza się statystycznie raz dziennie we Francji. Para młodych rodziców stara się uratować ramię swojej córki Jeannette.

 

Z bogatej kwietniowej oferty Dupuis wybrałem te trzy komiksy.

"Brigade Fantome" to seria, której drugi tom "Rycerz Bagar" właśnie się ukazał. Brygada łowców duchów zmierzy się z bezgłowym rycerzem, który terroryzuje Kopenhagę. Za rysunki odpowiedzialny jest Cyril Pedrosa, znany w Polsce z komiksu "Trzy Cienie" a za scenariusz - David Chauvel.

"Czarny Ptak" to pierwszy tom cyku dla dorosłych "Redemption" Mottury i Beca - opowiada o małym miasteczku na środku pustyni w Nowym Meksyku, dokąd nie każdy może dotrzeć i skąd nikt nie wyjeżdża.

Z kolei "Boy" to czterdziesty już tom serii "Sammy" opowiadającej o parze twardzieli z Chicago lat 30-tych. Prohibicja, Eliott Ness i Al Capone stanowią tło tego cyklu rysowanej przez Cauvina, znanego jako twórca "Cedryka", "Kupidyna", "Agenta 212", "Niebieskich Mundurów" i wielu innych komiksów w podobnym duchu do scenariusza Jean-Pola.

 

Wprawdzie nie prowadzę rubryki Nowości ze Słowenii, ale nie przeszkodzi mi to wspomnieć o czterdziestym-ósmym numerze antologii "Stripburger", szczególnie, że serwisy z francuskimi nowościami o niej wspominają, a sam album jest tam w szerokiej dystrybucji. Nowy numer "Striburgera" ma wygodniejszy format i jest całkowicie na nowo zaprojektowany. Prezentuje prace komiksiarzy z Francji, Norwegii, Rosji, Polski, Szwecji, Łotwy, Brazylii, Włoch i Słowenii. Polskę reprezentuję Jan Koza. Większość prac jest po angielsku, a te które nie są, mają dostępne tłumaczenia w specjalnej wkładce. Komiksom towarzyszy artykuł o rynku łotewskim i wywiad z Marco Coroną.

 

W tym miesiącu trochę nietypowy wybór jak na Glenat. Ralf Koenig to znany także w Polsce autor "Konrada i Paula". W komiksie "Ogiery Troi" Koenig umieszcza swoich bohaterów w naturalnie gejowskim środowisku - starożytnej Grecji.

"Kryzys widziany przez Szwajcarów" to antologia, w której zebrano prace szwajcarskich rysowników prasowych. W ich wydaniu kryzys finansowy przyjmuje nieoczekiwane oblicza.

Natomiast "Phantasmes" Jean Marca Reisera to dość hardcorowy komiks erotyczny, jednak traktujący temat z dystansem i specyficznym humorem, zgoła odmiennym od dokonań w stylu Dany'ego, znacznie bardziej dosłowny od komiksu Koeniga.

 


"Twój facet jest mój" to dwudziesty-trzeci tom serii "Julie Claire Cecile" Boma i Sidneya opowiadającej o trójce młodych współlokatorek, które odbijają sobie nawzajem chłopaków, adoptują szczeniaki i zajmują się ekologią, a lekcje życia nie trzymają się ich zbyt długo.

"Smerfna kąpiel" to już dwudziesty-siódmy tom z przygodami Smerfów, jedenasty opublikowany po śmierci Peyo, za to z udziałem jego syna Thierry Culliforda. Le Lombard swoim zwyczajem podaje nieprawdziwe dane na stronie internetowej, a nawet okładce komiksu, ale nas nie nabierze.

Natomiast "Zęby Tygrysa" to czterdziesty-trzeci album cyklu "Bob Morane" z Le Lombard (a osiemdziesiąty-piąty, jeśli liczyć albumy ze wszystkich wydawnictw). Nie ma on nic wspólnego z tomikiem przygód Arsena Lupina pod tym samym tytułem.

Żeby nie było, że Le Lombard publikuje tylko takie tasiemce - "Bebok" to drugi dopiero tom serii "Legenda o Podmieńcu" Duboisa i Forquemina. Całe szczęście, że jest wikipedia, bo w życiu bym nie wiedział jak przetłumaczyć "Le Croque-mitaine".

 

"Ed Gain" to pierwszy tom tak samo zatytułowanego cyklu kryminalnego, którego akcja, jak to zwykle w komiksach francuskich, toczy się w USA. Jego autorami są Dobbs i Nespolino.

"I paf! Jeszcze jeden rok w tej samej formie" to zabawny komiks o przeżyciach trzydziestolatka związanych z upływaniem czasu, starzeniem się itp. Autorem tego komiksu jest Jim.

Wreszcie "Panna Irma - czarująca wróżka" to zbiór śmiesznych historyjek Pierre'a i Danarda o przygodach zakręconej wróżki, która widzi przyszłość, ale kompletnie nie potrafi jest właściwie zinterpretować.

 

Jedną publikację zaprezentowała galeria sztuki Tricromia, ale warto o niej napisać, bo jej autorem jest znany w Polsce Segio Toppi. Mowa o kolekcji prac Toppiego z tej właśnie placówki, wydanych w albumie pod tytułem "Citta sirena". Znalazły się tu prace nigdy wcześniej nie publikowane, trwale zmieniające reguły komiksowego medium.

 


Na koniec - propozycje wydawnictwa Vents d'Ouest. "Wydaję więc jestem" to pierwszy tom humorystycznego cyklu dla dorosłych "Marie-Lune" autortwa Yllyi i Sylvii Douve. Składa się z jednoplanszowych gagów na temat ciągłych zakupów córki bogatego przemysłowca, jednak posiada też dłuższą intrygę.

Zapowiadany także na polskim rynku rysownik Chaboute wydał nowy album, na który składają się dwie historie - "Kilka dni lata" i "Wysepka szczęścia". Komiks zyskał rozgłos dzięki charakterystycznej dla tego twórcy łagodnej wrażliwości i głębokiemu humanizmowi.

"Fałszywa Straż" to potężny, 200-stronicowy one-shot w kolorze autorstwa Merwina. Poświęcony jest sztukom walki i wartościom koniecznym do ich zgłębienia. Dotyczy dylematu wyboru drogi między dobrem i złem. Komiks łączy elementy psychologiczne z wartką akcja.

I w końcu wydanie zbiorcze jednej z najbardziej znanych serii fantasy - "Kryształowego Miecza". Prawie 300 stron w kolorze zapewni czytelnikom mnóstwo zabawy. Publikacja ma uhonorować czterdziestolecie wydawnictwa Glenat (do tej grupy należy oficyna Vents d'Ouest).

Arek Królak