Kraken

„W sumie każda epoka ma swoje potwory, którym składa się w ofierze własną niewinność w zamian za powodzenie w życiu, nie?”

Jesteśmy w Selalgues, niewielkiej mieścinie na południowym wybrzeżu Francji, gdzie niebo jest ołowiane, mewy krążą nad przepływającymi kutrami, a miejscowa społeczność, przyciśnięta biedą i zmęczona życiem, odnajduje pociechę w przesądach i uprzedzeniach. Największą cenę płaci za to Damien, trudne dziecko, zdecydowane znaleźć i zabić Krakena, morskiego stwora, którego obwinia o śmierć swojego ojca i brata. Jego głosu nikt jednak nie słucha. Damien był świadkiem największych tragedii, jakie wydarzyły się w wiosce, i tylko on wychodził z niech bez szwanku. Czy to rzeczywiście on przynosi nieszczęście?

Emiliano Pagani i Bruno Cannucciari stworzyli dzieło ponure, pełne ciemnych odcieni, w którym samotność zaczyna stopniowo dominować, a rozum zapada w sen, pogłębiając zgryzotę ludzkiej duszy.

Kraken zdobył ex aequo pierwszą nagrodę jako najlepsza książka szkoły włoskiej w konkursie książek i komiksów Romics w 2018 roku.

Scenariusz: Emiliano Pagani
Rysunki: Bruno Cannucciari
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83-65527-80-6
Format: 195×270
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
Druk/barwność: kolor
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 257
Wydanie: I
Data wydania: 7 września 2018

 

Złoty Wiek

Stary król umarł.

Jego córka Tilda szykuje się do objęcia tronu po nim, gotowa przeprowadzić reformy niezbędne, aby ulżyć doli ludu, gnębionego przez głód i ucisk dworskich panów.
Ale spisek zawiązany przez jej młodszego brata niespodziewanie skazuje ją na wygnanie.

Z pomocą dzielnych rycerzy, mądrego Tankreda i wiernego Bertila, obalona księżniczka postanawia odzyskać swe królestwo. Tak zaczyna się dla nich pełna przygód tułaczka, w trakcie której ich los splątany zostanie ze „Złotym wiekiem”.

„Złoty wiek” to więcej niż legenda czy baśń. Jest to zaginiona księga o mocy tak wielkiej, że może zmienić oblicze świata…

Cyril Pedrosa, z udziałem Roxanne Moreil jako współscenarzystki, odświeża tu epos średniowieczny. Kiedy tradycyjna opowieść rycerska ustępuje miejsca historii pełnej pasji bohaterki, feudalna baśń zmienia się w baśń społeczną. W ten sposób autorzy, sięgając do przeszłości, odwołują się też do przyszłości. Czynią to z nadzieją, że po długim mrocznym wieczorze ludzkość może jeszcze marzyć o pogodnym jutrze.

Scenariusz: Cyril Pedrosa, Roxanne Moreil
Rysunki: Cyril Pedrosa
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cena: 126 zł
ISBN: 978-83-65527-77-6
Format: 230×320
Oprawa: twarda
Liczba stron: 228
Druk/barwność: kolor
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy
Komiks nr 258
Wydanie: I
Data wydania: 7 września 2018

Rewolucje – Apokryfy

Zbiór dwudziestu jeden krótkich historii umieszczonych w świecie Rewolucji, napisanych przez czternastu scenarzystów. Każdy z nich wnosi coś nowego do serii, swój pisarski styl swoje własne rozumienie medium komiksu, swoją dekonstrukcję tego co przez lata udało się Skutnikowi zbudować. Jeden z komiksów, do tej pory czarno-biały, został pokolorowany przez Joannę Karpowicz, co na tle akwarelowej reszty albumu daje niesamowity wgląd w alternatywną rzeczywistość spod szyldu „co by było gdyby…”. To niecodzienne spojrzenie na serię komiksową z zupełnie innego punktu widzenia niż zazwyczaj.

Scenariusz: Magdalena Cielecka, Daniel Gizicki, Grzegorz Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Berenika Kołomycka, Tomasz Kontny, Jerzy Łanuszewski, Jan Mazur, Tomasz Pastuszka, Tomasz Pstrągowski, Rafał Skarżycki, Nikodem Skrodzki, Jerzy Szyłak
Rysunki: Mateusz Skutnik
Kolor: Joanna Karpowicz (historia: Czwarta bitwa)
Cena: 99 zł
ISBN: 978-83-65527-78-3
Format: 210×280
Oprawa: twarda
Liczba stron: 144
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 259
Wydanie: I
Data wydania: 7 września 2018

Trudno ściśle określić, kiedy pasek pojawił się w polskiej myśli edukacyjno-wychowawczej. Bez wątpienia jednak idea paska trafiła na podatny grunt – ludzie od Tatr po Bałtyk i od Bugu po Odrę z chęcią po pasek sięgali, aby walczyć z niemoralnymi myślami, mową i uczynkami bliźnich. Za pomocą paska mierzono się z nieakceptowanymi poglądami politycznymi, dbano o rozwój intelektualny młodzieży, korygowano wady postawy. Polacy okazali się prawdziwymi mistrzami w posługiwaniu się paskiem. W naszych rękach nabierał niespotykanej wręcz mocy. Któż z nas nie doświadczył jego potęgi? I choć nie my go wymyśliliśmy, to tradycja paska rozwinęła się w Polsce świetnie – Mrożek, Kobyliński, Mleczko, Raczkowski, to tylko kilku z wirtuozów paska. Komiksowego, rzecz jasna. A jak z paskiem radzą sobie autorzy „Polski Mistrzem Polski”? Czy skutecznie chłoszczą absurdy, przywary, wady, wyciskając okrutnie śmiech przez łzy? To niech ocenią Szanowni Czytelnicy! Pasek „Polski Mistrzem Polski” ukazuje się regularnie na łamach „Dużego Formatu”, dodatku do „Gazety Wyborczej”.

Scenariusz: Rafał Skarżycki
Rysunki: Tomasz Leśniak
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-65527-79-0
Format: 152×230
Oprawa: twarda
Liczba stron: 192
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 260
Wydanie: I
Data wydania: 7 września 2018

Murderabilia

Malmö Rodriguez nie studiuje, nie pracuje i nie szuka pracy. Nienawidzi mieszkania z rodzicami, mówi, że chce być pisarzem, ale nie za dużo pisze. Ma dwa czarne koty odziedziczone po wujku, który umarł na zawał. Koty wydają się całkiem zwyczajne, ale ktoś chce za nie zapłacić duże pieniądze. Dziwni kolekcjonerzy, miłośnicy łowów i zagubieni młodzi ludzie spotykają się na kartach nowego komiksu autora Cenizas (Popioły, 2012).
„Czuć, by wyrażać. Mieć o czym napisać. To obsesja bohatera komiksu Murderabilia, projekt aspirującego pisarza, który nie napisał jeszcze ani linijki i daje się wciągnąć w wydarzenia na równi dziwne, jak i hipnotyzujące, aby stać się kronikarzem emocji i przezwyciężyć naiwność. Álvaro Ortiz znów nas zachwyca opowiedzianą w wyszukany, filmowy sposób historią. Tym razem o przebudzeniu pewnego dwudziestolatka do życia, do nieprzewidywalnej i mrocznej egzystencji, która wypełnia kadr po kadrze”. Borja Crespo

Scenariusz i rysunki: Álvaro Ortiz
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-65527-81-3
Format: 165×210
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 261
Wydanie: I
Data wydania: 14 września 2018

Zwrotnik Panny

Wchodzący w związki obawiają się o ich przyszłość, chcieliby gwarancji, pewności, lecz wiedzą, że to jest niemożliwe. W dzisiejszej rzeczywistości gwarantowanych odsetek i stabilnych systemów operacji bankowych fakt ten budzi paniczny niepokój.
Zrywający ze sobą po krótkiej uldze panicznie poruszeni są perspektywą samotności. Ci, którym zafundowano nieoczekiwany koniec relacji cierpią na ostry syndrom odstawienny i dygocząc z lęku, nie wychodzą z łóżka, zanim ich mózg nie zbilansuje nagłej utraty endorfin.

Permanentnie samotni czują świdrujący niepokój, że ten stan będzie trwał wiecznie. Gdy jednak kogoś poznają, boją się nieznanego. Podświadomie robią wiele, żeby nigdy nie wybrać się w dwuosobową podróż. Tak, jakby stoczniowiec wolał, by jego dzieło na zawsze pozostało w suchym doku. Morska woda jest tak nieprzyjazna dla blachy i nitów, a wzburzona gotowa jest przewrócić okręt… Lepiej niech już ta
łajba pozostanie na betonowym nabrzeżu pełnym rdzawego żelastwa.

To trochę tak, jakby kapitan żeglugi bał się wody. W zimnej i spienionej cieczy jego elegancki, wełniany, ciemnogranatowy płaszcz może zaciążyć i pociągnąć w głębinę. Lepiej zostać w domu. Opowieści o przekraczaniu równika, zwrotników Raka, Koziorożca i Panny, przygodach z ośmiornicami wielkości kilkupiętrowych budynków i krabami szerokimi niczym przegubowy autobus można przecież nabyć z książek. Niemalże każda historia opowiadana ze swadą, w tawernie przy szklaneczce rumu, może stworzyć iluzję, że wydarzyła się naprawdę. Mężczyźni boją się, czy dadzą radę sprostać kobiecym wyzwaniom. Kobiety boją się samych siebie. Całe nasze życie składa się z nieświadomych lęków, napięć, niepokojów, fobii, przeczuć i trwożliwych myśli. Jak to dobrze, że morze szumi nieprzerwanie, gotowe ukołysać każdą z nich. O tym właśnie jest ta książka.

Scenariusz: Michał Kalicki
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83-65527-76-9
Format: 147×207
Oprawa: twarda
Liczba stron: 160
Druk/barwność: czerń i biel + kolor
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 262
Wydanie: I
Data wydania: 14 września 2018

Nacjolove

Nacjolove to trzeci komiksowy album autorstwa Jakuba Topora i kolejny opublikowany nakładem wydawnictwa Timof Comics. Historia kręci się wokół losów dwóch skrajnych nacjonalistów, których wspólna ucieczka przed służbami mundurowymi kończy się…dość gwałtownym romansem. A wszystko to na tle scenek ze zwyczajnego, codziennego życia. Zawitamy w barze piwnym i w lombardzie, pójdziemy do nocnego klubu i na łąkę za miasto.

Capek i Byro są odpychający i wulgarni. Nie radzą sobie z kobietami i w życiu też ogólnie idzie im średnio. Życiowe frustracje i brak pomysłu na siebie przekładają się na ich agresję i szowinizm. Są jednak chwile, gdy udowadniają, że pozory – przynajmniej częściowo – mylą i nawet w nich tkwią pokłady gorących uczuć. Które łatwo zranić.

Scenariusz i rysunki: Jakub Topor
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-65527-82-0
Format: 148×210
Oprawa: miękka
Liczba stron: 228
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 263
Wydanie: I
Data wydania: 14 września 2018

fotostory

„(…) chciałeś mądrości, ale ich tu nie ma, bo są oblane łychą, Stellą i rzygami. Coś tam spod nich wychyna, jakieś zwykłe życie. Wynosimy drożdżówki z piekarni, żeby nie wylądowały na śmietniku. Jak słyszymy, że jest jakaś rozpierducha, to się okazuje, że sprokurowana przez naszych. Kanały śmierdzą, za to w parkach jest bardzo ładnie. Jeśli jadąc samochodem nie skręcisz w odpowiednim momencie, możesz stracić kilka godzin. Jest strasznie wilgotno, a mrówki mają swoje ścieżki przez każdą metę, w której mieszkamy. Całkiem prawdopodobne, że w Finsbury Park spotkasz Mańka, a COKOLWIEK w centrum miasta nocą jest piękne. Łycha leje się strumieniami i jest stałym wieczorowym punktem. Ktoś Ci krzyczy, że „Yalla, habibi”, a ktoś inny mówi spokojnie, żebyś wyluzował, bo umrzesz. Ściany płaczu dają radość, ale po miesiącu wpatrywania, a chodnikowanie jest słabe dopiero kiedy znajdziesz prawdziwą pracę.”

„Londyn” to trzeci tom serii „Fotostory”. Emigracja zarobkowa jeszcze nigdy nie była tak piękna i tak beznadziejna.

Scenariusz: Dominik Szcześniak
Rysunki: Rafał Trejnis
Cena: 42 zł
ISBN: 978-83-65527-94-3
Format: 165×210
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Druk/barwność: czerń i biel
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 264
Wydanie: I
Data wydania: 14 września 2018