MIŚ MISZA tom 1: OXYGENESIS


Publikacja „Misza Miszy” niesie ze sobą dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że warto brać udział we wszelkiej maści konkursach komiksowych, bo zawsze jest szansa, że komuś wpadniemy w oko i da nam możliwość publikacji. Zła, że Egmont nadal nie ma spójnej strategii wyławiania, wspierania i publikowania polskich autorów.

Jeśli ktoś ma przy lekturze albumu déjà vu, to jest ono uzasadnione – pierwszych osiem plansz brało udział w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Komiks nic wówczas nie zwojował, ale miał coś w sobie. Owe „coś” dostrzegł Tomasz Kołodziejczak i dał Pawłowi Kłudkiewiczowi szansę pełnometrażowego debiutu. Tu oczywiście należy pochwalić odwagę w promowaniu polskiego debiutanta, trudno jednak uniknąć pytania, dlaczego właśnie ten autor, wszak w samym tylko łódzkim konkursie przewinęło się kilku bardziej utalentowanych twórców. Pozostaje też kwestia samej formy wydania komiksu. Owszem, album prezentuje się wyśmienicie, ale czy Egmont nie strzela sobie w stopę publikując anonimowego – póki co – autora w twardej oprawie (co automatycznie podnosi cenę)? Obym się mylił.

„Oxygenesis” to historia perypetii sympatycznego tytułowego bohatera, który ma niebywałe predylekcje do ściągania na siebie kłopotów. Poznajemy go w chwili, gdy bierze udział w programie Nosicieli Genów i ma w sobie gen niedźwiedzia. Niestety mutuje, stając się hybrydą człowieka i niedźwiadka. Odtąd wpada w wir zwariowanych przygód, w których jedyną bronią będzie sutra wielkiego paradoksu i pistolet na lotki(!). Dodać trzeba, że Misza żyje w nader ciekawych czasach, kiedy to światowy kataklizm powoduje drastyczne ocieplenie klimatu na Ziemi, tradycyjny podział terytorialny państw i kontynentów przestaje istnieć, a ludzkość pogrąża się w ekonomicznym i politycznym kryzysie. Dość powiedzieć, że jedyne miejsca, gdzie możliwa jest w miarę komfortowa egzystencja to Grenlandia i Księżyc.

Jako miłośnik klimatów postapokaliptycznych kupuję wizję Kłudkiewicza absolutnie, tym bardziej, że twórca opakował ją w cała masę smakowitych konceptów (żeby nie szukać daleko – przeczytajcie tylną okładkę). I chyba właśnie pomysł wyjściowy, wraz z jego konsekwencjami, to najmocniejszy atut tego autora – widać, że potrafi wymyślać takie rzeczy i świetnie się przy tym bawi. W istocie przygody Miszy to krzyżówka perypetii agenta Bonda i fabuł z parodystycznych komedii z Leslie Nielsenem w roli głównej. Superłotry i supergażety krzyżują się tu z absurdem i zabawą konwencją dając nienajgorszy efekt.

Nienajgorszy, bo komiks ma jednak mankamenty i jest ich całkiem sporo. Choć cartoonowa kreska jest dosyć ładna, to szwankuje momentami rozplanowanie planszy: kolejność poszczególnych kadrów jest tak nieintuicyjna, że konieczne są strzałki podpowiadające którędy podążać wzrokiem. Do tego dochodzą błędy w perspektywie i chwilami zbyt monotonny kolor. Do scenariusza też można się przyczepić. Raz, że w niektórych scenach widać pójście na łatwiznę (kiedy to autor nie mając pomysłu, jak sensownie rozwiązać sytuację, wymyśla niby śmieszny gag – vide scena z Miszą wdzierającym się do willi na Grenlandii). Dwa, jak na – w zamierzeniu – lekki komiks humorystyczny, czyta się go dość ciężko z powodu natłoku tekstu i to średniej jakości tekstu (choć i tak trzeba przyznać, że został on poprawiony w porównaniu z wersją konkursową).

Reasumując, Kłudkiewicz ma dobry zaczyn na wartościową serię w postaci fajnie pomyślanego świata i budzącej sympatię bohaterów. Wszystkie wymienione wcześniej niedostatki da się poprawić, o ile autor dostanie do pomocy surowego redaktora i będzie gotów wykonać ogrom pracy, aby spełnić jego oczekiwania. Nam – czytelnikom – pozostaje mieć nadzieję, iż nie powtórzy się sytuacja z „Barbarzyńcami” i będziemy mieli okazję sprawdzić, czy autor poczynił postępy…

Michał Siromski

„Miś Misza” tom 1: „Oxygenesis”
Scenariusz: Paweł „Pawka” Kłudkiewicz
Rysunki: Paweł „Pawka” Kłudkiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 19.04.2010
Objętość: 48 stron
Format: 215 x 290 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 35,00 zł