STAR WARS KOMIKS WYDANIE SPECJALNE 3/2011 – ZDRADA


Najnowszy numer wydania specjalnego „Star Wars Komiks” pozwolił nam zapoznać się z jedną z najlepiej znanych (miłośnikom komiksowych „Gwiezdnych wojen”) historii – mowa oczywiście o „Zdradzie”, czyli „Betrayal”.

Był rok 2002, kiedy wystartowała nowa komiksowa seria „Star Wars: Empire”, opisująca wydarzenia dziejące się tuż przed rokiem zerowym w chronologii „Gwiezdnych wojen” – czyli przed epizodem IV – „Nową Nadzieją”. Na premierę zostało wybrane bardzo ciekawe opowiadanie narysowane przez Ryana Benjamina do scenariusza Scotta Elliego. I to właśnie wspomniane opowiadanie otrzymaliśmy teraz w serii „Star Wars Komiks Wydanie Specjalne”.

Sama historia nie jest aż tak oryginalna. Wszyscy, którzy oglądali film „Walkiria” („Valkyrie”) lub czytali o zamachu na Hitlera, odnajdą tutaj znajome elementy. Zamiast III Rzeszy – Imperium, zamiast kanclerza Hitlera – Imperator Palpatine (dawniej „Wielki Kanclerz”), zamiast generałów i oficerów – wielcy Moffowie (dawni gubernatorzy). Jeśli jednak chodzi o fabuły z gwiezdnowojennego świata, ta była bardzo innowacyjna i nadal pozostaje jedną z ciekawszych historii jakie wydano.

„Zdrada” doskonale pokazuje nam również wewnętrzne mechanizmy rządzące Imperium. Możemy je poznać od strony polityki pełnej zdrady i chęci władzy. Okazuje się, że nawet wśród wybranych przez siebie Moffów, Palpatine nie powinien czuć się bezpiecznie. Spisek uderza jednak nie tylko w Imperatora, ale również w najniebezpieczniejszego człowieka w tym uniwersum, jego ucznia – Dartha Vadera. Myślę, że to również dzięki tej postaci komiks jest tak ciekawy. Obecne wydarzenia z udziałem Vadera przeplecione zostały retrospekcjami z czasów, kiedy był jeszcze padawanem lub rycerzem Jedi… Co ciekawe, pojawia się również bardzo lubiany łowca, Boba Fett.

To wszystko oprawione zostało bardzo ciekawą grafiką, na zbliżeniach doskonale kadrującą twarz Palpatine’a lub czarną, nieprzenikliwą maskę Vadera.

Cztery zeszyty, na które składa się „Zdrada”, były początkiem serii „Empire”. Nie jest to jednak początek tego cyklu w kraju nad Wisłą. Polscy miłośnicy komiksów po raz pierwszy mieli możliwość poznać ją już w 2006 roku dzięki wydawnictwu Mandragora (dwuczęściowa historia „Generał Skywalker”). Od tamtej pory za sprawą Egmontu i serii „Star Wars Komiks” mogliśmy poznać osiemnaście z czterdziestu wydanych zeszytów. Jednak „Zdrada” cały czas była omijana. Teraz w końcu możemy przeczytać ją w ojczystym języku…

Jeśli chodzi o polską edycję, została wydana bardzo starannie. Okładkę przedrukowano z pierwszego oryginalnego numeru „Star Wars: Empire”, a nie ze zbiorczego pierwszego woluminu tej serii, co było bardzo dobrą decyzją. Z tamtego wydania nie wzięto, niestety, bardzo ciekawych szkiców postaci wykonanych przez rysownika tej historii – Benjamina. Jeśli chodzi o wszędobylskie błędy i literówki, to również jest ich niewiele. Trafia się co prawda jeden „morf” zamiast „moff”, ale to praktycznie wszystko. W środku zeszytu dodany został plakat z Darthem Vaderem – okładka czwartego oryginalnego zeszytu.

Jest to jedna z nielicznych opowieści komiksowych „Star Wars”, które mogę polecić nie tylko miłośnikom tego uniwersum. Polecam ją wszystkim miłośnikom komiksów.

Robert Góralczyk

„Star Wars Komiks Wydanie Specjalne” 3/2011 „Zdrada”
Scenariusz: Scott Allie
Rysunek: Ryan Benjamin
Wydawnictwo: Egmont
9/2011
Liczba stron: 96
Format: 170×260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,99 zł