BLUEBERRY INTEGRAL #3: CHIHUAHUA PEARL, CZŁOWIEK WART 500 000 $, TRUMIENNA BALLADA


Po dwuletniej przerwie, na półki naszych sklepów właśnie trafił kolejny, zbiorczy tom przygód, jednego z najbardziej znanych bohaterów szkoły komiksu frankońskiego – Mike’a S. Blueberry’ego. Tym razem porucznik Blueberry, za sprawą przypadkowego incydentu na granicy z Meksykiem, w którym nasz bohater staje w obronie uciekającego przed „Meksami” posłańca, zostaje (który to już raz) wplątany w zawiłą, wielowątkową intrygę, której akcja, tym razem, rozgrywać się będzie właśnie na terytorium meksykańskim. W tej opowieści główną osią fabuły jest wyścig, w poszukiwaniu zaginionego, gdzieś na południe od amerykańskiej granicy, skarbu armii konfederackiej, wywiezionego tam przez pułkownika Trevora w 1865 roku. Na skarbie tym, chce położyć ręce kilka konkurujących ze sobą frakcji. Tak więc (jak zwykle) Blueberry staje się jednym z głównych 'pionów na szachownicy’ i wplątuje się, w sposób nieunikniony, w kolejne, często potencjalnie śmiertelne, niebezpieczeństwa.

Tyle tytułem streszczenia fabuły. Większa ilość detali mogłaby już stanowić zestaw „spoilerów”, psujących radość z samodzielnego poznawania intrygującej, wielowątkowej historii zawartej w tejże opowieści, która niewątpliwie jest godna poznania. W mojej opinii pojawienie się trzeciego tomu przygód Porucznika Blueberry’ego na polskim rynku komiksowym bardzo cieszy i to z kilku powodów. Powód pierwszy jest taki, że to naprawdę dobrze skonstruowana, wielowątkowa, wciągająca i trzymająca w napięciu historia. Powód drugi stanowi fakt, że pomimo, iż od wielu lat wydaje się na naszym rynku bardzo mało opowieści ze szkoły frankońskiej, jednak przynajmniej kilka (w tym właśnie Blueberry) nadal jest kontynuowanych. Powód trzeci, to pewna systematyczność w pojawianiu się kolejnych tomów westernowych przygód naszego porucznika. Otóż pierwszy zbiorczy tom przygód Blueberry’ego z Egmontu, ukazał się w 2008, drugi w 2010 natomiast aktualny w roku bieżącym. Daje to nadzieję, że w roku 2014 ukaże się tom kolejny (osobiście trzymam kciuki). Tym bardziej, że tak naprawdę najważniejsze (w moim odczuciu) odcinki serii są jeszcze ciągle przed nami. Mowa tutaj o albumach w których czytelnik może obserwować upadek bohatera i jego jego przemianę w anty-bohatera, który to zresztą zabieg przyniósł serii chyba największą sławę. I w końcu fakt czwarty, a mianowicie refleksja, że dobrym pomysłem było zbieranie pojedynczych albumów serii, które tworzą zamkniętą historię, w jednym zbiorczym wydaniu. To było by bowiem frustrujące, przeczytać na przykład album „Chihuahua Pearl” który kończy się „cliffhangerem” i czekać na wydanie kolejnego tomu kilka miesięcy, aby móc się dowiedzieć, co było dalej? Choć oczywiście czytelnicy francuscy, którzy poznawali serię na bieżąco, w kolejnych latach jej powstawania, zapewne tak właśnie to odbierali – my mamy więc sytuację komfortową.

Od strony technicznej należy stwierdzić, że album cieszy oko. Co prawda okładka pierwszego tomu została potraktowana przez edytorów po macoszemu, choć w sumie częściowo rozumiem ten zabieg. W oryginale na okładce tomu „Chihuahua Pearl” widnieje uśmiechająca się twarz tytułowej bohaterki, z papierosem w zębach. W naszej, zbiorczej edycji, ta okładkę została sprowadzone do roli małej miniaturki, otwierającej pierwszy tom, a całość tomu jest „firmowana” okładką albumu „Trumienna ballada”, na której widnieją siedzące na koniach postacie Blueberry’ego (bądź co bądź głównego bohatera) oraz jego nieodłącznego towarzysza, Jimmy’ego Mc Clure’a. To jednak nie było aż tak złe posunięcie, gdyż ta właśnie okładka jest, w moim odczuciu, jedną z najładniejszych w całym cyklu. Także rysunki w poszczególnych albumach składowych tomu (choć nie wszystkie) tradycyjnie sprawiają przyjemność w odbiorze. Jean Giraud doskonale odnajduje się w meksykańskich sceneriach, szczególnie urzekająco odmalowując pustynne pejzaże. Warto też wspomnieć, iż teoretycznie komiks ten został wydany w lipcu, jednak ze względu na pewne niejasne zawirowania związane z dystrybucją, trafił na półki dopiero niedawno (druga połowa sierpnia), ale to już tak zupełnie na marginesie – najważniejsze, że jest!

Tomasz Brzozowski

„Blueberry” Integral #3 : „Chihuahua Pearl”, „Człowiek wart 500 000 $”, „Trumienna Ballada”
Scenariusz: Jean-Michele Charlier, Jean Giraud
Rysunki: Jean Giraud
Przekład: Wojciech Birek
Tytuł serii: Plansze Europy
Wydawca oryginału: Dargaud
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 160
Format: 215 x 290 mm
Sugerowana cena detaliczna: 99,99 zł