Wstępniak

 

Szanowni Czytelnicy!

W Wasze ręce trafia kolejny, siedemdziesiąty trzeci numer Magazynu Miłośników Komiksu „KZ”! Tym razem tematem przewodnim są miasta oraz to, w jaki sposób przedstawia się aglomeracje miejskie w historiach obrazkowych.

Głównym impulsem do stworzenia niniejszego numeru była niezwykle absorbująca publikacja „Comics and the City: Urban Space in Print, Picture and Sequence”, będąca naukową antologią tekstów omawiających struktury miast w komiksach. Miasta, a w szczególności metropolie, przestały być bowiem tylko przestrzeniami, w których rozgrywa się akcja danej historii. Stały się one pełnoprawnymi bohaterami, ze swoimi specyficznymi cechami charakteru mogącymi oddziaływać na poszczególne postaci. Dzięki nim łatwiej jest również wprowadzać w historiach dziejowość, poczucie upływającego czasu, co zresztą doskonale wykorzystuje Scott Snyder w obecnych komiksach o Batmanie, wprowadzając Trybunał Sów, albo Cyril Pedrosa, ukazując piękno portugalskich uliczek i klubów. W temacie numeru skupiliśmy się właśnie na omówieniu tych tytułów z zagranicznych rynków, które w ten sposób opowiadają o miejskich krajobrazach. Mamy nadzieję, że niebawem i polski czytelnik będzie mógł się przekonać o ich wartości dzięki któremuś z wydawców.

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że poprzedni numer magazynu ukazał się ponad rok temu. Perturbacje w redakcji oraz opóźnienia sprawiły, że dostrzegliśmy anachroniczność formuły naszego magazynu. W związku z tym numer o miastach będzie ostatnim numerem KZ-u w formie, jaką znaliście do tej pory. Przez najbliższe miesiące będziemy pracować nad nową, odświeżoną wersją strony, z nowym wyglądem oraz harmonogramem pracy. Postaramy się dodatkowo uruchomić skarbnice magazynu zbierającą wszystkie dotychczasowe teksty w sposób alfabetyczny oraz wedle gatunków i autorów. Ułatwi to dostęp do starszych tekstów. Nowy wygląd zaś pozwoli na wykorzystanie możliwości mediów społecznościowych oraz marketingowych aspektów strony.

Zapraszamy zatem do powiększonego numeru KZ i zachęcamy do cierpliwego oczekiwania na nowy wygląd strony, która w przyszłości będzie miała bardziej blogowy charakter. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom wniesiemy w magazyn świeżość, innowacyjność i regularność, które mogły się gdzieś zatracić.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do lektury!

Michał Chudoliński