Notowane na szybko w trakcie transmisji internetowej. Większość informacji była znana z katalogu wypuszczonego kilkanaście godzin wcześniej, ale czasami Tomasz Kołodziejczak rozwijał to co było w nim przedstawione.

Więcej informacji będzie na Komiksowej Warszawie i MFK. Na tym drugim może być mniej niż zwykle bo w tym roku jest wcześniej i mogą nie być jeszcze znane rozstrzygnięcia i z targów we Frankfurcie.

  • Vertigo: W tym roku będą dokańczane już publikowane serie (Baśnie, Y, Skalp + Top10, które jest „z pogranicza” tej linii wydawniczej), będzie nowe wydanie Kaznodziei (6 tomów, twarda oprawa, tłumaczenie stare, ale sprawdzone powtórnie). Będą dodruki Sandmana (brakujących tomów). Nie będzie nowego wydania Lucyfera. Częstsze wydania nie są możliwe ze względu na zasobność portfeli czytelników i ogrom komiksów nad którymi pracuje wydawnictwo.
  • Francja/Europa: Corto Maltese – 4 tomy/rok. Możliwe współczesne kontynuacje. Wznowienie Sambre i Legend Naszych Czasów. Nowe wydanie Księcia Nocy Swolfsa – jednotomowy prequel + pozostałe tomy w formacie 2 w 1. Kolejny tom W Poszukiwaniu Ptaka Czasu (cyklu prequelowego, prawdopodobnie zamknie się na 6). Komiksy z magazynu Lanfeust (Trolle z Troy itp.). Wydania zbiorcze. Średnio raz na kwartał. Fantasy Komiks – głównie w celu dokończenia serii/cykli – numer raz na rok-dwa. 12 tomów Lucky Luke’a rocznie. W tym najnowsze bo autor na 99% pojawi się w Łodzi. Poboczne serie po opublikowaniu całości. Na razie główna seria. Myszka Miki Loisela. Koprodukcja z innymi krajami. Komiks będzie ładnie wydany, ale droższy. Lone Sloane Druilleta – klasyk. Smerfy – planują wydać wszystkie tomy w ciągu 2-3 lat.
  • Polska: Bradl dla nowej grupy odbiorców interesujących się historią. Coś jak komiksy IPN, ale nie dokumentalne/edukacyjne, ale sensacyjno-przygodowe. Wounded – Western Mikołaja Spionka będzie trylogią. Kolejna antologia Relaksu – istotna bo pokazuje ciągłość kultury komiksowej w Polsce. Kolejne komiksy dla dzieci (laureaci nagrody im. Christy).
  • Dark Horse: Black Hammer Jeffa Lemire’a, nie będzie w tym roku dodruków Sin CIty, ale seria pozostaje w ofercie. Przy wspomnieniu o Hellboy’u p. Kołodziejczak mrugnął. Interpretację pozostawiając nam. Kolejne Wiedźminy będą.
  • Marvel: Kontynuacje serii i powoli zmierzają w stronę Secret Wars (pod koniec przyszłego roku powinniśmy dotrzeć). Dodatkiem do Hulk: The End będzie historia rysowana przez Piotra Kowalskiego. Wydadzą Daredevila zapowiedzianego onegdaj przez Sidekę. Punisher MAX, Wolverine, Original Sin. Wychodzi ok. 3 tomy Marvel Now! i jeden klasyczny. I to tempo będzie utrzymane, a w przypadku klasycznych pod koniec roku przyspieszy (nawet po 2 miesięcznie).
  • DC: NewDC będzie powoli zamykane, więc nowe serie z tego okresu raczej nie będą wydawane. Chyba, że gdzieś po latach w jakimś wydaniu zbiorczym, ale raczej nie. Rebirth startuje w wakacje. 3 tomy wprowadzające. Od września po 4 tomy miesięcznie. 16 komiksów do końca 2017. Po 39,99 zł w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Wszelkie dodatki będą obcinane. Dzięki temu będzie możliwa do utrzymania atrakcyjna cena.
  • GNAT (BONE) Jeffa Smitha. Świetny komiks humorystyczny. Obsypany nagrodami. Tłumaczy Jacek Drewnowski, który tłumaczy od lat komiksy Disneya. Zdecydowano się na tłumaczenie imienia bohatera/tytułu/rasy/nazwy krainy (niepotrzebne skreślić) bo to lepiej oddaje intencje autora.

Katalog: http://www.swiatkomiksu.pl/gfx/ksk/userfiles/_public/dla_biblotek/egmont_katalog_komiksy_2017_final.indd.pdf

Nagranie spotkania: https://www.youtube.com/watch?v=0smZErghJdo

Konrad Dębowski