Binio Bill i 100 karabinów – przykładowa grafika
W drugiej historii (opublikowanej w „Świecie Młodych” w roku 1991), zatytułowanej „Śladami Kida Walkera”, Binio Bill wyrusza do miasteczka Shovel City, by pomóc swojemu przyjacielowi szeryfowi w walce z bandą tytułowego rzezimieszka. Sprawa nie jest łatwa, bo bandyci uprowadzili córkę stróża prawa, Luizę, i teraz szantażując go, chcą napaść na bank. Nie wzięli tylko pod uwagę tego, że w ich misternie zaplanowaną akcję wplącze się Binio Bill we własnej osobie. Odważny i szarmancki szeryf pochodzący z Polski bierze sprawy w swoje ręce.
Czytelnicy, którzy w latach osiemdziesiątych pochłaniali komiksy drukowane w harcerskiej gazecie, na pewno z przyjemnością przeczytają obie historyjki jeszcze raz. Niewykluczone, że podczas lektury wrócą wspomnienia sprzed lat. Może także niejeden czytelnik znów sięgnie po inne dzieła Jerzego Wróblewskiego, a jest dziś w czym wybierać. Trzeci tom wznawianych aktualnie przez Kulturę Gniewu przygód legendarnego szeryfa z Rio Klawo ma jednak szansę spodobać się także młodym czytelnikom. Oczywiście istnieje możliwość, że znają już Lucky Luke’a, i pojawia się obawa, że Binio Bill okaże się trochę do niego zbyt podobny, ale i tak pewnie wkręcą się w jego przygody. Pomimo upływu lat jest w nich bowiem pewna lekkość i dynamika, które sprawiają, że nie tracą one nic ze swego uroku.
Binio Bill i 100 karabinów – przykładowa grafika
Tym bardziej że komiks prezentuje się bardzo dobrze pod względem wizualnym. Odrestaurowane przygody szeryfa z Rio Klawo wyglądają naprawdę efektownie. Jak informuje wydawca, materiały do tej edycji skanowano ze „Świata Młodych” i poddano obróbce polegającej na odtworzeniu na nowo kreski i kolorów. Dzięki temu rysunki Jerzego Wróblewskiego wyglądają bardzo współcześnie i świeżo. Także nowa kolorystyka na pewno wychodzi naprzeciw gustom młodego pokolenia. Sentymentalni czytelnicy pamiętający wersję ze „Świata Młodych” mogą uznać ją za zbyt współczesną, ale hej… to w końcu ma być komiks przede wszystkim dla dzieci.
Paweł Ciołkiewicz
Tytuł: „Binio Bill i sto karabinów”
Scenariusz: Jerzy Wróblewski
Rysunki: Jerzy Wróblewski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data polskiego wydania: 2019
Objętość: 48 stron
Format: 210 x 295 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 34,90 zł