Deadpool - Śmieciowa Opowieść, okładka

Deadpool – Śmieciowa Opowieść, okładka

Po przeczytaniu czwartego tomu „Deadpoola” („Śmieciowa opowieść”) dostałem objawienia. Zacząłem coraz lepiej rozumieć ten porypany sposób prowadzenia opowieści w komiksach o przygodach zwariowanego najemnika w czerwono-czarnym stroju. Jeśli nie było wam dość szaleństwa w poprzednich częściach – dobra wiadomość! Tutaj jest lepiej.

Przyznam się jednak bez bicia, że jest to moje drugie podejście do recenzji tego komiksu. Nie wynika to z faktu, że nie chcę na jego temat pisać. Wręcz przeciwnie. Przyszedł po prostu ten moment, kiedy nie do końca wiedziałem, jak swoje myśli ubrać w słowa. Zacznę od historii.

„Śmieciowa opowieść” zaczyna się tak…

Nasz główny bohater, który robi to, co Deadpool robi najlepiej, czyli rozdaje naleśniki z rozpierdolem, łamie czwartą ścianę i dobrze się przy tym bawi, wziął kolejną sprawę do rozwiązania. Tym razem przyszedł do niego szemrany bankier, który… a tego nie będę zdradzał. Doszło do tego, że Deadpool nie mógł się odwrócić na moment, bo raz po raz atakowali go przedstawiciele gangów z Nowego Jorku. Co gorsza, jeden z nich nasłał na niego Typhoid Mary – starą znajomą, z którą Wade wciąż nie wyrównał rachunków.

Nie było rady. Nasz ukochany wojownik o wolność i sprawie… co ja piszę… znaczy wojownik w czerwonym wdzianku wezwał do pomocy całą grupę superbohaterów. I nie piszę tutaj o jakichś niepozornych chłystkach spod monopolowego. Ramię w ramię z Deadpoolem ruszają do akcji (uwaga, werble!)… Daredevil, Iron Fist i Luke Cage. Dobre, nie? W nowym tomie pojawiają się znani z innych dzieł (i niektórych seriali Netflixa) nieco mniej popularni bohaterowie Marvela. Zderzenie ich osobowości z kimś takim jak Deadpool będzie dla czytelnika z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Pozostawię to do samodzielnego odkrycia.

Zatrzęsienie scenarzystów i rysowników

Każdy tom Deadpoola z serii wydawanej pod szyldem Marvel Now 2.0 jest po prostu inny. Jedni mogą powiedzieć, że te historie są przez to niespójne zarówno pod względem scenariusza, jak i rysunków. Ja przyznam się, że początkowo też tak myślałem, ale jako że tylko krowa zdania nie zmienia – swoje zmieniłem. Taka zmiana w przypadku Deadpoola nie jest zła. Dzięki temu nie pozwala się czytelnikowi znudzić, a twórcom popaść w tak niebezpieczną czasem rutynę.

Jeżeli miszmasz był tak wszechobecny w poprzednich częściach, to co powiecie na to, że historie do tego tomu napisało trzech panów – Gerry Duggan, Charles Soule („Daredevil”, „She-hulk”, „Śmierć Wolverine’a”) oraz David Walker („Shaft”, „Luke Cage”). A to dopiero początek – rysunki to tym razem dzieło piątki artystów, takich jak Elmo Bondoc, Jacope Camagni, Paco Diaz, Scott Koblish, Guillermo Sana. I tutaj akurat taka kolaboracja sprawdziła się wyśmienicie! Mówię to z mocnym przekonaniem. Widać, że poszczególne rozdziały nieco się od siebie różnią, ale – cytując klasyków – „Albercik, to działa”.

„Śmieciowa opowieść” to album na czwórkę z plusem

Muszę przyznać, że bawiłem się całkiem nieźle, czytając komiks „Śmieciowa opowieść”. Zgrabnie napisana historia, która połączona z przyzwoitymi rysunkami robi dobrą robotę. No i ta dwuznaczność tytułu. Z jednej strony Deadpool trafia na wysypisko śmieci, a z drugiej – mamy tutaj miszmasz postaci i akcji, no sami rozumiecie.

Podkreślę jeszcze raz, że to co początkowo uważałem za minus serii, ciągłe zmiany, kolaboracje z różnymi rysownikami, okazuje się jej największym plusem. Dzięki temu nie mam poczucia, że wciąż czytam to samo. Tak, kolejne tomy prezentują różny poziom – są te lepsze, są gorsze, ale każdy na swój sposób jest unikalny. Przekonałem się do tej nowej serii Deadpoola już całkowicie. I wam też ją polecam.

Dziękujemy Wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Wydanie: 2019
Seria/cykl: MARVEL NOW 2.0
Scenarzysta: Gerry Duggan, Charles Soule, David Walker
Ilustrator: Scott Koblish, Elmo Bondoc, Jacopo Camagni, Paco Diaz, Guillermo Sanna
Tłumacz: Paulina Braiter
Typ oprawy: miękka ze skrzydełkami
Data premiery: 19.06.2019
Wydawca: Egmont
EAN: 9788328141902
Liczba stron: 120
Wymiary: 16.7×25.5cm
Dla kogo: nastolatek i dorosły
Bohater: Deadpool