DONŻON

Donżon

W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon— sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.
Wydawnictwo timof comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, bez której prawdopodobnie nie powstałyby takie dzieła jak Pora na przygodę. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć czytelnikom jedno najdoskonalszych dzieł w swym gatunku.

Podzielony na trzy cykle narracyjne Donżon to jeden z najbardziej wpływowych i oryginalnych komiksów europejskich. Na jego stronach pokazali się tak ważni autorzy, jak Christophe Blain, Blutch, Manu Larcenet czy Andreas, którzy wraz z Trondheimem i Sfarem stworzyli serię kipiącą energią, talentem i wyobraźnią.

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego Boy-Żeleński.

Scenariusz: Lewis Trondheim, Joann Sfar
Rysunki: Lewis Trondheim, Joann Sfar, Boulet
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Cena: 140 zł
ISBN: 978-83-66347-06-9
Format: 220×290
Oprawa: twarda
Liczba stron: 316
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy
Komiks nr 286
Wydanie: I
Data wydania: 30 września 2019

RITA

Rita

„Rita” to druga część futurystycznej antyutopii z cyklu „Bardo”. W komiksie ponownie zanurzamy się w rzeczywistość miasta „bez końca”, gdzie wymarła roślinność, giną ostatnie gatunki zwierząt, a jedzenie zastąpiły chemiczne pigułki.
Czy jest szansa na ocalenie świata skażonego przekleństwem bezpłodności? Czy despotyczne rządy Naczelnego mają rację bytu, a eksperymenty doktora Majnda zmierzają ku życiodajnym rezultatom? Wreszcie czy Stolp wyjaśni trapiącą go zagadkę?
Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na te i inne pytania, sięgnijcie po „Ritę”, która jest kontynuacją „Stolpa”.

Scenariusz: Daniel Odija
Rysunki: Wojciech Stefaniec
Cena: 99 zł
ISBN: 978-83-66347-09-0
Format: 235X322
Oprawa: twarda
Liczba stron: 152
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 287
Wydanie: I
Data wydania: 30 września 2019

PLEMIĘ SÓW

Plemię sów

Plemię Sów to fantastyczno-przygodowa opowieść stanowiąca połączenie elementów mitów i legend skandynawskich i północnoamerykańskich. Arosenen musi stoczyć walkę z demonem, który nęka Indian. Czarownik Lox jest złem nękającym Plemię sów. Czy kobiety Skenchetoa poradzą sobie z wszechogarniającą przemocą i magią?

Scenariusz i rysunki: Łukasz Wnuczek
Cena: 19,9 zł
ISBN: 978-83-66347-08-3
Format: 165X240
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 288
Wydanie: I
Data wydania: 23 września 2019

ANGOLA JANGA

Angola Janga to niezależne królestwo zbiegłych niewolników założone pod koniec XVI wieku w Brazylii, które było latarnią wolności w kraju nękanym przez niewolnictwo. D’Salete ożywia historię i bolesne żywoty zbiegłych niewolników, pokazuje brutalność portugalskich kolonistów oraz bezwzględną walkę o władzę w tym nietrwałym królestwie. Angola Janga rzuca światło na długo pomijany w historii moment walki z niewolnictwem.

Marcelo D´Salete (1979) autor komiksów, ilustrator i wykładowca. Studiował projektowanie graficzne, posiada dyplom sztuk plastycznych i magisterium z historii sztuki. Najbardziej znanym jego komiksem jest Cumbe, w którym przedstawia czasy kolonialne i opór czarnoskórych Brazylijczyków wobec systemu niewolniczego. Komiks ten opublikowano również w Portugalii, Francji, Austrii, Włoszech i USA (Fantagraphics). Cumbe nominowano do nagród HQMIX 2015 (Brazylia) i RUDOLPH DIRKS AWARD 2017 (Niemcy), a także włączono do portugalskiego programu czytelniczego Plano Ler +. W 2016 autor wznowił komiks Encruzilhad, który traktuje o przemocy, czarnoskórej młodzieży i dyskryminacji w wielkich ośrodkach miejskich. W 2018 roku D’Salete otrzymał nagrodę Eisnera.

Książka opublikowana przy wsparciu Ministério da Cidadania do Brasil/Fundação Biblioteca Nacional.

Scenariusz i rysunki: Marcelo D’Salete
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-66347-05-2
Format: 160X230
Oprawa: twarda
Liczba stron: 432
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 289
Wydanie: I
Data wydania: 23 września 2019

PRZYGODY PEWNEGO JAPOŃSKIEGO PRACOWNIKA BIUROWEGO

Nikomu niewadzący japoński pracownik biurowy wychodzi z pracy i nawet w najśmielszych snach nie przeczuwa, jak szalona i absurdalna odyseja go czeka, zanim dotrze do domu. Biedaczka o mały włos nie zmiażdży gigantyczne sushi, część drogi przebędzie w kiszkach przybysza z obcej planety, a nawet zwiedzi czeluście piekła, aby na koniec stanąć na czele obywatelskiego buntu. Na golasa. Przygody pewnego japońskiego pracownika biurowego to komiks zainspirowany
grami video i kulturą popularną, skrzący się kolorami, pełen detali i postaci.

„José Domingo stworzył komiks, który wciąga czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, który czyta się z zapartym tchem, a kiedy dochodzi się do końca, ma się ochotę wrócić do początku i zacząć czytać jeszcze raz”.
Gerardo Vilches

Najlepszy komiks hiszpański Salón Internacional del Cómic 2012 w Barcelonie.
Nominacja w kategorii najlepszy komiks zagraniczny Nagroda Eisnera 2014.

Scenariusz i rysunki: José Domingo
Tłumaczenie tekstów: Jakub Jankowski
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-66347-10-6
Format: 210X290
Oprawa: twarda
Liczba stron: 112
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy
Komiks nr 290
Wydanie: I
Data wydania: 30 września 2019

POWROTY

Powroty to debiutancki album Pedro Moury i Marty Teives. To opowieść o tym, jak ludzie budują swój własny świat i szukają w nim spełnienia.

Magdalena wraca do małej wioski, w której mieszkała i dorastała ze swoją zmarłą babcią.
Załatwienie spraw związanych z zagospodarowaniem domu babci jest tylko pretekstem do podjęcia próby poradzenia sobie z przeszłością, która wciąż pozostaje otwartym rozdziałem życia.
Gwałtownie powracają sekrety dzieciństwa, przypominając cierpienie, rozdrapując stare rany, ale jednocześnie ujawniając nieoczekiwany wymiar najdawniejszych wspomnień.

Komiks otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu portugalskiego na festiwalu Amadora BD 2018.

Dofnansowano ze środków Direção-Geral do Livro, dos Arquivos e das Bibliotecas (DGLAB) / Portugalia.

Scenariusz: Pedro Moura
Rysunki: Marta Teives
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Cena: 42 zł
ISBN: 978-83-66347-11-3
Format: 170X260
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 291
Wydanie: I
Data wydania: 30 września 2019

THE LISBON STUDIO ANTOLOGIA

Mówi się, że talenty wzajemnie się przyciągają. The Lisbon Studio, które ta antologia oraz zbiorowa wystawa podczas MFKiG 2019 przedstawiają, jest dobrym tego przykładem.

Antologia, którą trzymacie w rękach, to wybór prac z czterech numerów TLS Series, dokonany z myślą o polskich czytelnikach. Wybrano więc prace autorów, z których większość w Polsce nie jest już anonimowa albo za sprawą
City Stories (Filipe Andrade i Ricardo Cabral), albo za sprawą opublikowanych albumów – Bal (Nuno Duarte i Joana Afonso), A wszystko to fado! (Nuno Saraiva), czy też wydanego na MFKiG 2019 komiksu Powroty (Pedro Moura i Marta Teives).

Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-66347-12-0
Format: 210X290
Oprawa: twarda
Liczba stron: 96
Druk/barwność: kolorowy/czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy
Komiks nr 292
Wydanie: I
Data wydania: 30 września 2019