Binio Bill i skarb Pajutów – okładka

Wódz Pajutów zbiera radę starszych i obwieszcza ważną informację. Oto we śnie objawił mu się Wielki Duch i ujawnił miejsce ukrycia mapy wskazującej drogę do skarbu. Indianie wyruszają na poszukiwania i przekonują się, że wódz Błękitny Orzeł miał rację. Odnajdują mapę, ale to dopiero początek ich kłopotów. Zgodnie z instrukcjami, skarb spoczywa bowiem w… samym środku Rio Klawo.  

Binio Bill, Indianie i skarby

Na szczęście szeryfem tego miasteczka jest szlachetny Binio Bill, który pozwala Pajutom wydobyć starożytny skarb. Jego wydobycie stanowi jednak zaledwie wstęp do prawdziwych kłopotów. Jak można się bowiem domyślić, na złoto chrapkę mają również okoliczne rzezimieszki. W wyniku pewnego zbiegu okoliczności lokalna banda dowiaduje się o skarbie i postanawia go zdobyć. Co gorsza, w całą sprawę wplątana zostaje prawnuczka wodza Błękitnego Orła. Gwiazda Poranka zostaje porwana i jej życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Złoczyńcy liczą na sowity okup, ale nie spodziewają się, że do gry wkroczy sam szeryf Rio Klawo we własnej osobie.

Binio Bill i skarb Pajutów – przykładowa grafika

Wydanie drugie, poprawione

„Binio Bill i skarb Pajutów” to czwarty album z przygodami dzielnego szeryfa wydany przez Kulturę Gniewu. W trzech poprzednich znalazło się w sumie siedem krótszych historii, pierwotnie publikowanych w „Świecie Młodych” w latach 1980-1986. Tym razem dostajemy natomiast album zawierający tylko jedną, dłuższą historię, pierwotnie wydaną od razu w formie albumowej. Opowieść o indiańskim skarbie nie była publikowana w harcerskiej gazecie, lecz od razu ukazała się nakładem Krajowej Agencji Wydawniczej w roku 1990.

W edycji Kultury Gniewu znów dostajemy dzieło Jerzego Wróblewskiego w odrestaurowanej cyfrowo formie, dzięki czemu prezentuje się bardzo dobrze pod względem wizualnym. Po raz kolejny możemy przekonać się, jak świetnym rysownikiem był twórca Binio Billa. Znany głównie z realistycznie rysowanych komiksów, doskonale radzi sobie z cartoonową stylistyką. Jego kreska jest równocześnie precyzyjna i prosta, dzięki czemu kadry są niezwykle czytelne i efektowne. Bardzo dobrze prezentuje się również nowa kolorystyka. Te zabiegi sprawiają, że komiks sprzed lat doskonale wytrzymuje próbę czasu. Opowieść trzyma w napięciu i pełna jest charakterystycznego dla Jerzego Wróblewskiego poczucia humoru, a rysunki spokojnie wytrzymują konfrontację ze współczesnymi dziełami. Dla nostalgicznych czytelników pozycja obowiązkowa, dla młodych odbiorców… również!

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za egzemplarz recenzencki.

Paweł Ciołkiewicz

Tytuł: „Binio Bill i skarb Pajutów”
Scenariusz: Jerzy Wróblewski
Rysunki: Jerzy Wróblewski
Wydawca: Kultura Gniewu
Data polskiego wydania: 2019
Objętość: 52 strony
Format: 210 x 295 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 39,90 zł