Ms Marvel 6 - rys, Cameron StewartMs Marvel vel Kamala Khan to jedna z najjaśniejszych gwiazd na firmamencie Marvela. Ciężko się dziwić. Pisane lekko przygody rezolutnej nastolatki z New Jersey błyszczały dowcipem i innowacyjnością. Jednak nad światem Ms Marvel zawisł cień Historii przez duże „H”.

Zanim przejdziemy do opisu „II wojny domowej”, drobna dygresja. Dom Pomysłów ma dużo popularnych postaci, ale żadna nie może równać się ze Spider-Manem. Młody człowiek walczący z wrogami, brzemieniem odpowiedzialności oraz trudem utrzymania normalnego życia to idealny bohater milionów czytelników. Dlatego też, gdy scenarzystka Gwendolyn Willow Wilson przedstawiła postać Ms Marvel, dobrze wpisała się w Marvelowską tradycję „co dekadę Spider-Man”.

Kamala Khan mieszka w Jersey City, chodzi do liceum i stara się prowadzić normalne życie. Jednocześnie walczy z przestępczością jako Ms Marvel przy pomocy swoich mocy nadnaturalnego powiększania i zmniejszania. Uzyskała je za sprawą kryształów terrigenowych rasy Inhumans (w czasach gdy Marvel usilnie promowało ich jako następną Dużą Rzecz). Właśnie z tej grupy wywodzi się koło zamachowe fabuły zeszytów „II wojny” oraz całego eventu ‒ posiadający zdolności prekognicji Ulyssess. Co jego zdolności oznaczają dla Ms Marvel?

Przewiduję nudę

Niestety, niewiele. Historia w komiksie „Ms Marvel ‒ II wojna domowa” nie porywa, przynajmniej w odniesieniu do tytułowego konfliktu. Mimo że Kamala Khan ma osobiste koneksje z Carol Danver (Captain Marvel), relacje między bohaterkami zdają się arbitralne i wydumane. W szczególności szybkie przejście Kamali od wiary w patronkę do jawnego sprzeciwu jest ekspresowe nawet jak na uproszczone komiksowe wizje. Co gorsza, traci na tym reszta uniwersum Ms Marvel.

Ms Marvel 6 - rys. Adrian Alphona

Ms Marvel II 6 – przykładowa plansza

Największą siłą świata stworzonego przez G. Willow Wilson było otoczenie Kamali, jej przyjaciele i rodzina. Musieli stawiać czoła nie tylko dziwactwom, ale też trudom dorastania i życia w nowoczesnym świecie. „Wzbogacenie” całości o konflikt między Captain Marvel i Iron Manem zostawia dla wspomnianej dynamiki mało miejsca i oddechu. Jest to wyraźna strata i żadna liczba anarchizujących kanadyjskich ninja nie może nas udobruchać. Na szczęście zeszyt otwiera urocza historia o konkursie naukowym. Ten fragment najlepiej przywołuje duchem perypetie Ms Marvel, także wizualnie.

Ms Marvel w rozmyciu

Adrian Alphona z Kamalą Khan jest związany od początku, jego kreacje podziwialiśmy w pierwszych zeszytach jeszcze w 2014 r. Rozedrgany, kinetyczny styl kanadyjskiego rysownika świetnie współgrał z beztroskim tonem przebijającym z kart komiksu. To właśnie jego kreska wita nas w „II wojnie domowej”, a festyn szalonej nauki to dla niego wyjątkowa okazja do popisu. Alphona powraca też w retrospekcjach, zaskakując nas niemal lirycznym klimatem rysunków.

Ms Marvel 6 - rys. Mirka Andolfo

Ms Marvel 6 – przykładowa plansza

Takeshi Miyazawa (#8-11) wykonuje swoją pracę poprawnie, ale miejscami kreska za bardzo „zlewa” się z kolorami, przez co postaci wydają się kanciaste, a ich ekspresja nijaka. Nie mogę zarzucić nic postaciom rysowanym przez Mirkę Andolfo (#12), choć zasiedlają one dość smutne i puste panele. W obu przypadkach strefa wizualna odstaje od tej zaprezentowanej przez Adriana Alphonę.

Kamala Khan na rozdrożu

Czy „II wojna domowa” to dobra historia? Niestety nie, przedstawione w niej dylematy nie są szczególnie porywające, a od literatury science-fiction podejmującej podobną tematykę uginają się półki. Czy to dobra historia suberbohaterska? Raczej nie, bo z trudem krzesze dla nas iskry opowieści, a narastający konflikt między bohaterami (Ms Marvel i Kapitan Marvel, Kamalą i Brunem) strzela jak mokry kapiszon.

Na sam koniec: czy „II wojna domowa” to dobra historia Ms Marvel? Chyba nie, więc jeśli macie ochotę poznać fascynujący świat najnowszej gwiazdy Marvela, zacznijcie odrobinę wcześniej lub pomińcie ten zeszyt. Tym bardziej, że nastolatka z Jersey zasługuje, by dać jej drugą, trzecią, a nawet dziesiątą szansę.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Scenariusz: G. Willow Wilson

Rysunek: Adrian Alphono, Takeshi Miyazawa, Mirka Andolfo

Tłumaczenie: Anna Tatarska

Wydawnictwo: Egmont

8/2019

Tytuł oryginalny: Ms Marvel: II Civil War

Wydawca oryginalny: Marvel Comics

Rok wydania oryginału: 2015

Liczba stron: 132

Format: 165 × 255 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Papier: kredowy

Druk: kolor

ISBN-13: 9788328142046

Wydanie: I

Cena z okładki: 39,99 zł