SKŁAD GŁÓWNY

UROK KANADYJSKIEJ WIOSKI

 

Czytając pierwsze tomy „Składu głównego” Trippa i Loisela przypomniały mi się słowa Hanny Kowalewskiej rozpoczynające powieść „Julita i huśtawki”: „Zasługują na epopeję miasteczka prowincjonalne…”

Marie Ducharme, bohaterkę komiksu dziejącego się w Quebeku dwudziestolecia międzywojennego, poznajemy w trakcie smutnego pogrzebu jej męża, posiadacza tytułowego składu głównego. Marie tym samym automatycznie dziedziczy po małżonku znaczącą pozycję w życiu miasteczka, a rytm jej życia dyktowany jest od tej pory przez zamówienia na towar od tamtejszych rzemieślników i rodzin. Dzielnie podejmuje wyzwania, chociaż czasami bywa jej ciężko sprostać zadaniom przeznaczonym głównie dla mężczyzn. W głębi duszy jest nieszczęśliwa, ale tłumi swoją rozpacz wytężoną pracą i pomaganiem mieszkańcom w potrzebie. Niedługo jednak zarówno jej życie, jak i życie innych prowincjuszy, zostanie przewrócone do góry nogami. Przyczyną zmiany będzie przybycie enigmatycznego weterana I Wojny Światowej, który po okresie krótkiej asymilacji otworzy w parafii Notre-Dame-des-Lacs znakomitą restaurację.

„Skład główny” plasuje się pomiędzy wiejską idyllą, wiernym obrazem kanadyjskiej osady w latach dwudziestych XX wieku i pokaźną opowieścią o miłości, która potrafi równie nagle odejść, co też przyjść. Tripp i Loisel prowadzą swoją opowieść w sposób powolny, wręcz momentami ospały, ale to bynajmniej nie zarzut. Dzięki niespiesznemu tokowi wydarzeń utrwalili na kartach tego nastrojowego komiksu magię płynącą z łąk, pastwisk i lasów. Możemy tutaj odnaleźć wiele motywów znanych chociażby z „Chłopów” Reymonta – spotykamy wszechwiedzącego narratora w postaci ducha zmarłego męża Marie, impresjonistycznie odwzorowanie flory i fauny, zbiorowość jest ukazana jako bohater opowieści – mająca swoje poczucie sacrum, moralności i obyczajowość. Główny wątek uczucia kwitnącego pomiędzy Marie i Serge’em, tajemniczym obcym z Montrealu, jest wzbogacony o ciąg epizodów z życia codziennego wsi. Jest w nich miejsce na humor, zaściankowość, małomiasteczkową zawiść czy trywializmy.

Komiks Trippa i Loisela jest specyficzny. Czytając go czytelnik momentalnie zostaje zauroczony jego ciepłą, naturalną atmosferą i nieco naiwnym, ale zachwycającym poczuciem niewinności. Znamienici twórcy francuscy stworzyli porządne fundamenty pod komiksową epopeję wiejską z prawdziwego zdarzenia, z wiarygodnym i bogatym mikroświatem, w którym znajdzie się miejsce i dla przyrodniczych mizantropów, jak i wścibskich starych panien. Pozycja familijna, lecz ani nieznośna ani męcząca.

Michał Chudoliński

„Skład główny” tomy 1–3
Tytuł oryginału: „Magasin Général”
Scenariusz: Jean-Louis Tripp, Régis Loisel
Rysunki: Jean-Louis Tripp, Régis Loisel
Kolory: François Lapierre
Tłumaczenie: Katarzyna Wójtowicz
Wydawca: Egmont Polska
Kolekcja: Plansze Europy
Data wydania: 2.10.2010
Wydawca oryginału: Casterman
Data wydania oryginału: 2006–2007 (seria), 2009
Objętość: 240 stron
Format: 223 × 297 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 119,90 zł