LEGENDY BYDGOSKIE – BYDGOSZCZ W LEGENDZIE


222x300

Pomysł to zacny i uwagi najwyższej godny, by sławić wszem i wobec lokalne opowiastki i historie, jakże ważne wszakże nie tylko dla lokalnej społeczności, ale dla kultury narodowej jako takiej. Tym bardziej, że Europa z legend słynie, a nasze rodzime opowieści należą niewątpliwie do najbarwniejszych i najbardziej rozbudowanych, wyjaśniamy w nich bowiem niemalże wszystko: od nazw miast, miasteczek i wsi, przez nazwy osiedli i ulic tychże, aż po wydarzenia życia codziennego.

Powszechnie wiadomo, które ciało niebieskie ma zaszczyt gościć imć Twardowskiego, kim był Boruta, jak pozbyć się bazyliszka czy czego zażyczyć sobie u Złotej Kaczki, a także czym zabić smoka (robią to oczywiście tylko żądni sławy i ręki królewny młodzi szewcy, gdyż prawdziwi wiedźmini nigdy nie ruszyliby smoka), gdzie znaleźć Diabła oraz którego króla zjadły myszy. I pomimo, iż legendy wydawać się mogą li tylko niewinnymi opowiastkami mającymi ubarwić i wytłumaczyć pewne zajścia z przeszłości, pamiętajmy, że w każdej, nawet najbardziej szalonej legendzie tkwi ziarno prawdy…

Niewątpliwie pamiętał o tym Maciej Jasiński, autor scenariuszy wszystkich mini-historii w zbiorze komiksów poświęconych Bydgoszczy, stolicy aglomeracji bydgosko-toruńskiej, znanej takżo jako Bromberg i Bidgostia. Dzięki trzynastu barwnym, choć krótkim, rysunkowym epizodom poznajemy między innymi takie tajemnice, jak to, skąd wzięła się nazwa „Bydgoszcz”, w jaki szczwany sposób król Kazimierz sprawdził, czy należą się jej prawa miejskie, dlaczego duchy z zamku bywają pożyteczne, co robił w Bydgoszczy Twardowski, a także skąd wziął się na dachu hotelu orzeł i kim był tajemniczy superbohater PRL-owskiego budownictwa płytowego. Wszystko to podane w prosty, ale nie prostacki sposób, z dużą dozą humoru i puszczeniem oka do czytelnika, narysowane przez trzynastu różnych autorów, których styl i kreska urozmaicają zabawę, jaką daje nam obcowanie z tą publikacją.

Warto wspomnieć, że ten na wpół amatorski projekt wsparty został przez samo miasto w ramach programu stypendialnego dla artystów oraz ludzi związanych z rozwojem i upowszechnianiem kultury. To nie pierwszy raz, kiedy artystów komiksowych wspierają władze samorządowe, ale każdy taki przykład warty jest zauważenia i docenienia.

Michał Jadczak

„Legendy bydgoskie – Bydgoszcz w legendzie”
Scenariusz: Maciej Jasiński
Rysunki: Bartłomiej Kuczyński, Łukasz Ciaciuch, Tomasz Merling, Krzysztof Trysuła, Jarosław Wojtasiński, Grzegorz Molas, Szczepan Atroszko, Janusz Wyrzykowski, Piotr Nowacki, Szymon Kaźmierczak, Kamil Pieczykolan, Andzej Janicki, Jacek Michalski
Wydawca: Ongrys
Data wydania: Pażdziernik 2012
Objętość: 24 strony
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kreda
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet etc.
Cena: 16,90 zł