ORŁY RZYMU – KSIĘGA I


Nieco starsi czytelnicy komiksu zapewne pamiętają, że Enrico Marini był w pierwszych latach XXI wieku jednym z najbardziej promowanych przez Egmont twórców w naszym kraju. Najpierw mieliśmy możliwość zapoznać się z serią przygodową „Cygan”, w której kształtował się styl szwajcarskiego rysownika. Następnie przeczytaliśmy znakomitych „Drapieżców” (horror ze scenariuszem Jeana Dufaux) i opublikowaną w kolekcji „Mistrzowie Komiksu” westernową dylogię „Gwiazda Pustyni”. Wreszcie poznaliśmy najambitniejsze dzieło Mariniego, historyczno-przygodową serię „Skorpion” ze scenariuszem Stephena Desberga, liczącą jak na razie dziesięć tomów. Niestety, spadek sprzedaży spowodował, że Egmont nagle przerwał wydawanie tej ostatniej serii po szóstym tomie i Marini zniknął z naszego rynku.

Po 7 latach serię nieoczekiwanie zaczęło kontynuować w tym roku wydawnictwo Taurus Media – i nie poprzestało na tym, równolegle prezentując najnowsze dokonanie szwajcarskiego twórcy: pierwszy tom w pełni autorskiej serii „Orły Rzymu”.
.

Fabuła komiksu, jak sam tytuł sugeruje, rozgrywa się w czasach cesarstwa rzymskiego, na rok przed narodzinami Chrystusa. Wtedy to do Rzymu na mocy porozumienia z plemieniem Cherusków trafia Ermanamer, syn wodza tego plemienia. Ma być on gwarantem zawartego przymierza cesarstwa z plemieniem, choć równie dobrze można go określić mianem zakładnika. Chłopiec otrzymuje od cesarza rzymskie obywatelstwo i jako Gajusz Juliusz Arminiusz trafia pod opiekę Tytusa Waleriusza Falco, wybitnego rzymskiego żołnierza. Tytus, obecnie na emeryturze, trudni się szkoleniem rekrutów. Teraz postanawia wykorzystać drakońskie wojskowe metody, aby uczyć Armniusza i swojego syna Marka dyscypliny, bezwzględności i umiejętności bojowych. I chociaż obaj rówieśnicy nienawidzą się od pierwszego wejrzenia, bolesne wspólne doświadczenia budują w przybranych braciach szorstką, ale jednak przyjaźń.

Pierwszy tom to dopiero początek ich historii, więc trudno na razie ocenić, w którą stronę Marini ostatecznie pójdzie (choć znając dzieje Arminiusa – postaci historycznej – można się tego domyślać). Najważniejsze jednak, że jego scenariuszowy debiut wypada na plus. Szwajcar najwyraźniej wiele się nauczył, współpracując z uznanymi autorami, takimi jak Dufaxa, Desberg, czy Smolderen. Pierwszych kilka stron jest nieco chaotycznych, ale dalej fabuła posuwa się sprawnie, nie brak w niej ciekawych zwrotów czy dramatycznych momentów. Historia jest interesująca, a postacie spójne i przekonujące. Wygląda na to, że Marini czerpie dużo zwłaszcza od Desberga; „Orły Rzymu” łączą ze „Skorpionem” podobny klimat, podobny sposób opowiadania i odważna erotyka.

Tradycyjnie silnym punktem komiksu są rysunki Mariniego. Jak już wspomniałem, „Orły Rzymu” to jego kolejne podejście do komiksu historycznego, zaś styl szwajcarskiego twórcy, wydaje się być jeszcze bardziej szczegółowy i jeszcze bardziej realistyczny, dzięki czemu choćby twarze postaci są bardziej urozmaicone, niż to bywało we wcześniejszych jego komiksach.

Taurus po raz kolejny udowadnia, że nie boi się ryzyka. A wydając „Orły Rzymu” ryzykuje podwójnie, bo nie dość, że stawia po raz kolejny na komiks przygodowo-historyczny, mając już w ofercie podobne tematycznie serie, takie jak „Murena” czy „Skorpion”, to na dodatek ponownie prezentuje komiks, który był już wcześniej dostępny w naszym kraju w postaci tzw. skanlacji (czyli pirackich skanów komiksu przetłumaczonych na język polski i udostępnionych za darmo w Internecie). Taurus wydaje się jednak nic sobie z tego nie robić, wychodząc najwidoczniej z założenia, że dobry komiks tak czy inaczej się obroni. „Orły Rzymu”, choć w mojej ocenie nieco ustępują dwóm wymienionym wcześniej konkurentom, to bez dwóch zdań dobry komiks i bez trudu powinien znaleźć miłośników.

Dziękujemy wydawnictwu Taurus Media za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.

Michał Siromski

„Orły Rzymu – księga I”

Tytuł oryginału: „Les Aigles de Rome – Livre I”
Scenariusz: Enrico Marini
Rysunki: Enrico Marini
Tłumaczenie: Jakub Syty
Wydawca: Taurus Media
Wydawca oryginalny: Dargaud
Data wydania: 2013
Data wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 60
Format: 215×290 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
Dystrybucja: księgarnie, Internet
Cena: 38,00 zł