W Japonii od pięciu lat niepodzielnie rządzi One Piece Eichiro Ody. W minionym roku (a dokładniej od 19 listopada 2012 do 17 listopada 2013) sprzedano ponad 18 milionów egzemplarzy. Wielkość sprzedaży każdego z czterech wydanych tomów wyniosła grubo ponad 2 miliony (tomy numer 69 i 70, wydane odpowiednio w marcu i czerwcu, przekroczyły 3 miliony). Można z dużą dozą prawdopodobieństwa twierdzić, że kolejne tomiki wkrótce osiągną ten sam pułap. Mam nadzieję, że serial sprzedaje się równie dobrze w Polsce (oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji).

Niespodzianką jest ogromne powodzenie, jakim cieszył się Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) Hajime Isayamy. W zeszłym roku sprzedano ponad 15 milionów tomików opowiadających o zmaganiach z krwiożerczymi tytanami. Dla porównania w 2012 zakupiono „zaledwie” około 2,6 mln egzemplarzy. Do wzrostu niewątpliwie przyczyniła się bardzo dobra animowana adaptacja. Amerykański oddział wydawnictwa Kodansha również wykorzystuje popularność animacji. Przedstawiciele wydawcy wielokrotnie donosili o nadspodziewanie dobrych wynikach sprzedaży anglojęzycznej wersji mangi, co skłoniło ich do wydawania jej w trybie miesięcznym. Dzięki temu już za miesiąc amerykańskie wydanie zrówna się z japońskim pierwowzorem. Kilka dni temu wydawnictwo JPF ogłosiło, że będzie jego polskim wydawcą, więc polscy fani również będą mogli się z nim zapoznać.

Trzecie miejsce (8,7 mln) zajęła bardzo popularna manga o koszykówce Kuroko no Basuke (Kuroko’s Basket). Z niewiadomych powodów ani w Stanach, ani w Polsce komiksy sportowe zupełnie się nie przyjmują, więc fani tego tytułu muszą obejść się smakiem. Kolejne miejsce zajmuje Magi: The Labyrinth of Magic z 7,1 mln sprzedanych kopii. To seria shounen (przeznaczona dla chłopców z gimnazjum) autorstwa Shinobu Ohtaki utrzymana w bliskowschodnich klimatach.

Kolejne miejsca okupują znany dobrze polskim czytelnikom Naruto Masashiego Kishimoto (5,5 mln) i Silver Spoon Hiromu Arakawy (4,8 mln) znanej z wydanego u nas wcześniej Full Metal Alchemist. Pierwszy tom Silver Spoon, które opowiada o „sielankowym” wiejskim życiu, właśnie został u nas wydany przez Waneko. Siódme miejsce na liście najlepiej sprzedających się tytułów zajmuje Ansatsu Kyoushitsu (Assassination Classroom) Yusei Matsui (niemal 4,6 mln). Komiks opowiada o niecodziennej klasie szkolnej uczonej przez potężnego kosmitę technik skrytobójczych. Jeśli uczniom nie uda się go pokonać do końca szkoły, zniszczy Ziemię.

Kolejne miejsce zajmuje Hunter × Hunter Yoshihiro Togashiego (4,2 mln), który mógłby być wyżej na liście, gdyby nie nieregularny tryb wydawniczy spowodowany wątłym zdrowiem autora. Na dziewiątym miejscu znajduje się shounen fantasy pod tytułem Fairy Tail Hiro Mashimy (3,7 mln). JPF jest w posiadaniu licencji na polskie wydanie tego tytułu, ale ukaże się on dopiero po nadgonieniu japońskiego wydania Naruto. Top 10 zamyka pierwsza manga dla starszych czytelników (chociaż można by się kłócić o target Attack on Titan) – Terra Formars autorstwa Yu Sasugi i Kenichi Tachibany (3,6 mln). Opowiada ona o próbie kolonizacji Marsa, na który wysłano wcześniej najodporniejszych przedstawicieli flory i fauny Ziemi, czyli karaluchy i grzyby, by za sprawą ich działań przystosować planetę do kolonizacji. Pięćset lat później kolonizatorzy muszą zmagać się z efektami ubocznymi owego planu. VIZ planuje wydać komiksy z tej serii w USA w 2014 roku.

Z listy bestsellerów polscy czytelnicy znają jeszcze Bleach Tite Kubo, który znalazło się na 15. miejscu. Ao no Exorcist Kazue Katou (19. miejsce) oraz Kuroshitsuji Yany Toboso. „Wybielacz” jest wydawany przez JPF, a dwa pozostałe tytuły przez Waneko. Czołowe miejsca tradycyjnie okupują tytuły dla młodzieży. Mnie, jako fana pozycji dla trochę starszego czytelnika, cieszy czternaste miejsce historycznego Kingdom Yasuhisy Hary. Siedemnaste miejsce zajmuje Uchuu Kyoudai (Space Brothers) Chuuyi Koyamy, opowiadające o braciach astronautach. Tuż za zdobywcami kosmosu uplasowali się Budda i Jezus zamieszkujący we współczesnym Tokio na kartach komiksu St. Oniisan (Saint Young Men).

Oczywiście najbardziej cieszy mnie, że na 16. i 26. miejscu znalazły się dwie edycje JoJo’s Bizarre Adventure Hirohiko Arakiego. Nie sposób tej serii opisać w dwóch zdaniach. Jeśli chodzi o sprzedaż poszczególnych tomów, to cztery części One Piece i jedenaście tomów Attack on Titan zajmują czołowe piętnaście miejsc listy bestsellerów. Co nie jest żadnym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę to, co napisałem. Jeśli kogoś przeraża lektura ściany tekstu, jaką tu postawiłem, może sprawdzić listy najlepiej sprzedających się serii i tomików w formie tabeli odpowiednio tu i tu.

Podsumowanie 2011. Podsumowanie 2014

Konrad Dębowski