Another tom 1

222x300

Azjatyckie horrory mają to do siebie, że straszą bardzo powoli i subtelnie. Dużo więcej tu niedomówień, niż rzeczywistego straszenia. Ale jak się już to wszystko rozkręci…

Dla większości z nas okres szkoły średniej czy gimnazjum to czas mroku i niepokoju, jednak dla Japończyków jest chyba wyjątkowo straszny. Jak inaczej wytłumaczyć przekazywane z roku na rok historie o przeklętych schodach, duchach w sali gimnastycznej, nawiedzonych klasach i zjawach kradnących dusze? Praktycznie każda szkoła ma swojego demona. Być może dlatego, że japoński nastolatek czuje niesamowitą presję – od wyników zależy praktycznie cała jego przyszłość. To tu kształtuje się charakter przyszłych przywódców, tu znajduje się partnera, tu pracuje na wyniki pozwalające na dalszą naukę.

Nic dziwnego, że Kouichi Sakakibara czuje niepokój. Raz, że jest „nowy”, dwa – ze względu na chorobę często przebywa w szpitalu. Jest wyobcowany i martwi się, że ominie go rozpoczęcie roku szkolnego. Nawet przemiła pielęgniarka, Mizuno, nie jest w stanie osłodzić mu samotności. Odwiedziny przyszłych kolegów, choć powinny być powodem do radości, wprowadzają naszego bohatera w zakłopotanie. Kazami i Sakuragi zachowują się przyjaźnie, ale… dziwnie. Zadają nietypowe pytania i da się wyczuć ich niepokój. Wkrótce okaże się, że większość napotkanych przez chłopaka osób jest prawdziwymi mistrzami zagadek i niedomówień.

Wszystko w przedziwny sposób zdaje się łączyć z typową szkolną legendą o uczennicy, która była tak popularna, że po jej śmierci wszyscy postanowili udawać, że nadal jest wśród nich, a duch dziewczyny pojawił się na zdjęciu z zakończenia roku. Normalnie Kouichi uznałby, że koledzy chcą go nastraszyć, wykorzystując niesamowitą historyjkę, jednak stanowczo zbyt dużo osób z jego otoczenia robi się dziwnie drażliwa, gdy wypytuje o martwą Misaki z 3-C.

Szczególnie irytujące jest zachowanie dziewczyny z opaską na oku, która wydaje się chodzić do tej samej szkoły, co Kouichi. Dziewczę przedstawia się jako Mei Misaki, często wysiaduje na dachu szkoły, a reszta uczniów zdaje się jej nie zauważać, a nawet wmawiają bohaterowi, że ktoś taki nie istnieje. Czy Mei faktycznie jest duchem, czy też wszyscy dokoła grają w jakąś makabryczną, złośliwą grę? Kouichi postanawia to sprawdzić.

Tom pierwszy nie zdradza nam wielu szczegółów, jedynie w subtelny sposób określa reguły, według których będzie musiał zagrać główny bohater. Martwa dziewczyna. Wszyscy udają, że nadal jest wśród żywych. Wola klasy jest święta. 3-C jest wyjątkowa. Na niektóre pytania nie można od razu uzyskać odpowiedzi. Czym tak właściwie jest dusza?

Historia wciąga, szczególnie, że zakończenie pierwszej części daje nam lekki przedsmak tego, co się będzie działo później. To nie jest miła historyjka o nieszczęśliwym duchu, to nie jest jeszcze jedno spotkanie z zaświatami. Poleje się krew.

Nie przepadam za horrorami japońskimi, jednak „Another” ma w sobie coś naprawdę intrygującego. Jest świetnie narysowany, umiejętnie operuje czernią i bielą, by podkreślić nastrój, poczucie wyobcowania. Momenty grozy robią wrażenie – lalka leżąca w trumnie, w otoczeniu róż, czarne ptaki zrywające się dramatycznie do lotu, puste oczy bohaterów.

Pierwszy tom rozbudza apetyt na więcej. Pozwolę sobie powtórzyć – nie przepadam za japońskimi niesamowitymi historiami, nie rozumiem lęku przed kobietą bez twarzy czy włosami zwisającymi z sufitu. Jednak tajemnica Misaki korci mnie, intryguje, drażni moją ciekawość. Chcę się dowiedzieć, co naprawdę przydarzyło się dziewczynie, jakie zło zostało obudzone i czy bohater będzie umiał się mu przeciwstawić. Nie pozostaje więc nic innego, jak sięgnąć po pozostałe tomiki.

Dziękujemy wydanictwu J.P.Fantastica za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Joanna „Szyszka” Pastuszka-Roczek


Tytuł oryginału: „ANOTHER 1”
Scenariusz: Yukito Ayatsuji
Rysunki: Hiro Kiyohara
Tusz: Hiro Kiyohara
Liternictwo: brak danych
Kolorystyka: brak danych
Tłumaczenie: Paweł „Rep” Dybała, Laboratorium językowe KOTOKEN
Wydawca: Shin Yasuda, Publishing House „J.P.Fantastica”
Data wydania: sierpień 2013
Wydawca oryginału: KADOKAWA SHOTEN, INC.
Data wydania oryginału: 2010,
Objętość: 200 stron
Format: 145×205
Oprawa: SC z skrzydełkami
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy (6 stron), czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie, sklepy internetowe
Cena: 25,20 zł