WRĘCZENIE LITERACKIEJ NAGRODY IM. H. SIENKIEWICZA I HOŁD DLA PRATCHETTA

Wiosenna odsłona POP! Festivalu odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Kinie Iluzjon. W trakcie weekendu po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej powieści popowej. Ponadto będzie można obejrzeć m.in. adaptację powieści Terryego Pratchetta, pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu „Gra o tron”, czy  nową wersję kultowego filmu „Plan 9 z kosmosu”, który na Festiwalu  będzie miał swoją europejską premierę. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Johnem Johnsonem.
Popowa powieść doczekała się pierwszego konkursu poświęconego temu popularnemu gatunkowi literackiemu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza zostanie przyznana książce, która została wydana między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie  jak: „Szczęśliwa ziemia” Łukasz Orbitowskiego, „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka, „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Zderzenie. 1908” Jacka Świdzińskiego, „Haiti” Marcina Wrońskiego, „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego, „Sezon burz” Andrzeja Sapkowkiego, „Fugazi Music Clab” Marcina Podolca, „Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika oraz „Zbrodniarz i dziewczyna” Michała Witkowskiego. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali, 18 kwietnia. Nagroda, w wysokości 40 000 zł  została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.pl.
Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza to wydarzenie wokół którego będziemy organizować dwie edycje Festiwalu – jesienną z ogłoszeniem nominacji i wiosenną, podczas której odbywać się będzie jej wręczenie. Mamy nadzieję, że w ten podwójny sposób uda nam się przekonać, że pod pojęciem POP kryje się wiele interesujących i inspirujących zjawisk kultury
  – mówi Robert Ziębiński, dyrektor Festiwalu.
Podczas wiosennego POP! Festivalu organizatorzy chcą oddać hołd Terremu Pratchettowi, czołowemu pisarzowi fantasy i science fiction na świecie, który największą popularność zdobył cyklem książek „Świat dysku”. W programie przewidziano projekcje adaptacji powieści „Wiedźmikołaj”. Seans zostanie wzbogacony o dyskusję nt. twórczości pisarza, w której weźmie udział m.in. Jakub Ćwiek, Kamil Śmiałowski (naekranie.pl) i Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”).
„Plan 9 z kosmosu” uznawany za najgorszy film świata doczekał się nowej wersji. To opowieść o inwazji kosmitów, którzy ożywiają zmarłych. A w zasadzie jednego zmarłego. Kosmitów również na ekranie nie widać. Pierwotnie obraz wyreżyserował Ed Wood Jr. Za nową wersję odpowiada reżyser młodego pokolenia – John Johnson, który wiernie odtworzył oryginał wzbogacając go o efekty specjalne, o których marzył Ed Wood, ale nie było go na nie stać. Publiczność POP! Festivalu jako pierwsza w Europie będzie miała szansę obejrzeć wersję Johnsona, jak również porozmawiać z nim o pracy nad filmem podczas sobotniego spotkania z reżyserem.
Kwiecień to także emocjonujący miesiąc dla wszystkich fanów serialu HBO – „Gra o tron”. W niedzielne popołudnie, 19 kwietnia, zostanie wyemitowany pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu o bohaterach królestwa Westeros w połączeniu z projekcją półgodzinnego dokumentu o kulisach powstawania serii. Pokaz jest darmowy.
Program wiosennej odsłony POP! Festivalu wzbogacą także panele dyskusyjne „Nie tylko kryminał, czyli groza ze Skandynawii” czy „Gra o tron” – śmierć i nekromancja w świecie fantasy”. Natomiast dla wszystkich, którzy są zainteresowani tym jak kręcić seriale w internecie odbędzie się warsztat prowadzony m.in. przez Johna Johnsona połączony z pokazem seriali jego autorstwa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

POP 2015 plakat_last