POWRÓT RZĘSORKA

 okladka-600

Mimo że polski rynek komiksowy rozkwita obficie już od kilku lat, pośród wielu ludzi wciąż pokutuje przekonanie,  literatura graficzna to rozrywka przeznaczona dla młodszego odbiorcy. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że komiks w kraju nad Wisłą kupują głównie dorośli, często na historiach obrazkowych wychowani i to bynajmniej nie tych przeznaczonych dla dzieci. Czy między tymi dwiema skrajnościami można znaleźć złoty środek, tworząc tytuł angażujący zarówno młodych i starych? Tomasz Samojlik udowadnia, że tak!

Powrót rzęsorka” to trzecia odsłona przygód dzielnej ryjówki Dobrzyka, oraz jego zwierzęcych przyjaciół, zarówno tych pokrewnych, jak i obcych mu gatunkowo. Po wydarzeniach opisanych w albumach „Ryjówka przeznaczenia” i „Norka zagłady’, mieszkańcy doliny leśnej rzeczki muszą nie tylko odnaleźć się w nowej sytuacji politycznej (władzę nad doliną przejmuje bowiem wstrętny brutal Odylec wraz ze stojącą za jego plecami matką Mordredą), ale także poradzić sobie ze śmiertelnym zagrożeniem w postaci pożaru lasu.

 skan3-600 (1)

Postaci stworzone przez Samojlika są na tyle wyraziste i wdzięczne, że nie sposób nie polubić ich od razu, a tyczy się to zarówno bohaterów pozytywnych, jak i negatywnych. Początek historii umiejętnie wprowadza czytelnika w barwny świat ryjówek, a krótkie podsumowanie opisanych w poprzednich tomach wydarzeń sprawia, że osoby wyruszające na wyprawę z Dobrzykiem po raz pierwszy nie będą miały żadnych trudność z odnalezieniem się w świecie przedstawionym. Akcja w komiksie nabiera tempa dopiero po blisko trzydziestu stronach, które autor poświęcił na niewymuszone wprowadzenie.

Dialogi w komiksie są proste, ale z całą pewnością nie infantylne. Młody czytelnik nie będzie miał żadnego problemu z rozpoznaniem wyrażanych w nich emocji, a dorosły z całą pewnością nie raz przyłapie się na chichotaniu pod nosem. Cała historia wyważona jest bardzo dobrze, a autor odwołuje się w niej nie tylko do popkulturowych motywów. Samojlik nie odcina się też od struktury narracyjnej Proppa, dzięki czemu „Powrót rzęsorka” budzi przyjemne poczucie znajomego i od komiksu naprawdę ciężko się oderwać.

skan4-714

Co więcej, opowieści o ryjówkach Tomasza Samojlika to nie tylko wspaniałe historie przygodowe, okraszone duża dozą humoru. W zachowaniu i otoczeniu Dobrzyka czytelnik rozpozna nie tylko ujmująco ludzkie zachowania, ale odnajdzie wiele prawdziwych cech i zwyczajów leśnych zwierząt. Cechy i zwyczaje te wpleciono do historii w taki sposób, by nie zaburzać jej naturalnego rytmu, a aspekty zwierzęcego świata wymagające większego wyjaśnienia zostały rozwinięte w krótkich przypisach na końcu albumu. Rzeczone przypisy nie mają jednak formy suchych encyklopedycznych notek. Zawartym tam informacjom towarzyszą korespondujące z treścią, sporządzone przez autora ilustracje, co z kolei stanowi wyśmienite uzupełnienie dla reszty albumu.

Choć ilustracje Samojlika z początku mogą wydawać się kosmate i nieładne, ryjówek trudno jest nie polubić już od pierwszych plansz komiksu. Zdecydowanie mocną stroną autora są wyrażane przez postaci emocje, doskonale czytelnie niezależnie od tego, czy patrzymy na żółwia, rzęsorka czy dżdżownicę. Kolory w „Powrocie…” wykonał Michał „Śledziu” Śledziński, znany z takich komisów jak „Osiedle Swoboda” czy „Strange Years”. Obszerny album, liczący sto dwadzieścia stron, zamknięto w twardej oprawie z lakierem punktowym i wzbogacono o dużą mapę, przedstawiającą krainę, w której dzieje się akcja opowieści. Odpowiedzialne za wydanie Krótkie Gatki (imprint Kultury Gniewu) poradziło sobie znakomicie, wypuszczając na rynek bez wątpienia jeden z najlepszych komiksów, jakie można sprawić dziecku np. pod choinkę w nadchodzące święta.

 skan5-600

Powrót rzęsorka” to niezwykła, zabawna i edukacyjna historia, która ucieszy zarówno dorosłych czytelników, jak i ich pociechy. Język użyty w komiksie nie powinien sprawić żadnego problemu dzieciom czytającym samodzielnie, a każdy, kto sięgnie po jeden tom przygód Dobrzyka, bez cienia wątpliwości sięgnie też po następne.

Dariusz Stańczyk

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji serdecznie dziękujemy sklepowi „Dwa koty”.

 530016_352377531481721_732749959_n

2koty.com.pl

Tytuł: „Powrót rzęsorka”

Autor: Tomasz Samojlik

Kolor: Michał Śledziński

Seria: „Ryjówka przeznaczenia” t.3

Liczba stron: 120

Format: 165×235

Oprawa: twarda

Papier: kredowy

Druk: kolor

ISBN-13: 9788364858147

Wydanie: I

Data wydania: maj 2015