Co by się stało, gdybyśmy po śmierci wracali do życia? Ale nie po długim czasie, na sądzie ostatecznym czy też jako bezmyślne zombie polujące na ludzi. Tak „po prostu”, gdyby nagle okazało się, że nie możemy umrzeć. I to nawet nie raz czy dwa. Coś nam nie pozwala. Jakie by to niosło konsekwencje? Co z naszymi bliskimi i resztą społeczeństwa? Czy to błogosławieństwo, cud, czy może raczej zapowiedź prawdziwego horroru?

Odpowiedzi na takie pytania, a przynajmniej ich część, znajdziemy w pierwszym tomie komiksu „Odrodzenie” wydanego przez Non Stop Comics. Niektórzy z czytających ten tekst mogą wiedzieć, że podobną tematykę przedstawiono w „Les Revenants” francuskim serialu z 2012 r. i jego późniejszej amerykańskiej wersji „The Returned” z 2015 r., a także australijskim serialu „Glitch” (także z 2015 r.). O żadnym plagiacie nie ma jednak mowy. Po pierwsze, „Odrodzenie” zaczęło ukazywać się w 2012 r., a po drugie, do tego tematu podchodzi nieco inaczej niż wspomniane wyżej tytuły. Jest konkretniej, nie mamy do czynienia z rozwleczonym dramatem, tylko raczej wiejskim horrorem. Nie dość, że umarli powracają do życia, to jeszcze, jak w każdym małym miasteczku, wychodzą na jaw tajemnice, jakich pełno w takich społecznościach.

Akcja „Odrodzenia” rozgrywa się na terenie stanu Wisconsin, gdzie w mieście Wausau w wyniku niewyjaśnionych okoliczności zmarli powracają do życia. Czytelnik poznaje świat i te zdarzenia oczami Dany Cypress, która jest policjantką i znajduje się w centrum wydarzeń. Dostaje od szeryfa, notabene swojego ojca, zadanie pokierowania grupą, która ma zająć się wyjaśnieniem sprawy tzw. „odrodzonych”. Szybciej niż przypuszcza, stanie się to kwestia wyjątkowo personalna.

„Odrodzenie” szybko stało się jednym z hitów amerykańskiego wydawnictwa Image, które wydało ten tytuł jako pierwsze, i nic dziwnego. Fabuła zaczyna się od trzęsienia ziemi w postaci masowego ożywienia mieszkańców Wausau. W tym mężczyzny w trakcie procesu kremacji. Potem jest tylko lepiej, dostajemy m.in. upartą staruszkę, która nie chce umrzeć nawet po częściowej dekapitacji za pomocą kosy. W międzyczasie poznajemy głównych bohaterów, którzy tworzą nie lada galerię. Poza wspomnianą Dany Cypress – policjantką, młodą matką, także jej ojca Abrahama, szefa miejscowej policji, który nieustannie boi się o życie swoich córek, zwłaszcza młodszej Em. Ta z kolei ma samobójcze ciągoty i cały czas pcha się w kłopoty. Wśród wielu postaci, a nawet te drugoplanowe są dobrze zarysowane, nie można nie wspomnieć jeszcze o samozwańczym egzorcyście i znawcy demonów, Ablu, który głównej bohaterce przysparza nie lada kłopotów. To wszystko dzieje się w małej lokalnej społeczności, która nagle znajduje się w centrum zainteresowania mediów z całego świata. Dosłownie, nie tylko w przenośni.

I chociaż w pierwszym tomie jest zdecydowanie więcej akcji niż dramatu czy rozważań natury duchowej nad problemem „odrodzonych”, to Tim Seeley, autor scenariusza, zgrabnie rozrzuca tu i tam okruchy, które świadczą, że nie tylko o samą akcję chodzi.

Za ilustracje odpowiada Mike Norton, którego realistyczny styl idealnie sprawdza się w tym przypadku. Nie wyobrażam sobie horroru czy serii grozy narysowanej w inny sposób. Nie tylko zgrabnie oddał emocje, które są żywe i pozwalają lepiej wczuć się w fabułę. Przedstawił także w realistyczny sposób atmosferę małego miasteczka powoli zapadającego w zimowy sen.

„Odrodzenie tom 1. Jesteś wśród przyjaciół” to początek historii z potencjałem, która ma szansę świetnie się rozwinąć. Przed nami jeszcze siedem tomów i wiele wskazuje na to, że ich lektura dostarczy czytelnikom sporo dobrej jakości rozrywki, ale nie tylko. Na odpowiedzi wciąż czekają pytania, o których wspomniałem na początku. Wierzę, że Seeley zaoferuje czytelnikom nie tylko wartką akcję, ale postawi ich, wraz z bohaterami, przed trudnymi dylematami moralnymi.

Dziękujemy wydawnictwu Non Stop Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Wydawnictwo: Non Stop Comics
Tytuł oryginalny: Revival
Wydawca oryginalny: Image Comics
Liczba stron: 128
Format: 170×260 mm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolor
ISBN-13: 9788381101752
Wydanie: I
Cena z okładki: 40 zł