Tajne wojny

Tajne wojny

Tajne wojny” to crossover, który powołuje do życia nowe uniwersum Marvela.

Niemal wszystkie równoległe światy, które koegzystowały w multiwersum Marvela przez ostatnie lata, zostały po kolei zniszczone (o czym opowiadały w dużej mierze serie „Avengers”, „New Avengers” i „Avengers – Czas się kończy”), aż w końcu zostały tylko dwa – Ziemia-616, na której toczy się akcja większości komiksów Marvela, i Ziemia-1610, na której rozgrywają się komiksy Ultimate. Ostatecznie i one zderzają się i następuje kres wszystkiego.

Jednak życie nie znosi pustki, zatem w ich miejsce powstaje Bitewny Świat. Ta planeta jest zlepkiem wielu elementów nawiązujących do różnych wydarzeń, miejsc i czasów z bogatej komiksowej historii Marvela. Niedobitki bohaterów muszą zmierzyć się z jej samozwańczym bogiem i władcą, by odzyskać choć część tego, co utracili.

Za albumem „Tajne wojny” podążają miniserie rozszerzające różne wątki i opowiadające historie nowych/starych bohaterów. Komiksy „Wojna domowa”, „Oblężenie” czy „Staruszek Logan” nawiązują do znanych tytułów sprzed lat i są niezależnymi, jednorazowymi fabułami rozgrywającymi się podczas „Tajnych wojen”. Większość z nich nie ma wpływu na to, co wydarzy się w późniejszych komiksach Marvela, choć „Staruszka Logana” czy album „Thorowie” można uznać za elementy dłuższej sagi o tych postaciach.

Komiks „Tajne tajne wojny Deadpoola” jest oczywiście typowym żartem i również nie posiada bezpośredniej kontynuacji. Album „Amazing Spider-Man – Odnowić śluby” to jedna z alternatywnych historii Petera Parkera, która okazała się tak popularna, że z czasem doczekała się kontynuacji.

Wydarzenie „Tajne wojny” i towarzyszące mu miniserie opowiadają o świecie po katastrofie, w którym wszystko miesza się i kotłuje. Jednak bohaterowie Marvela (uwaga spoiler) ostatecznie pokonują wszystkie trudności i odbudowują swój świat, a po nim wszystkie inne. Powstaną nowe drużyny, zostaną zawiązane nowe sojusze, na plan pierwszy wysuną się bohaterowie pozostający dotąd w cieniu. Jak będzie wyglądała komiksowa epopeja Marvela po „Tajnych wojnach”, czytelnicy dowiedzą się w 2019 r. z nowej kolekcji Marvel Now 2.0.

Zanim sięgniesz po TAJNE WOJNY, przeczytaj:

Avengers: Czas się kończy, tom 1

Avengers: Czas się kończy, tom 2

Avengers: Czas się kończy, tom 3

Avengers: Czas się kończy, tom 4

Chcesz poznać tę historię od początku? Przeczytaj w kolejności:

1. Avengers, tom 1: Świat Avengers

2. Avengers, tom 2: Ostatnie białe zdarzenie

3. Avengers, tom 3: Preludium do Nieskończoności

4. New Avengers, tom 1: Wszystko umiera

5. 

Nieskończoność

New Avengers, tom 2: Nieskończoność

Avengers, tom 4: Nieskończoność

(Kieruj się wskazówkami zamieszczonymi na końcu tomów)

6. Avengers, tom 5: Dostosuj się lub zgiń

7. New Avengers, tom 3: Inne światy

8. Avengers, tom 6: Wieczni Avengers

9. New Avengers, tom 4: Doskonały świat

10. Avengers: Czas się kończy, tom 1

11. Avengers: Czas się kończy, tom 2

12. Avengers: Czas się kończy, tom 3

13. Avengers: Czas się kończy, tom 4