Tony Sandoval Futura nostalgia. Część 2

Scenariusz i rysunki: Tony Sandoval
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska
Cena: 49 złISBN: 978-83-65527-89-9
Format: 190×260
Oprawa: twarda
Liczba stron: 56
Druk/barwność: kolorowy
Zalecane dla odbiorcy: Wszyscy
Komiks nr 272
Wydanie: I
Data wydania: 3 kwietnia 2019

„— Spójrz. Młody okaz człowieka. Jest piękny.

— Lepiej trzymać się od nich z daleka. Noszą w sobie fatum końca świata. Fatum, które niedługo się spełni.

Meksykański twórca Tony Sandoval przedstawia nam w swojej nowej serii kronikę dorastania, doprawioną wybuchowymi elementami fantastycznymi.

Tony Sandoval to twórca niezwykle konsekwentny, którego komiksy wyróżniają się nie tylko charakterystycznymi rysunkami, ale przede wszystkim oryginalnymi, nieoczywistymi fabułami.

Michał Kamiński, onet.pl

Tony es un bastardo!

Tony tiene núcleo grandes!

– napisy na murach w Ciudad Obregón.

Najnowszy komiks Tony’ego Sandowala stanowi nostalgiczne zaproszenie do powrotu w czasy dzieciństwa. Czytając bowiem opowieść o losach Marie, trudno nie sięgać pamięcią do własnej przeszłości, bogatej w pełne wzruszeń i uniesień sytuacje. Wszystko wtedy wydawało się piękne i wspaniałe, choć przecież na co dzień nikt nad tym się nie zastanawiał, ani tak tego nie nazywał. Życie po prostu się toczyło. To dopiero teraz, z perspektywy minionych lat, nadajemy tym zdarzeniom określoną wartość. Znajdujemy się zatem w sytuacji, którą przewiduje Marie obawiając się, że wszystko, co aktualnie przynosi jej radość, niebawem się skończy i będzie jedynie obiektem wspomnień w odległej dla niej przyszłości. Warto na pewno poczekać na kolejną odsłonę tej historii, by zobaczyć jak potoczyły się losy Marie.

Paweł Ciołkiewicz, o części 1 na esensja.pl

Jakub Topor Rodacy Dwa

Scenariusz i rysunki: Jakub Topor
Cena: 13 zł
ISBN: 978-83-65527-87-5
Format: 148X210
Oprawa: miękka Liczba stron: 64
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 273
Wydanie: I
Data wydania: 3 kwietnia 2019

Jakub Topor powraca z kolejną serią przenikliwych obserwacji na temat naszego przecudnego narodu wybranego. Kiedy już wydawało się nam, że w odmętach jego pełnej pomysłów głowy zaczyna brakować trafnych obserwacji, to właśnie w tej chwili nieuwagi i nadziei na spokój, zasypał nas nową dawką obserwacji absurdów codzienności.

Do pracy, Rodacy!*

* tej czytania, i innych lektur połykania ;)

Tommi Parrish Kłamstwo i jak to robimy

Scenariusz i rysunki: Tommi Parrish
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Cena: 69 zł
ISBN: 978-83-65527-86-8
Format: 210×280
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Druk/barwność: kolor
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 274
Wydanie: I
Data wydania: 15 kwietnia 2019

Po przypadkowym spotkaniu dwoje byłych bliskich przyjaciół próbuje ocalić wszystko, co pozostało z ich rozpadających się relacji. Niezręczna, bolesna noc, spędzona wspólnie, sprawia, że czują się bardziej samotni, bardziej niepewni i bardziej wyalienowani niż kiedykolwiek wcześniej.

Pierwsza powieść graficzna Parrish to wizualny wyczyn, w którym sprawnie nawigują w nurtujących ich tematach: queerowym pożądaniu, męskości, strachu i stale zmieniającym się stanie przyjaźni.

Parrish malują naładowane emocjami komiksy o codziennych relacjach, wątpliwościach i niepokojach. Psychologiczna przenikliwość artystów idealnie pasuje do stylu graficznego. Kłamstwo i jak to robimy to ekscytująca praca nowego głosu wśród twórców współczesnych powieści graficznych.

Kłamstwo i jak to robimy jest pełne życia i oddechu, ma w sobie wszystko, czego domagam się od sztuki. Tommi Parrish porusza wszystkie czułe struny. Leżę potem i myślę o tym po nocach. Chciałbym rozrzucać egzemplarze tej książki w lasach i pociągach, żeby ludzie ją sobie znaleźli. – Simon Hanselmann.

Tommi Parrish przyszli na świat się w Melbourne w 1989 roku, a teraz mieszkają w Montrealu razem z dwoma psami, dwoma kotami i sześciorgiem ludzi. Komiksy Tommiego trafiły do stałych zbiorów Art Gallery of Western Australia, w przygotowaniu mają drugą książkę, powstającą dla 2dcloud. Jeżdżą prowadzić warsztaty i wykłady od Australii przez Amerykę po Argentynę.

Całe dnie spędzają, malując komiksy przy kuchennym stole.

 

Danilo Beyruth Banda dwóch

Scenariusz i rysunki: Danilo Beyruth
Tłumaczenie: Jakub Janowski
Cena: 49 zł
ISBN: 978-83-65527-69-1
Format: 210×290
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 96
Druk/barwność: czarno-biały
Zalecane dla odbiorcy: Młodzież i dorośli
Komiks nr 275
Wydanie: I
Data wydania: 15 kwietnia 2019

Dwóch bandytów cangaceiros ocalałych z pogromu ich szajki wyrusza w poszukiwaniu odciętych głów swych towarzyszy. Będą musieli stawić czoła volante, oddziałowi pościgowemu wojska na trasie wiodącej przez katingę, kolczastą sawannę.
Tutaj każdy walczy o swoje. Banda dwóch to western w stylu brazylijskim.

Banda dwóch Danilo Beyrutha zabarwia opowieść o brazylijskim cangaço klimatem spaghetti westernu – oto prawdziwa przygoda w kadrach.


Najlepszy komiks brazylijski 2010 wg „Universohq” i blog „Dos quadrinhos”.
Najlepsza publikacja 2010 – Nagroda Angelo Agostiniego.
Najlepszy komiks 2010 wg Blog „Gibizada” i strona „O Grito”.
Troféu HQMIX 2011: Najlepszy rysownik, Najlepszy scenarzysta, Najlepszy komiks brazylijski.

Danilo Beyruth rozpoczął przygodę z komiksem w roku 2007, kiedy zaczął własnym sumptem wydawać przygody
wymyślonej przez siebie postaci, Necronauty.
Od tego czasu pojawił się w istotnych antologiach, m.in. w Jesus Hates Zombies i POPGUN 3 od Image (nagroda Eisnera w roku 2010 dla najlepszej antologii), oraz zdobył najważniejszą brazylijską nagrodę komiksową – Troféu HQMIX.
Swoje kreski stawia pędzelkiem, a inspirują go tacy mistrzowie komiksu jak Kirby, Toth, Cannif, Bernet, Buscema, Otomo i Davis. Z kolei serial Strefa Mroku oraz proza Stephena Kinga, Franka Herberta, Raya Bradbury’ego i H.P. Lovecrafa dostarczają mu pomysłów
scenariuszowych.