Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka, będące klasyką polskiego komiksu. Okładka z serii „Bogowie z kosmosu” autorstwa jednego z najważniejszych polskich rysowników – Bogusława Polcha. Kultowe przygody Tajfuna. W nostalgiczną podróż zabierze nas wystawa Komiks i Ilustracja prezentowana od 30 marca w DESA Unicum.

Wyjątkowe przygody, abstrakcyjny humor, superbohaterowie. To właśnie kochamy w komiksie. Oryginalne, autorskie plansze komiksowe urastają do rangi unikatowych dzieł sztuki, a ich ceny są zawrotne. Rekord należy do projektu okładki XX księgi „Tytusa, Romka i A’Tomka”, która została sprzedana za 75 tysięcy złotych. Jednymi z najdroższych prac są również plansze autorstwa Bogusława Polcha. Wykonane z niesamowitą precyzją, reprezentują najwyższy poziom polskich plansz komiksowych.

Polch znany jest najbardziej z serii o Wiedźminie, Kapitanie Żbiku i Bogach z kosmosu. Projekt okładki do tej ostatniej będzie można zobaczyć na kwietniowej wystawie. Okładka powstała w 1979 roku. Cała seria ukazała się w 12 językach, a jej łączny nakład sięgnął 5 milionów, przynosząc artyście rozgłos na arenie międzynarodowej. Wyjątkowe są również prace zmarłego w lutym Tadeusza Raczkiewicza, twórcy przygód kultowego Tajfuna, publikowane w latach 80. na łamach „Świata Młodych”. Na wystawie będzie można zobaczyć prace również takich klasyków komiksu jak Papcio Chmiel, Janusz Christa czy Szarlota Pawel.

Nie tylko komiks, ale i ilustracja

Drugim po komiksie tematem kwietniowej wystawy jest ilustracja. Zaprezentowana zostanie m.in. okładka do książki „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, która wyszła spod ręki wybitnego ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Przygody misia z klapniętym uszkiem wychowały całe pokolenia młodych czytelników. Na oryginalnej okładce namalowanej akwarelą zachowały się stempel i adnotacje redakcyjne z przygotowania do druku. Obejrzeć będzie można również okładki do kultowego „Świerszczyka”, wydawanego od 1945 roku. Było to czasopismo na najwyższym poziomie artystycznym. Okładki i rysunki projektowali najważniejsi twórcy polskiej szkoły ilustracji m.in. Halina Zakrzewska-Zaleska czy Anna Gosławska-Lipińska. 

Na wystawie pojawią się również prace takich wybitnych twórców jak Józef Wilkoń, Janina Konarska czy Kazimierz Mikulski. Zobaczyć będzie można również projekty pocztówek wybitnego ilustratora Bohdana Wróblewskiego, a także projekty do wycinanek i kolorowanek dla dzieci różnych autorów. Wystawę Komiks i Ilustracja  oglądać można do 9 kwietnia. Wtedy też odbędzie się licytacja wszystkich prac.

Wystawa Komiks i Ilustracja: 30 marca-9 kwietnia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Komiks i Ilustracja: 9 kwietnia 2019, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/546/komiks-i-ilustracja-9-kwietnia-2019-godz-19