"<yoastmark

W ubiegłym roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest Dziennik Anne Frank. Do realizacji tego dzieła zaproszono Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oscara za film pt. Walc z Baszirem. Tekst został oparty na wydaniu Dziennika w opracowaniu Mirjam Pressler. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

Adaptacja klasyki literatury

Kiedy Anne Frank w 1944 roku pisała: „… czy zostanę jeszcze kiedyś dziennikarką i pisarką? Mam nadzieję, że tak, o, mam taką nadzieję, bo pisząc, mogę wszystko utrwalić, moje myśli, ideały i fantazje”, nie wiedziała, jak wielki wpływ będą miały prowadzone przez nią zapiski na kulturę w latach po II wojnie… Tymczasem okazało się, że jej Dziennik stał się inspiracją dla całych pokoleń czytelników, a ona sama – postacią na trwale wpisaną w historię literatury Holocaustu, więcej – kultury XX wieku…

"<yoastmark

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest Dziennik Anne Frank. Do realizacji tego dzieła zaproszono Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oskara za film pt. Walc z Baszirem. Tekst został oparty na wydaniu Dziennika w opracowaniu Mirjam Pressler, przy czym w wielu miejscach znalazły się w nim oryginalne fragmenty lub bezpośrednie nawiązania. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

W The Graphic Diary Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zilustrował go zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką, wskazując nowe perspektywy odczytania tekstu Anne Frank. Z kolei przystępna i niebywale atrakcyjna forma otwiera dostęp do nowych czytelników. Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna.

"<yoastmark

O Anne Frank: The Graphic Diary jest już głośno, a w Internecie jest porównywany np. do kultowego Mausa Arta Spiegelmanna. Ta niezwykła powieść graficzna doczekała się już wielu wydań zagranicznych, w tym francuskiego i niemieckiego. Polska premiera odbędzie się 12 czerwca 2019 roku – w 90. urodziny Anne Frank.

O wydawnictwie Stapis

Wydawnictwo Stapis istnieje na rynku książki od roku 1990, nieprzerwanie wydając książki o różnorodnej tematyce, w tym górskiej, socjologicznej i krytycznej. Bliżej poznać nas można, przeglądając www.stapis.com.pl. Adaptacja dziennika Anne Frank w opracowaniu Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego to pierwsza tego typu publikacja naszego wydawnictwa, jednak mamy w planach także kolejne komiksowe publikacje.