Jak na każdym większym festiwalu komiksowym na tegorocznej Komiksowej Warszawie odbyło się spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem z Wydawnictwa Egmont na którym przedstawiał plany na najbliższą przyszłość.

Egmont na Pyrkonie

Podobnie jak przed rokiem spora część nowości została ogłoszona kilka tygodni wcześniej na Pyrkonie. Relacja z tamtego spotkania jest dostępna w portalu Youtube. W sieci pojawił się też katalog z ofertą na resztę tego roku o czym już pisaliśmy. Dlatego większość spotkania na KW poświęcona została na pytania od publiczności. Głównie w celu doprecyzowania niektórych informacji.

Komiksy europejskie

 • Na razie nie będzie wznowień Szninkiela ani innych komiksów Grzegorza Rosińskiego ze względu na niejasną sytuację prawną tychże. Wydawca nie mógł podać więcej szczegółów. Zaznaczył jednak, że nie ma żadnego konfliktu ze stroną francuską tylko powstał jakiś prawny problem, który wspólnie próbują rozwiązać.
 • Nie będzie też hiper ekskluzywnych wydań komiksów (takich jak Thorgal czy Szninkiel ogłoszonych niedawno przez innych wydawców), bo raczej to nie jest odpowiedni sposób wydawania dla Wydawnictwa Egmont.
 • Francuskich Conanów nie będzie ze względu na problemy z prawem autorskim. [dopisek autora] Wg europejskiego prawa autorskiego Conan i twórczość Roberta E. Howarda jest w domenie publicznej. Wg amerykańskiego prawami dysponuje korporacja Paradox Entertainment, która wykupiła je od wcześniejszych posiadaczy. Ci z kolei przejęli je od ojca R.E. Howarda. Jeśli jakaś korporacja złapie jakieś prawa to nie należy się spodziewać, że je łatwo zwolni [koniec dopisku]. Naturalne jest, że wydawca który współpracuje z posiadaczami praw nie będzie wydawał komiksów, które w ich opinii to prawo łamią.
 • Będzie specjalny dodruk pierwszego tomu Asteriksa ze względu na rocznicę wydania. Będzie zawierał kilkadziesiąt stron publicystyki i innych dodatków.
 • Lucky Luke Mawila raczej się nie pojawi.

Komiksy amerykańskie

 • Kingdom Come kiedyś się pojawi w DC Deluxe, ale nie w tym roku. Na razie ta linia wydawnicza jest dość gęsto zapełniona. Jest też wiele dobrych niepublikowanych komiksów jakie w niej można wydać, więc KC spada na dalszy termin.
 • Conan – niejasna sytuacja w związku ze zmianą posiadacza praw autorskich. Prawdopodobnie zostanie wydana nowa seria/serie od Marvela. Musi jednak upłynąć trochę czasu. Zebrać się trochę więcej materiału na wydania zbiorcze. Musi się też okazać czy seria w ogóle warta jest wydawania. Wydawanie omnibusów z materiałem publikowanym przez Dark Horse nie jest priorytetem dla Marvela, a że to jest dość istotny kontrahent, więc muszą brać pod uwagę jego wytyczne. Ponadto wychodzi też kolekcja kioskowa z Conanem i nie chcą przesycać rynku tą postacią.
 • W kioskach (czerwiec/lipiec) pojawi się Marvel Komiks. Magazyn z komiksami dla dzieci. Będzie zawierał po kilka zeszytów z opowieści linii Marvel Adventures.
 • Star Wars Komiks będzie utrzymywany w dotychczasowej formie.
 • Chciałby wydać wszystkie szerzej dostępne komiksy Alana Moore’a.
 • Miłośnicy Punishera mogą spać spokojnie.
 • Miłośnicy Hellboya również. Będzie kolejny tom zbierający kilka pobocznych przygód bohatera. Prawdopodobnie okładka będzie w innym kolorze niż główna seria bo wg autora to trochę odmienne przygody.

Egmont w Łodzi i inne

 • W Łodzi gośćmi Egmontu będą Kasia Niemczyk (Egmont wyda Mockingbird i myśli nad odpryskową serią Belit tej rysowniczki), Marianna Strychowska (Wiedźmin). Pojawi się też nowy komiks Kasa. Ogłoszony zostanie tez plan na początek przyszłego roku.
 • Na propozycję konkursu na przygodowy komiks realistyczny [w domyśle: rysowany realistycznie] Tomasz Kołodziejczak odpowiedział, że jest to ciekawy pomysł. Jednak większy potencjał widzi w komiksie dziecięcym (stąd komiks im. J. Christy). Gatunkowe opowieści jednak nie mają łatwo w naszym kraju.
 • Opowiadał też o tym jak powstawały okładki do kolorowej edycji Kajtka i Koka w kosmosie. Do końca 2020 powinni wydać całość (7 tomów). Mówił też przy okazji, że jest zwolennikiem eksperymentów z markami oraz kontynuacji serii. Nawet jeśli nie wszystkim fanom przypadają do gustu to sprawia, że brand żyje i jego klasyczna odsłona jest szerzej czytana niż gdyby przestać tworzyć nowe opowieści.
 • W lipcu (?) będzie mógł więcej powiedzieć o tajemniczym projekcie z Batmanem (TM).
 • Miała też miejsce krótka dyskusja na temat wydań twardo- i miękkooprawowych. Papieru offsetowego vs kredowego. Nie doszło do consensusu. Pod względem kosztów produkcji różnice są żadne. Właściwie jedyna kwestia to lepsza reprodukcja kolorów na kredzie oraz wymiary i waga. Na pytanie o zwolenników konkretnego sposobu opinie były mocno podzielone. [mój dopisek]Co świetnie ilustruje starożytne prawo wydawnicze – nigdy wszystkim nie dogodzisz.[koniec dopisku]

Jak zawsze należy mieć na uwadze, że czas nie stoi w miejscu. Sytuacja może w każdym przypadku ulec zmianie.

Konrad Dębowski