„Paneuropa vs. Pandemonium” to komiks opowiadający o zmaganiach bohaterów walczących o ochronę dziedzictwa kulturowego Europy. Dzieło Grzegorza Janusza i Tomka Piorunowskiego właśnie trafia do rąk polskiego czytelnika. Z twórcami komiksu będzie można spotkać się w niedzielę 29 września podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Kultura europejska przez wieki wykształciła wiele środków ekspresji i sposobów komunikowania się – jednym z najbardziej fascynujących, bo łączącym rysunek ze słowem pisanym jest komiks. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z organizatorem 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, przygotowało europejską opowieść Grzegorza Janusza, narysowaną przez Tomka Piorunowskiego, a opowiadającą o zmaganiach grupy bohaterów starających się obronić dziedzictwo kulturowe Europy.

Paneuropa vs. Pandemonium - okładka

Paneuropa vs. Pandemonium – okładka

– Europa to nie tylko fundusze, ale również kultura – baśnie, mitologie i opowieści. Ich bohaterowie – Pan Twardowski, Syrena, bogini Atena czy załoga Latającego Holendra, właśnie zagościli na kartach opowieści, którą przygotowaliśmy we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu. Komiks to forma kultury popularnej o wymiarze globalnym, świetne medium do rozmowy o Europie i problemach współczesności. Zapraszamy do tej dyskusji podczas festiwalu, ale również przez cały rok w naszych Przedstawicielstwach w Warszawie i we Wrocławiu oraz w punktach sieci Europe Direct w całym kraju – mówi Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

– Komiks jest dziełem na pograniczu literatury i plastyki, jednym z bardziej ekspresyjnych środków wyrazu, który ze względu na swą popularność na stałe zapisał się w kulturze masowej. Wykorzystywany także w filmie czy reklamie, jest nieodzownym elementem współczesnej kultury. Jako organizator największego w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalu komiksowego nieustająco przyczyniamy się do jego popularyzacji i jesteśmy dumni ze współpracy z Komisją Europejską. To pierwsza taka kooperacja w naszym kraju i cieszymy się, że tak prestiżowa instytucja skierowała swoją uwagę właśnie na komiks – mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.

Opis fabuły:

Monolit to złoczyńca łaknący bezmyślnej uniformizacji i przemiany Europejczyków w bezwolne pionki, który nie rozumie, że Europa w ciągu ponad półwiecza stworzyła sojusz narodów zdolny bronić swoich obywateli i strzec wspólnych wartości. Do walki o zachowanie europejskiego dziedzictwa stają Pan Twardowski, Syrena, Atena, Bazyliszek oraz inne dobrze znane Europejczykom postaci. Jak będą przebiegały te zmagania? Przekonajcie się Państwo sami czytając komiks, którego premiera będzie miała miejsce w trakcie tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w dn. 27-29 września w Łodzi (stoisko nr 31, Komisja Europejska).

Paneuropa vs. Pandemonium - kadr

Paneuropa vs. Pandemonium – kadr

O genezie „Paneuropa vs. Pandemonium” festiwalowa publiczność będzie mogła porozmawiać z twórcami komiksu: scenarzystą Grzegorzem Januszem i rysownikiem Tomaszem Piorunowskim oraz przedstawicielem Komisji Europejskiej. Na dyskusję panelową zapraszamy w niedzielę 29 września o godz. 13.45 w nowej hali Expo (sala B). Komiks będzie udostępniony (nieodpłatnie) na stoisku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w sektorze targowym festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier odbywa się w Łodzi od 1991 roku. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej – w ubiegłym roku odwiedziło ją ponad 20 tys. osób. W 2009 roku formuła została poszerzona o strefę gier elektronicznych, gdzie odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu oraz premiery nowych tytułów. Ponadto festiwal daje możliwość pogrania m.in. w Fortnite, League of Legends, Gwint, Wiedźmin 3, Super Mario Maker2 oraz The Legend of Zelda: Link’s Awekening, a także w gry retro i VR. Od wielu lat podczas imprezy spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, bitewnych i karcianych. Organizatorami festiwalu są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur”. Bilety w cenie od 10 do 40 zł można zakupić na stronie https://bilety.ec1lodz.pl lub bezpośrednio na miejscu wydarzenia

Akredytacje medialne przyjmowane są do środy 25 września.

Informacje na temat możliwości przeprowadzenia wywiadów z gośćmi festiwalu zostaną udostępnione wraz ze szczegółowym programem.

Więcej na www.komiksfestiwal.com, www.facebook.com/festiwalkomiksu