Podczas jubileuszowej, 30. edycji Międzynarodowego Festiwali Komiksu i Gier w Łodzi odbyła się uroczysta gala, podczas której przyznano Komiksusy. Najważniejsze nagrody komiksowe w Polsce rozdano w trzech kategoriach: za Najlepszy Polski Album, za Krótką Formę Komiksową oraz dla Najlepszego Wydawcy. Nagrodę specjalną humoris causa im. Papcia Chmiela za szczególne zasługi dla polskiego komiksu wręczono Grzegorzowi Rosińskiemu!

Festiwal komiksowy na stałe wpisał się w kulturalną mapę Łodzi, przyciągając z każdym rokiem coraz większą rzeszę fanów komiksu i gier z całej Polski. W tym roku ta najważniejsza impreza branżowa w Europie Środkowo-Wschodniej po raz pierwszy gościła w hali Expo-Łódź, gdzie przez dwa dni, na ponad 1000 m2 strefy targowej oraz w pięciu salach konferencyjnych odbywały się warsztaty, spotkania, panele, targi i turnieje. Podczas wydarzenia przyznano także najważniejsze nagrody komiksowe w Polsce – Komiksusy, których tradycja sięga początków festiwalu.

Grand Prix w kategorii Najlepszy Polski Album z rąk Ligi Macedo – dyrektorki festiwalu Amadora BD w Portugalii odebrała Unka Odya za komiks “Brom”, wydany nakładem Wydawnictwa 23.
Unka Odya odbiera nagrodę za Najlepszy album komiksowy, fot. Dariusz Kulesza

Unka Odya odbiera nagrodę za Najlepszy album komiksowy, fot. Dariusz Kulesza

Wśród nominowanych albumów znalazły się również: „Wydział 7”, scen. Tomasz Kontny, rys. Grzegorz Pawlak, Krzysztof Budziejewski, Arkadiusz Klimek, kolor Marek Turek, „Nie przebaczaj”, scen. Kuba Ryszkiewicz, rys. Marianna Strychowska, „Weź się w garść”, scen. i rys. Anna Krztoń, „Helena Wiktoria, tom 1”, scen. i rys. Katarzyna Witerscheim, „Nacjolove”, scen. i rys. Jakub Topor, „Raptory”, scen. i rys. Jakub Dębski, „Syn – tom 1: Woda i ogień”, scen. i rys. Benedykt Szneider, „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody – tom 3: Królewska Konna”, scen. Maciej Kur, rys. Sławomir Kiełbus, kolor Piotr Bednarczyk, „Sylwetki i cienie”, scen. i rys. Michał Rzecznik.

Najlepszym Wydawcą roku 2018/2019 okrzyknięto wydawnictwo Timof Comics, a nagrodę Pawłowi Timofiejukowi – właścicielowi wydawnictwa – wręczył dyrektor festiwalu Adam Radoń.
Timof Comics z nagrodą Najlepszy Wydawca Roku, fot. Dariusz Kulesza

Timof Comics z nagrodą Najlepszy Wydawca Roku, fot. Dariusz Kulesza

Za Krótką Formę Komiksową nagrodę Grand Prix w wysokości 7000 zł otrzymali rysownik Łukasz Pawlak i scenarzysta Bartosz Nowicki, autorzy pracy “Człowiek Żelazny”, a statuetkę Komiksusa wręczył im wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Łukasz Pawlak z nagrodą Grand Prix od prezydenta Piątkowskiego, fot. Dariusz Kulesza

Łukasz Pawlak z nagrodą Grand Prix od prezydenta Piątkowskiego, fot. Dariusz Kulesza

Ponadto jury Konkursu na Krótką Formę Komiksową w składzie Katarzyna Babis (przewodnicząca), Wojciech Birek, Przemysław Pawełek, Marceli Szpak i Fil Wiśniowski przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 1 000 zł każde dla Dawida Longi (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Ale tato!”, Tomasza Kontnego (scenariusz) i Leszka Kassijana-Wicherka (grafika) za pracę pt. „Samochody”, Janka Janowskiego (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Początek”, trzecią nagrodę w wysokości 2 000 zł dla Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Piotra Nowackiego (grafika) za pracę pt. „Apłam”, drugą nagrodę w wysokości 3 500 zł dla Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Frana P. Lobato (grafika) za pracę pt. „Brzytwa”, pierwszą nagrodę w wysokości 4 500 zł dla Natalii Legutko (scenariusz i grafika) za pracę pt. „Basen”.

Festiwal rokrocznie przyznaje także specjalną nagrodę – doktorat humoris causa, która podczas uroczystej sobotniej gali powędrowała do Grzegorza Rosińskiego.
Grzegorz Rosiński odbiera nagrodę Humoris Causa, fot. Dariusz Kulesza

Grzegorz Rosiński odbiera nagrodę Humoris Causa, fot. Dariusz Kulesza

– Nagroda imienia Papcia Chmiela wręczana jest osobom, które przyczyniają się do rozwoju i krzewienia polskiego komiksu w kraju i na świecie. W tym roku postanowiliśmy uhonorować nią Grzegorza Rosińskiego, światowej sławy rysownika, który jest z nami od samego początku, a swoją obecnością i działalnością twórczą podnosił rangę naszego wydarzenia – mówi Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi i kierownik wydziału Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź.

 

Poza galą wręczania nagród olbrzymie emocje wzbudził także panel o polskiej wersji językowej gry Cyberpunk 2077 z udziałem Michała Żebrowskiego, który użyczy głosu do wyczekiwanej gry CD Projektu. Jak zawsze tłumy ludzi przyciągały spotkania z tuzami komiksu – Grzegorzem Rosińskim, Zbigniewem i Grażyną Kasprzakami, Tadeuszem Baranowskim, Johnem Laymanem, Johnem Higginsem, Cyrilem Pedrosą i Mickiem McMahonem. Kolejki ustawiały się nie tylko przed wejściem do hali Expo, gdzie odbywała się główna część Festiwalu, ale także przed wejściem na wystawę Sztuka DC. Świt superbohaterów, którą można oglądać w budynku EC1 aż do lutego 2020 roku. Tymczasem organizatorzy już zaczynają pracować nad kolejną edycją Festiwalu oraz nad powstającym Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, którego budowa nabiera coraz większego tempa.