Powroty - okładka

Powroty – okładka

 

„Powroty” to debiutancka pozycja scenarzysty Pedro Moury oraz Marty Teives (rysunki). Krótka, bardzo skondensowana, ale za to bogata wizualnie opowieść, która eksploruje kruchość tego, jak ludzie budują świat wokół siebie i starają się wzajemnie pocieszać. A ja nadal nie wiem, jak mam wybrnąć z tej recenzji, unikając spojlerów.

Główną bohaterką komiksu jest Magdalena. Poznajemy ją, gdy wraca do małej wioski, w której dorastała ze swoją zmarłą babcią. Wizyta w Corvelo ma na celu załatwienie i rozwiązanie jej spraw przyziemnych, ale nie tylko. Jest to także próba przewrócenia karty historii i rozliczenia się z przeszłością, która nie chce jej puścić. Dziewczyna spotyka kilku przyjaciół z młodości. Do głosu dochodzą sekrety dzieciństwa, ukazujące cierpienie, rozdrapujące stare rany, ale jednocześnie ujawniające nieoczekiwany wymiar.

„Powroty” zaczynają się realistycznie…

Historia zaczyna się bardzo realistycznie. Atmosferę podkreślają proste czarno-białe rysunki, które są doskonale widoczne i zrozumiałe. Opowieść jest prowadzona we właściwym tempie, a kolejne kadry są idealnie do niego dostosowane. Zwraca uwagę niesamowita dbałość o szczegóły tej powieści graficznej. Jestem też przekonany, że gdyby komiks pojawił się w USA, prawa do jego ekranizacji już dawno byłyby sprzedane.

Powroty - plansza przykładowa

Powroty – plansza przykładowa

…a później jest tylko ciekawiej

Następnie pojawia się hiperrzeczywistość, która towarzyszy Magdalenie raz za razem. Wkrótce przenosimy się z niej do świata fantastycznego, który okazuje się być tym, czego nie mogę zdradzić. Ale wierzcie mi, robi się coraz bardziej intrygująco, aż do samego finału. Wydawało mi się, że uda mi się przewidzieć zakończenie, a tymczasem zostałem pozytywnie zaskoczony. To naprawdę wielka niespodzianka.

Komiks zyskał rozgłos po tym, jak otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu portugalskiego na corocznym portugalskim festiwalu Amadora BD w 2018 roku. Dzieło to jest zalecane przez portugalską komisję Plano Nacional de Leitura (pl. Narodowy Plan Czytelnictwa) jako lektura. To jest pozycja, którą każda biblioteka powinna mieć na swojej półce.

Portugalski komiks a rysunki czyli słów parę o artystach

Pedro Moura, scenarzysta komiksowy, jest profesorem i badaczem oraz jednym z niewielu uczonych w Portugalii z doktoratem na studiach komiksowych. Jego praca dyplomowa jest dostępna online w języku angielskim. Jest także jednym z niewielu portugalskich krytyków komiksowych. Marta Teives, ilustratorka ”Powrotów”, zajmuje się głównie animacją i reklamą. Jej prace można zobaczyć pod adresem internetowym www.teives.com. Jest także od 2012 r. członkiem studia artystycznego i kolektywu The Lisbon Studio. Chociaż autorzy pracowali nad innymi krótszymi projektami komiksowymi, był to ich pierwszy wspólny album.

Powroty - plansza przykładowa

Powroty – plansza przykładowa

 

Ciekawostką jest, że komiks został wydany w języku polskim jeszcze przed przetłumaczeniem go na takie rynki jak angielski czy francuski. Możemy za to podziękować wydawnictwu Timof Comics.

„Powroty” to znakomite dzieło z Portugalii

Podsumowując, rysunki są dobre – realistyczne (oczywiście z wyjątkiem świata nierealnego!). Fabuła rozwija się płynnie. Dziewczyna spotyka kilku przyjaciół z młodości i myśli o swojej historii chorób psychicznych. Choć zakończenie jest dość przewidywalne, może jednak w pewien sposób zaskoczyć czytelnika. Znajdziemy w nim dwuznaczność, która ostatecznie pozwoliła uniknąć klisz. To komiks ciekawy i z pewnością zasługuje na zainteresowanie polskiego czytelnika.

Dziękujemy wydawnictwu Timof Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Michał „Emjoot” Jankowski

Rysunki: Marta Teives
Scenariusz: Pedro Moura
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Liczba stron: 64
Format: 170X260
Oprawa: twarda
Druk: czarno-biały
ISBN-13: 978-83-66347-11-3
Cena okładkowa: 42