„Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu”, tomy 1-3 autorstwa Pawła Chmielewskiego.

Tom I: „Bill i Walenty Grypka atakują! (1859-1948)” [premiera 20 stycznia, II wydanie – 20 lutego]
Tom 2 – „Dawno temu na ulicy Sienkiewicza (1949-2006)” [premiera 15 marca]
Tom 3 – „Paint-Men: Przyszłość, która nadeszła (-2019)” [premiera 15 maja]

Obejmująca lata 1859-2019, obszernie ilustrowana, książka to pierwsze tego typu – traktujące o dziejach jednego regionu – wydawnictwo (z dziedziny historii komisu) w Polsce. Obejmuje ono przegląd autorów, komiksów wydanych na łamach prasy i w formie albumowej w szerokim kontekście (rola wydawców czasopism, życiorysy twórców, przemiany historyczne, wpływ wydawanych komiksów na inne dziedziny kultury, związki z ideami panującymi w danej epoce); traktuje o przedrukach w prasie kieleckiej, lokalnych oddziałach (mutacjach) gazet ogólnopolskich oraz losach artystów komiksu.

Tom pierwszy pt. „Bill i Walenty Grypka atakują! (1859-1948)” rozpoczyna rozdział o twórczości pioniera polskiego komiksu prasowego – Franciszka Kostrzewskiego (przez kilkanaście lat życia związanego rodzinnie i zawodowo z Kielcami i regionem świętokrzyskim) i jego naśladowcach, później czytamy o komiksie amerykańskim w kieleckich gazetach międzywojnia oraz polskich „serialach obrazkowych”, najsłynniejszym obywatelu Pacanowa i jego wpływie na kulturę, przełomowej „historyjce z dymkami”, która powstała w Ćmielowie, gazetach „gadzinowych” okresu II wojny światowej, początkach socrealistycznego komiksu w regionalnej prasie powojennej. Książka zawiera dokładne indeksy nazwisk, postaci komiksowych i publikacji.

Autor (Paweł Chmielewski) jest redaktorem naczelnym magazynu kulturalnego „Projektor”. Publikował m.in. w „Zeszytach Komiksowych”, „Studiach Sienkiewiczowskich”, „Biurze Literackim”, „Komiks i my”, “Ha!art”, “Teraz”. Autor książek “Słowacki w supermarkecie”, “Słowacki w supermarkecie 2.0”, “Słowacki w McDonaldzie”, nagrodzonych tekstów dramaturgicznych, scenariuszy komiksów “12 prac Delty 800”, “Pułapka Gargancjana”, “Delta 800 – misja”, “Przygody Władka”, “Paderewski w Białym Domu”, “Kot w butach”.

Historia świętokrzyskiego komiksu

Historia świętokrzyskiego komiksu

TOM 1:
Wydawca: Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”
Okładka: Jerzy Ozga
Ilość stron: 124
Format: 210×275
Okładka: Kartonowa, lakierowana
Ilość ilustracji: 91
Druk: czarno-biały, okładka kolor
Cena: 49 zł
Każdy egzemplarz pakowany w folię termokurczliwą.
Książka powstała w ramach stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.