"Kraina lodu 3" - okładka

„Kraina lodu 3” – okładka

„Kraina lodu: ukryta moc” od wydawnictwa Egmont to trzeci tom serii opowiadający o przygodach dwóch sióstr ‒ Elsy i Anny oraz ich przyjaciół znanych z animacji Disneya „Kraina lodu”. Tym razem nie będą głównymi bohaterami opowieści, jednak odegrają w niej znaczącą rolę. Autorem komiksu jest Joe Caramagna, a za rysunki odpowiada Kawaii Creative Studios.

„Kraina lodu” na kartach komiksu

Bohaterką komiksu jest Hedda – dziewczynka o bujnej wyobraźni mieszkająca w sierocińcu. Jej marzeniem jest dotarcie do Zakazanej Krainy. Niestety, inne dzieci, w szczególności Sara i Arn, wyśmiewają się z niej i dokuczają, kiedy tylko mogą. Tak samo było pewnego dnia podczas zabawy z Olafem. Dziewczynkę z opresji wyciągnął Kristoff, który również mieszkał w sierocińcu. By dodać otuchy Heddzie, opowiedział jej o swoim dzieciństwie i podobnych problemach, których sprawcą był Gustav.

Hedda, Kristoff i Olaf docierają do zamku, gdzie spotykają księżniczkę Annę, która zaprasza dziewczynkę na kolację. Oczywiście nikt nie chce wierzyć, że Hedda została zaproszona do zamku Arendelle. Kiedy jednak udaje jej się przekonać opiekuna, zarówno on, jak i inne dzieci starają się, żeby wypadła jak najlepiej. W drodze na kolację dziewczynka kolejny raz spotyka Sarę i Arna, którzy nie wierzą w jej historię i ponownie dokuczają jej, niszcząc jej sukienkę. Po tym wszystkim Hedda, mając w pamięci historię Kristoffa, ucieka z sierocińca i wyrusza w kierunku Zakazanej Krainy. Czy królowej Elsie i jej przyjaciołom uda się odnaleźć dziewczynkę?

"Kraina lodu 3" - przykładowa strona

„Kraina lodu 3” – przykładowa strona

Opowieść, która uczy

Opowieść przedstawiona w komiksie przeznaczona jest głównie dla dzieci i fanów „Krainy lodu”. Nie znajdziemy tutaj zawiłej historii czy też nagłych zwrotów akcji. Dialogi są raczej proste i szybko się jej czyta. Komiks porusza jednak całkiem poważne i ciekawe motywy. Wyśmiewanie i szydzenie przez inne dzieci to niestety zawsze aktualny temat. Dla dziecka jest to z pewnością trauma. Niekiedy rodzi się w nim złość i agresja, dlatego też pokazanie motywu wybaczenia i tego, że nie zawsze musi być źle, jest bardzo ważne. Komiks uczy i w prosty, przyjemny sposób przekazuje dobre wartości.

Bajkowe rysunki Kawaii Creative Studios

Rysunki, za które odpowiada Kawaii Creative Studios, są szczegółowe, czytelne i bardzo kolorowe. Ciężko doczepić się czegokolwiek. Jedyne „ale” mam do okładki, która może wprowadzić czytelnika w błąd. Sugeruje, że komiks opowiada o dzieciństwie Elsy i Anny, a tak nie jest. No chyba że uwzględnimy historię Kristoffa, ale jego z kolei nie ma na okładce. Komis jest cienki, ma zaledwie 68 stron. Wydany został w miękkiej oprawie i nie zawiera materiałów dodatkowych.

Kraina lodu: ukryta moc” to przyjemna i pouczająca opowieść, jednak przeznaczona bardziej dla fanów animacji Disneya. Chociaż inne dzieci (a także dorośli) również powinny miło spędzić czas podczas lektury.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Scenariusz: Joe Caramagna

Rysunki: Kawaii Creative Studios

Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska, Mateusz Lis

Wydawca: Egmont

Data wydania: czerwiec 2020

Liczba stron: 68

Format: 170 x 260 mm

Oprawa: miękka

Druk: kolor

Cena: 29,99 zł