„Wolverine” – Tom 2 – okładka

Pierwszy tom serii „Wolverine” od wydawnictwa Mucha Comics ukazał się na naszym rynku trochę ponad rok temu. Wówczas dostaliśmy historię napisaną przez Grega Ruckę. Swoją drogą bardzo dobrą. Teraz na rynek trafił drugi tom autorstwa Marka Millara zatytułowany „Wróg publiczny”. Tak, jest wznowieniem tytułu wydanego u nas jakieś dwanaście lat temu. Nie zmienia to jednak faktu, że to naprawdę dobry komiks.

„Wolverine od dawna zaliczany jest do grona najgroźniejszych członków X-Men, a teraz ta niepowstrzymana żywa broń stanęła po stronie zła! Pokonany przez Gorgona i poddany praniu mózgu przez Hydrę i Dłoń, Wolverine stał się agentem bezwzględnego klanu ninja! Jego dawni przyjaciele i koledzy z drużyny zapłacą wysoką cenę, aby go powstrzymać i odzyskać starego druha. Czy jednak Logan odzyska zmysły na czas, aby zapobiec orgii przemocy i zemścić się na swoich oprawcach? Przygotujcie się na śmierć i zniszczenie, które mogą zapewnić tylko mistrzowie komiksu pokroju Marka Millara i Johna Romity Juniora.”

„Wolverine” – Tom 2 – przykładowa strona

Mark Millar w szczytowej formie

„Wolverine. Wróg publiczny” to kawał świetnego komiksu o przygodach najpopularniejszego chyba członka drużyny X-Men. Mamy tutaj bardzo dobrze napisaną fabułę, która od początku do końca jest spójna, co nowszym tytułom ostatnio nie za bardzo wychodzi. Jest też całkiem sporo fabularnych twistów, które potrafią zaskoczyć. Wielbiciele innych bohaterów z uniwersum Marvela również powinni być usatysfakcjonowani, ponieważ w komiksie pojawia się kilka ciekawych występów gościnnych. Jest krwawo, dzieje się dużo, a całość czyta się z wypiekami na twarzy.

„Wolverine” – Tom 2 – przykładowa strona

Wolverine rysowany przez Johna Romitę Juniora

Za rysunki w komiksie odpowiada John Romita Junior, któremu w tamtym czasie jeszcze się chciało i dlatego wychodziły mu one całkiem dobrze. Plansze są efektowne, dynamiczne i świetnie współgrają z fabułą komiksu. Pojawiają się też całostronicowe rysunki, co bardzo cieszy. W powiększonym formacie przykuwają one uwagę i sprawiają, że naprawdę warto wymienić stare wydanie na nowe.

„Wolverine” – Tom 2 – przykładowa strona

Nowe wydanie świetnego komiksu

Jeżeli ktoś nie ma wydania sprzed dwunastu lat, to decyzja jest prosta. Jednak jeśli macie poprzednie dwutomowe wydanie „Wroga publicznego”, to i tak powinniście rozważyć kupno nowej edycji tego komiksu. Raz, że dostajemy całość w jednym tomie, a dwa, że format powiększony naprawdę robi różnicę. Jednak z tego, co mi wiadomo, nowego materiału tutaj nie znajdziemy. Wprawdzie nie mam wcześniejszego wydania, ale w tym liczba stron jest identyczna jak w poprzednich dwóch albumach i będą to zeszyty serii „Wolverine” vol. 3 #20–32.

Wolverine. Wróg publiczny” to świetny tytuł dla fanów uniwersum Marvela, a szczególnie samego Logana. Ciekawa fabuła, wartka akcja i miłe dla oka rysunki. Czy można chcieć czegoś więcej? Pewnie kolejnego tomu.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.