Pulp – przykładowa ilustracja
Ed Brubaker napisał udaną opowieść, w której udało mu się pokazać ciągłość pomiędzy światem Dzikiego Zachodu a rzeczywistością lat trzydziestych USA. Funkcję łącznika pełni główny bohater, który tworząc historie o wyjętym spod prawa rewolwerowcu, czerpie inspiracje z własnej przeszłości. Scenarzysta pokazuje człowieka niegodzącego się z zastaną rzeczywistością w dwóch odmiennych kontekstach historycznych, które mają jednak wiele punktów wspólnych. Pytanie tylko, czy te metody, które sprawdzały się na Dzikim Zachodzie, nadal mogą być skuteczne w cywilizowanym świecie. Brubaker, jak się zdaje, oferuje dość konkretną odpowiedź, rozpisując brutalny finał swojej opowieści. Zakończenie można interpretować na różne sposoby i każdy czytelnik będzie sam musiał odpowiedzieć sobie na pytanie o jego znaczenie.
Doskonałą pracę – jak zwykle zresztą – wykonał rysownik. Sean Phillips nie zmienia swojego stylu, bo i nie ma po co. Wypracował przez lata świetną, dynamiczną i rozpoznawalną na pierwszy rzut oka kreskę, która doskonale sprawdza się w tego typu opowieściach. Nieco uproszczone i sprawiające wrażenie szkicowych rysunki pozbawione są niemal zupełnie wszelkiego kreskowania. Artysta woli posługiwać się plamami czerni. Wysoki kontrast i umiejętna gra światłocieniem sprawiają, że plansze prezentują się bardzo efektownie. Trzeba też wspomnieć o kolorystyce, nad którą pracował Jacob Phillips. W niezwykle ciekawy sposób zróżnicował on sekwencje rozgrywające się na Dzikim Zachodzie i te mające miejsce współcześnie. Lata trzydzieste ukazane są za pomocą pełnej palety barw – choć są to kolory raczej mroczne – natomiast przeszłość przedstawiona jest w odcieniach żółci, na tle której wyróżnia się czerwona koszula Red River Kida. Dzięki temu „Pulp” prezentuje się naprawdę interesująco.
Pulp – przykładowa ilustracja
Najnowsze dzieło twórców serii „Criminal” to solidna porcja dobrej rozrywki. Historia boleśnie doświadczonego przez życie pisarza od samego początku wciąga i intryguje. Jego współczesne perypetie przeplatają się z opartymi na motywach autobiograficznych przygodami stworzonego przez niego bohatera. Max Wimer oraz Red River Kid to bardzo bliskie sobie postacie, żyjące w dwóch różnych światach, ale kierujące się podobnymi ideałami. Niestety okazuje się, że te ideały nie pasują do zmieniającej się rzeczywistości. To co w czasach podboju Dzikiego Zachodu mogło uchodzić za prawdziwe męstwo, pod koniec lat trzydziestych może być uznane za wyraz bezsilności…
Tytuł oryginału: „Pulp”
Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips
Tłumaczenie: Maria Lengren
Wydawca: Egmont
Data polskiego wydania: 2020
Wydawca oryginału: Image Comics
Objętość: 72 strony
Format 185 x 280 mm
Oprawa: twarda
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie/internet
Cena okładkowa: 45,00