"Batman: Klątwa Białego Rycerza" - okładka

„Batman: Klątwa Białego Rycerza” – okładka

„Batman: Klątwa Białego Rycerza” to bezpośrednia kontynuacja komiksu „Batman: Biały Rycerz” wydanego w naszym kraju przez Egmont w październiku ubiegłego roku. Tym razem Batman będzie musiał zmierzyć się nie tylko z następstwami inicjatywy Jacka Napiera, lecz także z tajemniczym Azraelem i wielowiekową tajemnicą rodu Wayne’ów, która zmieni nie tylko naszego bohatera, ale całe Gotham. Naprawdę.

Książę Zbrodni powrócił

Jack Napier odszedł, a jego drugą, altruistyczną osobowość ponownie przejął Joker, który zamierza ostatecznie rozstrzygnąć wieloletnią walkę pomiędzy nim a Batmanem. W tym celu wciela w życie plan, którego fundamenty sięgają początków miasta Gotham i jego założycieli, w tym rodu Wayne’ów. Książę Zbrodni w swoje szeregi włącza również tajemniczego Azraela, wojownika z płonącym mieczem. Czy Mrocznemu Rycerzowi uda się ocalić miasto i wszystko to, co stworzył Jack Napier? Jeżeli tak, to jakim kosztem?

"Batman: Klątwa Białego Rycerza" - przykładowa strona

„Batman: Klątwa Białego Rycerza” – przykładowa strona

Sean Murphy i jego opowieść o Mrocznym Rycerzu

Batman: Biały Rycerz” autorstwa Seana Murphy’ego to jeden z najlepszych komiksów o Batmanie, jakie czytałem od lat. Tym bardziej czekałem na kontynuację i muszę powiedzieć z czystym sumieniem, że się nie zawiodłem. Historia od samego początku trzyma w napięciu, a fakt cofnięcia się do początków Gotham dodaje jej dodatkowej tajemniczości. Wprowadzenie do opowieści Azraela, kultowego już przeciwnika Batmana, sprawia, że w komiksie nie zabrakło też akcji i zaskakujących zwrotów fabularnych. Scenarzysta ponownie w fenomenalny wręcz sposób przedstawił Jokera i jego alter ego Jacka Napiera, a także jego (a właściwie ich) relacje z Harley Quinn. W komiksie dostaniemy także zeszyt specjalny „Batman: White Knight Presents Von Freeze”, w którym poruszone są trudne wątki eksperymentów na Żydach przeprowadzanych przez Trzecią Rzeszę. Mocna i poruszająca rzecz.

„Batman: Klątwa Białego Rycerza” – przykładowa strona

Batman widziany oczami Seana Murphy’ego i Klausa Jansona

Sean Murphy jest nie tylko scenarzystą komiksu, lecz także rysownikiem. Jak sam wspomina, zazwyczaj sam rysuje swoje tytuły i moim zdaniem wychodzi mu to rewelacyjnie. Kadry są wyraźne i czytelne, a całość ma niesamowitą mroczną atmosferę. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie całostronicowa plansza przedstawiająca opuszczone Gotham, coś pięknego. Jednak wspomniany zeszyt specjalny to tym razem nie rysunki Murphy’ego, a Klausa Jansona i kolorysty Matta Holingswortha. Dlaczego tak? Odpowiedź znajdziecie w materiałach dodatkowych, z którymi koniecznie musicie się zapoznać.

Batman: Klątwa Białego Rycerza” to naprawdę świetny i warty polecenia komiks. Historia stworzona przez Seana Murphy’ego jest jedną z lepszych opowieści o Mrocznym Rycerzu, jaką miałem okazję przeczytać od bardzo dawna. Z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg, który mam nadzieję pojawi się u nas w przyszłym roku.

Maciej Skrzypczak

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie egzemplarza komiksu do recenzji.

Scenariusz: Sean Murphy

Rysunki: Sean Murphy, Karl Janson

Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz

Wydawca: Egmont

Data wydania: kwiecień 2021

Liczba stron: 272

Format: 170 x 260 mm

Oprawa: twarda

Druk: kolor

Cena: 89,99 zł