Plakat 33. MFKiG - rys. Kim Jung Gi

Plakat 33. MFKiG – rys. Kim Jung Gi

33. Międzynarodowy Festiwalu Komiksu i Gier

MFKiG to jedno z najdłużej, nieprzerwanie organizowanych łódzkich wydarzeń kulturalnych. Dzięki bogatemu programowi przyciąga do centrum Polski kilkanaście tysięcy fanów komiksu i gier wideo. MFKiG to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku ponownie odbędzie się na Atlas Arenie w dniach 24-25 września 2022.

Na festiwal przyjedzie znany na całym świecie Kim Jung Gi – południowokoreański twórca rysujący na żywo bardzo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje, w tym i projekt tegorocznego plakatu MFKiG, w Łodzi będzie także amerykański scenarzysta Greg Rucka i hiszpański rysownik Miguel Valderrama.

Program festiwalu składa się z kilkunastu elementów, takich jak: spotkania z twórcami komiksu z całego świata, dyskusje z publicznością, strefa autografów, gdzie autorzy rysują dedykacje w zakupionych albumach komiksowych, targi, które cieszą się niezwykłą popularnością zarówno wśród wystawców jak i klientów – można tam kupić najnowsze komiksy z kraju i ze świata oraz znaleźć prawdziwe białe kruki wśród komiksów antykwarycznych, a także gry planszowe, czy gadżety dla czytelników i graczy; warsztaty praktyczne ze znanymi rysownikami i scenarzystami dla dzieci i młodzieży, warsztaty i szkolenia dla profesjonalistów; wystawy; cospley i gala rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”).

Pełen program dostępny na stronie festiwalu.

Strefa Komiksu Niezależnego

Oddolna inicjatywa twórców komiksów niezależnych, których można będzie spotkać na strefie targowej. Twórcy ci szykują ponad 15 premier komiksowych specjalnie na MFKiG. W programie festiwalu także spotkania z autorami i wydawcami niezależnymi:

1. Nowości i premiery komiksów niezależnych (m.in. Tomxyz, Łukasz Bałut, Celuloza, Robert „Bele” Sienicki, Konrad „Koko” Okoński, Emi De Clam, PinPax, Ottoich, Mateusz Michnowicz, Bazgrolle, Megan Uosiu, Arttricia, Agata Hop, Akaa, Agiss Yo, Huber Ronek)

2. Crowdfunding komiksów niezależnych. Hubert Ronek, Rafał Szłapa, Łukasz Godlewski, Tomxyz, Zvyrke, Marta Falkowska, Mateusz Michnowicz.

3. Antologia „Własnym głosem” – spotkanie z autorkami. Marta Falkowska, Anna Karolina Kaczmarczyk, Magda Gamrot, Katarzyna Kruszyńska, Beata Sosnowska, Aleksandra Herzyk, Izabela Rutkowska, Dominika Węcławek.

4. Inicjatywa wydawnicza Celuloza – nowości i plany.

5. Webtoony za granicą i w Polsce.

Strefa gier

Zaplanowano spotkania z projektantami, twórcami, wydawcami oraz deweloperami gier wideo i planszowych. W strefie będzie można pograć zarówno w gry planszowe, karcianki czy RPG, jak i na konsolach oraz komputerach. Będzie można także spróbować swych sił na automatach zręcznościowych. W programie pokazy najnowszych technologii oraz sprzętu retro. Ponadto w trefie gier planszowych odbędą się warsztaty malowania figurek oraz konsultacje prototypowe.

Atrakcją strefy będzie ekspozycja PHOTOmodeBOOK – Rafał Szrajber in-game photography. Zdjęcia wykonane w światach gier wideo The Last of Us Part I i The Last of Us Part II zostaną zaprezentowane w formie klasycznej fotografii.

Program festiwalu dopełnią projekcje filmów z serii „Pan Wiedźma”, zdolny przekazać wiedźmiński pogląd na świat nawet zagubionym miłośnikom wszelkiej maści poradników. Jego scenarzysta i rysownik – Bartosz Minkiewicz będzie gościem festiwalu – zatem warto pójść do niego na spotkanie oraz otrzymać autograf.

W sobotę po gali rozdania nagród organizatorzy festiwalu zapraszają do Klubu Wytwórnia na afterparty, gdzie tradycyjnie muzykę będzie puszczał DJ No. 107. Atrakcją tego wieczora będzie pokaz rysowania z podkładem muzycznym. Na pierwszy ogień pójdą członkowie Stowarzyszenia Twórców „Contur”, ale potem do zabawy będą mogli włączyć się również inni rysownicy.

Wystawy

33. MFKiG towarzyszą dwie retrospektywne wystawy komiksowe, które oglądać będzie można od 24 września aż do 18 listopada w sali wystaw czasowych Centrum Nauki i Techniki EC1.

KAS. Monografia – przekrojowa wystawa poświęcona twórczości Zbigniewa Kasprzaka, który będzie także gościem tegorocznego festiwalu

Andrzej Janicki. Uniwersum – retrospektywa twórczości jednego z najznakomitszych twórców komiksowego science fiction z lat 90.

Wstęp na wystawy w dniach festiwalowych bezpłatny za okazaniem festiwalowej opaski. Płatny w kasach Centrum Nauki i Techniki EC1 w przypadku jej braku. Wernisaż odbędzie się 23 września (piątek) o godz. 18:00.

Bilety na 33. Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier można nabyć już teraz online za pomocą strony: https://bilety.ec1lodz.pl/ lub w kasach przy głównym wejściu do Atlas Areny w dniach trwania festiwalu.

Ceny biletów

60 zł – karnet dwudniowy
30 zł – ulgowy karnet dwudniowy
40 zł – jednodniowy
20 zł – ulgowy jednodniowy.

Zapraszają organizatorzy „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi i Stowarzyszenie Twórców „Contur”.