WYBRANE NOWOŚCI Z FRANCJI

LUTY 2010

 

Rodzimy rynek ostatnimi czasy nie jest aż tak chłonny na komiksy wydawane w „formacie europejskim”, oryginalnie publikowane w języku francuskim, których to cenę podaje się w euro. Mimo wszystko chcielibyśmy przybliżać wybrane nowości największych wydawców frankofońskich. Zwłaszcza te, które w jakiś sposób powinny być lepiej kojarzone przez polskiego czytelnika.

„La nébuleuse Roxana” to tytuł drugiego (z planowanych siedmiu) albumu serii „All Watcher”, która wywodzi się z cyklu „I.R.$.” wydawanego przez wydawnictwo Le Lombard w ramach kolekcji Troisième Vague. Scenarzysta Stephen Desberg wybrał za punkt zaczepienia walkę amerykańskiego fiskusa z tajną organizacją kryminalną Black Hole, która funkcjonuje na światowych rynkach finansowych starając się powiększyć swój majątek. Za warstwę wizualną tego odcinka odpowiada Daniel Koller.

Nakładem Dargaud ukazał się piąty album futurystycznej serii kryminalnej „Al’Togo”. Jej scenarzystą jest Morovan („Armada”), a rysownikiem Savoia („Marzi”). Tytuł przybliża losy dwójki funkcjonariuszy Euro-Policji powołanej w 2010 roku przez Unię Europejską. Problemy, z jakimi spotykają się bohaterowie bliskie są problemom współczesnym (tu warto nadmienić, że cykl został zapoczątkowany siedem lat temu). „Cissié M’Natogo” kontynuuje wątki zapoczątkowane w albumie poprzednim.

Światło dzienne ujrzał również trzeci album autorskiej serii Leo „Antares”, będącej kontynuacją dwóch pierwszych cykli „Światów Aldebarana”: „Aldebarana” oraz „Betelgezy”, które zostały wydane w Polsce wydawnictwo Egmont w ramach kolekcji Sensacja.

W ofercie oficyny Soleil na luty znalazł się między innymi pierwszy album awanturniczej serii „Les guerrieres de Troy” zatytułowany „Yquem le généreux”. Za scenariusz odpowiada duet Arleston/Melanÿn, natomiast rysunki stworzył uznany artysta Dany. Komiks przybliża perypetie dwóch najemnych wojowniczek. Lynche i Raya zostały zatrudnione do ochrony karawany uchodzącej przed głodem. Na szlaku bohaterki spotykają kolejną wojowniczkę, co urozmaici ich wędrówkę. Nadmienić trzeba, że komiks ukazał się w czerni i bieli, poprzedzając premierę wydania kolorowego, co jest od jakiegoś czasu praktyką tego wydawcy.

Nakładem Dupuis ukazał się już trzydziesty-pierwszy album znanej przygodowej serii „Papirus”, skierowanej przede wszystkim do młodszego czytelnika i wprowadzającej w świat starożytnego Egiptu. W odcinku zatytułowanym „L’or de Pharaon” tytułowy bohater komiksu autorstwa de Gretiera stawia czoła karłom, strażnikom kopalni, którzy zmieniają się w dziwne kreatury.

Natomiast w ramach reedycji ukazał się pierwszy tom zbiorczego wydania sensacyjno-kryminalnej serii „Jessica Blandy” do scenariusza Jeana Defaux i z rysunkami Renauda. Składają się na niego trzy początkowe albumy – wszystkie, z którymi polski czytelnik mógł się zapoznać dzięki odpowiedzialnemu również za publikację wspomnianego wyżej „Papirusa” wydawnictwu Monopol – Twój Komiks („Pamiętaj o Enola Gay…”, „Dom doktora Zacka” oraz „Diabeł o świcie”). Wydanie zostało opatrzone szkicami.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.lelombard.be
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.soleilprod.com