WIEŚCI Z FRANCJI

MARZEC 2010

W marcu wydawnictwo Le Lombard wystartowało z serią odpryskową z pewnością kojarzonego przez polskiego czytelnika sensacyjnego cyklu „Alpha”. „Alpha PremièresArmes” to projekt, który ma przybliżać początki działalności tytułowego agenta CIA. Scenarzystą pierwszego albumu zatytułowanego „Baptême du Feu” jest Emanuel Herzet, który współpracował z Piotrem Kowalskim nad świeżo zakończonym tytułem „Wydział Lincoln”. Za stronę graficzną odpowiada Eric Loutte.

„Nietzsche. Se créer libera” to komiksowa biografia wielkiego niemieckiego myśliciela, którą przygotował Maximilien Le Roy zainspirowany książką francuskiego filozofa Michela Onfraya. Przybliża ona uwarunkowania stojące za myślą filozoficzną postaci kojarzonej między innymi z koncepcjami woli mocy oraz nadczłowieka.

To może nieprawdopodobne, ale w marcu ukazał się już siedemdziesiąty-siódmy (sic!) album z przygodami Rica Rocheta pod tytułem „Ici 77”. O tym jubileuszu wspominał podczas XX MFK w Łodzi scenarzysta André-Paul Duchâteau i właśnie stał się on faktem. Przy tej okazji wydawca zaproponował czytelnikom dziewiętnasty integral śledztw nieustępliwego dziennikarza oraz album specjalny poświęcony temu niezwykłemu bohaterowi komiksu frankofońskiego. „Reconnaissance de Meurtres” to powieść spisana rzekomo przez samego Rica Rocheta i przybliżająca jego pierwsze dochodzenie.

Dziesiątego wydania zbiorczego doczekała się już seria „Michele Vaillant” Jeana Gratona, natomiast premierowego tytuł „Bernard Prince” duetu Greg-Hermann.

Premierowy, czterdziesty album z wesołymi perypetiami wynalazcy Léonarda i jego pomagiera Basile’a nosi tytuł „Un trésor de Génie!”

W marcu oficyna Dargaud opublikowała trzeci album prequela kanonicznego cyklu fantasy „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”. Już okładka „La Voie du Rige” (podobnie jak tytuł) sugeruje, kogo młody Bragon spotka na swojej drodze. Postacią tą jest Łowca, który pozwoli mu zostać prawdziwym rycerzem, godnym Mary. Gwoli przypomnienia, scenarzystami cyklu są Le Tendre i Loisel, rysownikiem Mallie.

„Namibia” jest drugim sezonem cyklu sci-fi pod tytułem „Kenya”. W pierwszym albumie Cathy Austin powraca na misję do Afryki, tym razem do Namibii, gdzie podobno widziano żywego Hermana Göringa, a warto wspomnieć, że akcja komiksu ma miejsce w roku 1948. Oto okazuje się, że pozaziemska cywilizacja planuje kolonizację Ziemi przy użyciu ciał zmarłych ludzi. Za scenariusz tego tytułu odpowiada duet Rodolphe-Léo, a stroną graficzną zajął się Bertrand Marchal, który doskonale wczuł się w styl rysunkowy autora takich serii jak „Aldebaran” czy „Betelgeza”.

„Morts de rire” to z kolei dziewiętnasty album serii „Rantanplan” zawierający cały szereg gagów, których współautorstwo przypisać należy psu doskonale znanemu wszystkim z przygód Lucky Luke’a. Za ten komiks odpowiada trio Fauche-Léturgie-Janvier.

Po dziewięciu latach ukazał się kolejny album serii „Les formidables aventures sans Lapinot” Lewisa Trondheima. Humorystyczna opowiastka dotyczy zakładu, jaki staje się przedmiotem motywacji do działania trzech samotnych bohaterów. Który z nich pierwszy w przeciągu jednego weekendu znajdzie bratnią duszę, ten wygra 5000 euro. Komiks nosi tytuł „Top Ouf”.

Zbiorczego wydania w oficynie Les Humanoides Associés doczekało się jedno z największych dokonań Nicolasa de Crécy’ego – „Le Bibendum Céleste”. Jego akcja dzieje się w Nowym Jorku nad Loarą, który znajduje się pod panowaniem diabła. Być może również i po ten komiks sięgnie któryś z rodzimych wydawców?

„Fables amères. Tout petits riens” to tytuł zbioru jedenastu króciutkich historyjek obyczajowych autorstwa coraz lepiej znanego polskiemu czytelnikowi Christophe’a Chabouté. Przybliżają one najzwyklejsze sytuacje z życia codziennego, jak podróż metrem w godzinach szczytu, czy poranny jogging w parku.

Dwie marcowe premiery wydawnictwa Soleil związane są z nowym magazynem wprowadzonym na nasz rynek przez Egmont. Mowa o „Fantasy Komiks”, w którym można znaleźć odcinki dwóch humorystycznych serii: „Les Goblin’s” oraz „Heroic Pizza”. Światło dzienne ujrzały czwarty album tej pierwszej – zatytułowany „La Quête de la terre promise” oraz piąty album tej drugiej – zatytułowany „Pigeons et dragons”. Jak widać polski edytor ma z czego wybierać.

Z okazji dwudziestolecia istnienia serii „Largo Winch” oficyna Dupuis wydaje ekskluzywne dyptyki z przygodami „miliardera w dżinsach”. W marcu ukazał się trzeci taki zbiorek zawierający albumy „H” oraz „Dutch Connection”, które znalazły się w drugim polskim wydaniu zbiorczym zaproponowanym niedawno przez Egmont w kolekcji Sensacja.

Światło dzienne ujrzał również dwudziesty-czwarty album przygód Cédrica pod tytułem „J’ai gagné!”. To jedna ze sztandarowych serii wydawnictwa. Zabawne przygody sympatycznego smyka swego czasu pojawiały się w „Świecie Komiksu”, a kreskówka oparta na komiksie trafiła również do TVP.

Prawdziwą ciekawostkę można odnaleźć w marcowej ofercie wydawnictwa Glenat. Chodzi o one-shot zatytułowany „Doc Jackall & Miss Hyde”. Akcja komiksu autorstwa polskiego autora – Mirosława Urbaniaka, kryjącego się pod pseudonimem Miras, ma miejsce w Londynie. Robert Bloke alias Doc Jackal (DJ), główny bohater historii, nie przeżywa najszczęśliwszego dnia w swoim życiu. Zostawia go narzeczona a w dodatku zostaje oskarżony o morderstwo. Na komisariacie okazuje się, że mężczyzna nie ma cienia. W istocie, ten odłączył się od swojego właściciela, by znaleźć przyczynę jego niepowodzeń.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.glenatbd.com
www.lelombard.be
www.soleilprod.com