WIEŚCI Z FRANCJI

MAJ 2010

 

„Quai d’Orsay”: „Chroniques diplomatiques” to album autorstwa scenarzysty Abela Lanzaca i rysownika Christophe’a Blaina („Pirat Izaak”, „Reduktor prędkości”). Nazwa znajdującego się w Paryżu bulwaru w mowie potocznej określa znajdujące się przy nim Ministerstwo Spraw Zagranicznych. I faktycznie, komiks przedstawia perypetie Arthura Vlamincka, pracującego we francuskiej placówce dyplomatycznej, który między innymi pisze przemowy dla ministra spraw zagranicznych. Warto wspomnieć, że Abel Lanzac faktycznie pracował w opisywanym miejscu, także spisane przez niego historie są nie tylko oparte na własnych doświadczeniach, lecz również przepełnione z życia wziętym humorem.

„Long John Silver” to seria opisująca losy sławnego pirata, wywodzącego się z kart klasycznej powieści autorstwa Roberta Louisa Stevensona. W albumie „Le labyrinthe d’émeraude” tytułowy korsarz kontynuuje poszukiwania skarbu Guyanacapaca. Komiks tworzą Mathieu Lauffray (scenariusz i rysunki) oraz znany polskiemu czytelnikowi z plansz „Trzeciego Testamentu” Xavier Dorrison (scenariusz).

Trzeci album drugiego sezonu serii „ApocalypseMania” nosi tytuł „Arena”. Za jego kształt odpowiadają Laurent-Frédéric Bollée (scenariusz) oraz Philippe Aymond (rysunki). Niestety, wydawnictwo Egmont nie ukończyło polskiego wydania pierwszego cyklu, publikując jedynie cztery (z pięciu) albumów.

O majowej ofercie wydawnictwa Dupuis znalazł się między innymi trzydziesty drugi album wpisującej się w kanon gatunku heroic fantasy „Arii” Michela Weylanda. Tym razem blond włosa heroina mierzy się z brakiem tolerancji społeczeństwa wobec jej dotkniętego chorobą syna. Młody Sacham nie tylko musi zbiegać przed egzekucją, czeka go również wejście w dorosłość ze świadomością swojej odmienności, objawiającej się szpetnym wyglądem. Komiks nosi tytuł „Le diable recomposé”.

„Le Capitaine Écarlate” to album autorstwa Davida B. (scenariusz) oraz Guiberta (rysunki). Scenarzysta wydanego niedawno w Polsce przez Kulturę Gniewu „Uzbrojonego ogrodu” przedstawia tym razem obdarzonego niesamowitą wyobraźnią pisarza, którego otaczają zupełnie niewyobrażalne wizje: magiczne deszcze, latające głowy tudzież spoglądająca z okładki maska ze złota. Warto nadmienić, że postać bohatera została zainspirowana osobowością Marcela Schwoba, francuskiego prozaika żyjącego na przełomie XIX i XX wieku.

Nakładem Delcourt ukazał się trzynasty album serii „Arq” tworzonej przez Andreasa. „Détectives” nie trafi do planowanego na ten rok przez Egmont drugiego zbiorczego tomu cyklu, natomiast otworzy trzeci i ostatni, na który przyjdzie jeszcze z pewnością trochę poczekać, ponieważ autor planuje zamknąć całość w osiemnastu częściach.

„Happy Girls” to pojedynczy album autorstwa Zepa, ojca „Titeufa”. Traktuje o nastolatku imieniem Robert, którego największym zainteresowaniem są dziewczęta. Niestety jego doświadczenia z płcią przeciwną nie są wcale takie pozytywne, a przed nim jeszcze wiele życiowych lekcji do wzięcia. Przy wykorzystaniu jednoplanszowych formatów, w znany czytelnikowi sposób, Zep opowiada o życiu młodych ludzi, kontynuując pomysł udanie zrealizowany w albumie „Happy Sex”.

Oficyna Les Humanoides Associés zaproponowała zbiorcze wydanie klasycznego dypytka „La Passion de Diosamante” autorstwa Alejandro Jodorowskyego (scenariusz) oraz Jeana Claude’a Gala (rysunki). Łącząca wątki fantasy z mitologią antyczną historia zawarta w komiksie przedstawia losy pięknej królowej Diosamante, rządzącej twardą ręką królestwem Arhas, którą miłość łącząca z Urbalem de Sarabba stawia przed wielkim wyzwaniem: porzuceniem mieszkającego w jej sercu umiłowania do brutalności i odnalezieniem pokory.

W majowej ofercie tego wydawcy znaleźć można również zbiorcze wydanie sześciu albumów serii „Koma”, za której kształt odpowiadają Pierre Wazem (scenariusz) oraz dobrze znany polskiemu czytelnikowi Frederik Peeters (rysunki). Bohaterką serii jest dziewczynka o znajomo brzmiącym imieniu Addidas, rozczulająca i przeżywająca fantastyczno-poetyckie przygody. W wydaniu zbiorczym komiks zaprezentowany został w czerni i bieli. Pierwotnie był kolorowy.

„L’expedition d’Alunÿs” to tytuł one-shota wchodzącego w skład cyklu „Legendes de Troy”, sygnowanego nazwiskiem Arlestona, współtworzonego przez twórcę świata Troy z udziałem scenarzystki Melanÿn oraz rysownika Cartiera. Przygoda pełna magii i humoru. Tak określić można wyprawę uczniów Alunÿsa z Eckmül w najdalsze zakątki dzikich krain, aż do niezamieszkałego archipelagu Haggatoe. A wszystko z powodu wypadku przy rzucaniu zaklęcia, które miało zapewnić mu tytuł Czcigodnego.

Pozostając w uniwersum Troy, ten sam duet scenarzystów, wsparty przez odpowiedzialnego za warstwę rysunkową Dany’ego („Historia bez bohatera”), stworzył pierwszy album serii „Les Guerrieres de Troy” pod tytułem „Yquem le genereux”. W lutym premierę miała jego wersja czarno-biała, teraz przyszedł czas na kolorową.

Najnowszy album wydawanego również w Polsce przez Egmont cyklu „Kookaburra” nosi tytuł „La perle d’or”. Siódma część otwiera nowy rozdział przygód Dragana Preko. Autorem serii pozostaje niezmiennie Nicolas Mitric.

„Sang Royal” to bez mała szekspirowska tragedia napisana przez wizjonerskiego Alejandro Jodorowsky’ego i narysowana przez Dongziego Liu. Zdradzony przez kuzyna i porzucony na pastwę losu, Alvar powraca po latach, by objąć należący mu się tron. Lecz czyni to poprzez małżeństwo z własną córką. Podobnie jak w „Borgii”, chilijski scenarzysta kreuje w komiksie nienawistne osobowości opętane rządzą zemsty i bawi się pałacowymi intrygami. Pierwszy album osadzonej w klimatach średniowiecza serii nosi tytuł „Noces Sacrilèges”.

Drugą propozycją od Glénat jest album „Malet”, stworzony przez Nicolasa Junckera, znanego z wydanego niedawno przez Taurus Media „D’Arthagnana”. Komiks przedstawia postać Claude’a-François’a de Maleta, który w 1812 roku wpadł na pomysł ogłoszenia śmierci przebywającego na froncie rosyjskim Napoleona i wykorzystania tego faktu do rozpoczęcia przewrotu we Francji. Tegoroczne wydanie jest reedycją albumu sprzed pięciu lat.

Jakub Syty

Po szerszą wiedzę na temat nowości zapraszam do źródeł:
www.dargaud.com
www.dupuis.com
www.editions-delcourt.fr
www.glenatbd.com
www.humano.com
www.soleilprod.com